آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - متخصصان ایرانی ایستگاه زمینی دریافت تصاویر ماهواره ای ساختند
متخصصان ایرانی ایستگاه زمینی دریافت تصاویر ماهواره ای ساختند

متخصصان ایرانی ایستگاه زمینی دریافت تصاویر ماهواره ای ساختند

نخستین ایستگاه زمینی بومی دریافت، پردازش و ذخیره سازی تصاویر ماهواره های سنجش از دور در کشور به بهره برداری رسید. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در مراسم بهره برداری از این ایستگاه های سنجش از دور گفت: سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به عنوان بهره بردار این ایستگاه می تواند تصاویری با قدرت تفکیک یک متر را اخذ و پردازش کند و در اختیار کاربران بخش های مختلف قرار دهد.

سردار سرتیپ وحیدی افزود: شعاع پوشش این ایستگاه حداقل دو هزار ۵۰۰ کیلومتر و قادر است هر ۲۴ روز یک بار، از مساحتی حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع، تصویر تهیه کند. وزیر دفاع گفت: این تصاویر در بخش های کشاورزی، شهرسازی، سوانح غیرمترقبه و زمینه های بسیار متنوع دیگر کاربرد دارد.
سردار وحیدی افزود: این ایستگاه می تواند اهداف را تا سرعت هشت درجه بر ثانیه به طور خودکار رهگیری کند. وی گفت: همه سیستم های این ایستگاه همچون تغذیه کننده ها، گیرنده ها و رهگیری کننده ها، در ایران نوآوری و ابداع شده است.

وزیر دفاع، دانشگاه صنعتی مالک اشتر را طراح و سازنده این ایستگاه بسیار مهم و بومی معرفی و اضافه کرد: افزایش توانایی کاربر در ارتباط سریع تر و مطمئن تر برای کنترل عملیات ایستگاه، افزایش شعاع پوشش عملیاتی، افزایش کیفیت سیگنال دریافتی، افزایش چابکی و قابلیت جا به جایی سریع تر از ویژگی های دیگر این ایستگاه زمینی دریافت، پردازش و ذخیره سازی تصاویر ماهواره های سنجش از دور است.

این ایستگاه ۲۴ تن وزن دارد و به گفته کارشناسان طراح و سازنده آن، از هر ۱۰ میلیون تصویر، احتمال یک خطا وجود دارد. این ایستگاه بر اساس آخرین فناوری های روز دنیا ساخته شده است و با ساخت آن، ایران هر سه حلقه ساخت ماهواره، حامل های ماهواره و ایستگاه های فضایی را تکمیل کرد. این ایستگاه همچنین به طور چند منظوره عمل می کند و قادر است با برنامه ریزی های مختلف، همزمان چند ماهواره را رهگیری و از آنها سیگنال دریافت کند. در این مراسم همچنین ایستگاه زمینی متحرک دریافت تصاویر سنجش از دور به بهره برداری رسید.

۱۳۸۹/۱۰/۱۷

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=127

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *