آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ترمیم نوعی بیماری مادرزادی کلیه
ترمیم نوعی بیماری مادرزادی کلیه
جراحی کلیه

ترمیم نوعی بیماری مادرزادی کلیه

جراحان بیمارستان لبافی نژاد موفق شدند با روشی ابتکاری از طریق جراحی لاپاروسکوپی، تنگی مادرزادی لگنچه کلیه را برطرف کنند. دکتر ناصر سیم فروش اعلام کرد: در این روش از طریق لاپاروسکوپی یا quotation mark جراحی درون بینی quotation mark سیاهرگی که موجب فشار و تنگی لگنچه شده است حذف و با کشیدن شریان کلیوی به طرف بالا، این تنگی برطرف می شود و دیگر نیازی به بریدن لگنچه و دوختن آن به حالب نیست.

 وی با بیان این که تنگی لگنچه کلیه بیماری شایعی است افزود: در روش های سنتی که در کتاب های اورولوژی به چاپ رسیده است، درمان این تنگی از طریق پیوند لگنچه به حالب که مجرای خروج ادرار از کلیه هاست آموزش داده می شود؛ در صورتی که در روش ابتکاری متخصصان اورولوژی بیمارستان لبافی نژاد دیگر نیازی به این جراحی سنگین نیست.

دکتر سیم فروش گفت: در روش جدید که مقاله آن سه بار در نشریه های معتبر و بین المللی اورولوژی کودکان و بزرگسالان به چاپ رسیده است، عمل جراحی به جای چهار ساعت در یک ساعت انجام می شود، نیازی به کارگذاشتن سوند و درن و خارج کردن آنها از طریق سیستوسکوپی نیست، جراحی از طریق سه سوراخ بسیار کوچک انجام می شود و بیمار می تواند یک روز پس از عمل از بیمارستان مرخص شود و فعالیت های خود را از سر گیرد. وی گفت: نتیجه درمانی روش جدید این متخصصان با پی گیری ۷۰ بیمار جراحی شده در مدت پنج سال گذشته به تایید رسیده است.

پروفسور کلیمن رییس انجمن اندواورولوژی جهانی در مقاله ای در جدیدترین شماره نشریه اورولوژی به متخصصان این رشته پیشنهاد کرده است از روش جراحان ایرانی در برطرف کردن تنگی لگنچه کلیه استفاده کنند.تنگی لگنچه کلیه نوعی بیماری مادرزادی است که به علت قرار گرفتن شریان و ورید کلیه و فشار آنها بر لگنچه ایجاد می شود. این بیماری ژنتیکی و ارثی نیست و از والدین به فرزندان انتقال نمی یابد اما تشکیل و تکوین آن در زمان جنینی صورت می گیرد. نشانه ای تنگی لگنچه به صورت عفونت های مکرر کلیه، درد و بزرگی کلیه است. در صورتی که این بیماری به موقع برطرف نشود، کلیه های بیمار از بین می روند و مریض نیازمند دیالیز می شود. با وجود آن که تنگی لگنچه از همان زمان جنینی از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است اما بیشتر در نوجوانان و جوانان نمایان می شود.

۱۳۸۹/۱۰/۰۳

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=63

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *