آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - اختراع سیمان با قابلیت نفوذناپذیری نسبت به اشعه ایکس

اختراع سیمان با قابلیت نفوذناپذیری نسبت به اشعه ایکس

مخترع گیلانی از اختراع سیمان با قابلیت نفوذناپذیری نسبت به آب، اشعه ایکس و پرتوهای رادیو اکتیو خبر داد. علی گنجی‌زاده در رشت با اشاره به استفاده روزافزون از پرتوهای رادیو اکتیو و اشعه ایکس در امور پزشکی و صنعتی و نظامی بر لزوم پیشگیری از عوارض و اثرات مخرب این پرتوها در عین سودمندی آن ها تاکید کرد. وی اظهار داشت: بدیهی است که بیشتر موهبت‌های الهی موجود در طبیعت به فراخور ساختار مواد تشکیل‌دهنده آن ها دارای اثرات دوسویه بوده و رعایت نکردن قوانین و تکنیک‌های پیشگیرانه و استفاده ناصحیح و نابه‌جا از این نعمت‌ها می‌تواند آن را به معضل تبدیل کند. وی خاطرنشان کرد: این ماده می‌تواند راهکار مناسبی برای استفاده ایمن و بی‌خطر از موهبت‌های الهی باشد.

وی افزود: ماده مذکور که به لحاظ ساختاری و شکل نهایی با سهو عمدی «سیمان» نامیده شده در عین سبک بودن نسبت به دیگر مواد حاجب اشعه نظیر ورق‌های سربی، دارای کاربرد عملی‌تر همراه با صرفه بسیار در هزینه و انرژی است. مخترع گیلانی با بیان این که مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن نیز به وفور در بازارهای داخلی یافت می‌شود، ادامه داد: در داخل کشور کارگاه‌ها و کارخانه‌های بسیاری مشغول ساخت مواد اولیه این سیمان هستند. وی گفت: استفاده از اشعه ایکس در حال حاضر یکی از پرکاربردترین تکنیک‌های تشخیصی در سیستم درمانی است که برای ایزوله‌سازی اتاق‌های رادیوگرافی و محافظت محیط خارجی این اتاق‌ها از نفوذ زیانبار اشعه ایکس از ورق‌های سربی با ضخامت ۵٫۲ میلی‌متر به بالا استفاده می‌شود.

گنجی‌زاده افزود: از این ورق‌ها علاوه بر هزینه بالای تهیه و نصب، محدودیت‌های تکنیکی فراوانی نیز دارد. وی با اشاره به این که در روش مرسوم برای تعبیه ورق‌های سربی نیاز به ساخت دو لایه دیوار است تا ورق‌های سربی بین آن ها قرار گیرند، بیان داشت: برای ساخت اتاق‌های رادیوگرافی به لحاظ مصالح ساختمانی به‌کار رفته دو برابر یک اتاق معمولی در همان ابعاد مصالح نیاز دارد. مخترع گیلانی اظهار داشت: قابلیت چسبندگی بالای این سیمان این مشکل را به‌ راحتی برطرف می‌کند زیرا با لایه‌ای به ضخامت سه میلی‌متر که به صورت پوشش روی دیوار کشیده می‌شود مشکل نفوذ اشعه ایکس به فضای بیرونی را کاملا برطرف می‌کند.

وی پوشاندن گنجه‌ها و حفره‌های تعبیه کلیدها و پریزها در اتاق‌های رادیوگرافی با ورق سربی را بسیار مشکل توصیف کرد و گفت: به سادگی نمی‌توان ورق‌های سربی را بدون تغییر ضخامت به شکل درون حفره‌های محل قرارگیری کلیدها و پریزها درآورد. گنجی‌زاده سنگینی ورق‌های سربی را از دیگر مشکلات این سری از حاجب‌ها دانست و تصریح کرد: نیاز نداشتن به نیروی متخصص از دیگر ویژگی‌های به‌کارگیری سیمان مورد نظر است. وی به برخی از کاربردهای صنعتی و نظامی سیمان مذکور اشاره کرد و اظهار داشت: در وقایع و بلایای طبیعی و شرایط جنگ به سهولت و در مدت زمان کمتر از یک روز می‌توان با استفاده از این سیمان و با ایزوله‌سازی یک اتاق معمولی از جابه‌جایی غیر ضروری مصدومان جلوگیری کرد.

به گفته این مخترع گیلانی، سیمان مورد نظر دارای گواهی ثبت از اداره مالکیت‌های معنوی بوده و نیز در ارتباط با قابلیت نفوذناپذیری نسبت به پرتوهای رادیو اکتیو و اشعه ایکس بارها از طرف سازمان انرژی اتمی آزمایش شده و تاییدیه گرفته است. گنجی‌زاده هزینه تولید هر متر مربع از این سیمان را حدود یک سوم ورقه سربی هم‌ضخامت با آن دانست و افزود: این سیمان را می‌توان تحولی بنیادی در عرصه ایزوله‌سازی مکان‌های دارای اشعه‌هایی با طول موج بسیار پایین دانست. اختراع سیمان با قابلیت نفوذ ناپذیری نسبت به آب، اشعه ایکس و پرتوهای رادیو اکتیو این مخترع گیلانی به شماره ۶۴۰۸۴ به ثبت رسیده است.

۱۳۹۰/۰۱/۱۸

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=233

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *