آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت پروتز عصبی توسط محققان کشور برای درمان ضایعات نخاعی

ساخت پروتز عصبی توسط محققان کشور برای درمان ضایعات نخاعی

پروتز عصبی ساخت محققان کشور برای درمان ضایعات نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی و روبات هوشمند برای تزریق در لقاح مصنوعی روز گذشته در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رونمایی شد. رونمایی این ۲ دستگاه طی مراسمی با حضور معاون فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس دانشگاه علم و صنعت و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه های امیرکبیر و علم و صنعت انجام شد. دکتر عباس عرفانیان، رئیس مرکز تحقیقات فناوری های عصبی ایران در این مراسم گفت: این پروتز عصبی با مدل های ریاضی طراحی شده است و به فرد معلول کمک می کند تا بتواند بایستد یا حرکت کند.

رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در مراسم رونمایی این پروتز اظهار داشت: بر اساس آمارها سالانه ۱۹۶ هزار نفر در کشور دچار مصدومیت ناشی از تصادفات ترافیکی می شوند که ۴۵ درصد از این مصدومیت ها به سطوح نخاع افراد آسیب می رساند و متاسفانه باعث معلولیت نخاعی می شود. وی گفت: ابتکار جدید این ۲ دانشگاه برای حل مشکلات بیماران ضایعات نخاعی قبل از این که در عرصه های رسانه های جمعی خبری شود در مقالات معتبر جهانی به ثبت رسیده و این ابتکار علمی پزشکی به طور کامل مسیر آکادمیک خود را طی کرده است. وی تصریح کرد: این دستگاه جدید به صورتی عمل خواهد کرد که کنترل حرکات و اندام های عملیاتی بدن را فعال کند و به نوعی فرآیند عصب سازی را به دنبال دارد و در نهایت سیستم اعصاب مرکزی را که قطع شده است، به نقطه اولیه باز می گرداند.

زالی گفت: در روش جدید به نوعی گشتاور و استامیک و پیچیدگی اندام ها و عضلات که اولین ابتکار جدید در فرآیند فنی، علمی و پزشکی صورت می پذیرد باعث رفع مشکلات بیماران قطع نخاع می شود. دیگر دستاورد رونمایی شده، روبات هوشمند برای تزریق در لقاح مصنوعی است که برای نخستین بار در جهان ساخته شده است. این روبات امکان می دهد که اپراتور سوزن وارد کننده در لقاح را حس کند که این امر برای نخستین بار در جهان انجام می شود.

۱۳۸۹/۱۰/۲۰

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=141

۳ نظر

  1. برای ضایع نخاعی گردنی کاربرد داره

  2. سلام.همه چیزایی که درباره درمان ضایعه نخاعی میخونم همش واسه چند ساله گذشتس.یعنی هیچ پیشرفتی اتفاق نیفتاده که توی سایتا بنویسن و درمان بشیم و از این زمین گیری راحت بشیم.بخدا خسته شدیم

  3. مثل بقیه خبرها…
    فقط در حد حرف است فقط فلان چیز کشف شد و تمام.
    کو؟ دیکه بقیش نیست.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *