آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ایران به عنوان دومین کشور جهان موفق به ساخت مجموعه گداخت لیزری شد
ایران به عنوان دومین کشور جهان موفق به ساخت مجموعه گداخت لیزری شد
نیروگاه هسته ای

ایران به عنوان دومین کشور جهان موفق به ساخت مجموعه گداخت لیزری شد

ایران ۱۰ رادیو دارو برای درمان انواع سرطان تولید کرده است

متخصصان کشورمان با طراحی و ساخت مجموعه گداخت لیزری به فناوری طراحی و ساخت تارگت های پلیمری و شیشه ای دست یافتند و هم چنین موفق شدند در زمینه همجوشی هسته ای به روش محصورسازی اینرسی یک گام بلند بردارند. تاکنون مهم ترین تجربه منظم در زمینه استفاده از لیزر برای گداخت هسته ای به کشور آمریکا تعلق داشته است. خبر این موفقیت هم زمان با اعلام دستاورد دیگر دانشمندان و متخصصان ایرانی برای ساخت دستگاه گداخت هسته ای منتشر شده است که با دستیابی به آن ایران به جمع ۵ کشور دارنده این فناوری در جهان پیوست. در عرصه دستاوردهای هسته ای، معاون رئیس سازمان انرژی اتمی نیز با اشاره به موفقیت های تازه کشورمان در حوزه پزشکی هسته ای اعلام کرد: انقلاب بزرگی در عرصه تولید رادیو داروها به وقوع پیوسته است و متخصصان کشورمان موفق به تولید ۴ رادیو داروی جدید برای درمان سرطان های کبد، تومورهای پروستات، شش، سینه، تخمدان و تومورهای مغزی شده اند.

مجموعه گداخت لیزری به همت متخصصان پلاسما و گداخت هسته ای ایران به نام سیستم لیزری Nd:Glass با خروجی ۱۰۰ ژول در پژوهشکده فیزیک پلاسما و گداخت هسته ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران طراحی و ساخته شده است.با ساخت این دستگاه، دستیابی به فناوری طراحی و ساخت تارگت های پلیمری و شیشه ای در ایران محقق شده و همجوشی هسته ای به روش محصورسازی اینرسی به کمک باریکه های لیزر نیز موفقیت چشمگیری به همراه داشته است. با دستیابی به فناوری نخستین مجموعه لیزری کشور فرصت مطالعه و پژوهش در زمینه برهمکنش لیزرهای پرانرژی و پرتوان با ماده به وجود آمده است که علاوه بر حاصل آمدن تجربه و شناخت عملی در مورد ساز و کارهای محصورسازی پلاسمای چگال به روش اینرسی و انجام همجوشی هسته ای و کسب دانش فنی ساخت تاسیسات لیزری پرتوان، بستر مناسب برای انجام گداخت هسته ای، طراحی و ساخت تسهیلات گداخت هسته ای و طراحی و ساخت رآکتور آزمایشی گداخت هسته ای اینرسی در کشور فراهم می شود.

مهم ترین کاربردهای سیستم لیزری Nd: Glass دستیابی به طراحی و ساخت رآکتور مولد برق از طریق فرآیندهای گداخت هسته ای محصورسازی اینرسی،دستیابی به لیزرهای پرقدرت و پرانرژی، دستیابی به سوخت دوتریم و تریتیم و سوخت های غیراکتیو تارگت، کاربردهای راهبردی و ارتقای تراز قدرت ملی اعلام شده است.تاکنون مهم ترین تجربه منظم در زمینه استفاده از لیزر برای گداخت هسته ای به کشور آمریکا تعلق داشت که با تجربه ۷ ساله در زمینه ساخت یک خانواده از لیزرهای حالت جامد از اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز می شود.

در آن زمان، آمریکا سیستم Janus را با انرژی خروجی حدود ۸۰ ژول و یک باریکه در سال ۱۹۷۴ در آزمایشگاه ملی لارنس لیور مور ساخت و سنگ بنای ارتقا و ساخت ۳ سیستم گداخت لیزری Cyclops، Argusو Shiva بر آن قرار گرفت. در سال ۱۹۹۶ پروژه ساخت تسهیلات ملی گداخت ۱ (NIF )مورد تصویب کنگره آمریکا قرار گرفت و یک برنامه ده ساله برای تکمیل آن در نظر گرفته شد. NIF به همراه سیستم لیزری مشابهی به نام LMJ 2 بزرگ ترین پروژه های ساخت سیستم های لیزری از آغاز اختراع لیزر تاکنون به شمار می رود.قرار است در سال ۲۰۱۱ این سیستم به حداکثر توانایی خود دست یابد.

ایران به ۵ کشور دارنده فناوری دستگاه گداخت هسته ای در جهان پیوست

در رابطه با دستاوردهای هسته ای کشورمان، هم چنین سازمان انرژی اتمی از موفقیت ایران در طراحی و ساخت دستگاه گداخت هسته ای به روش محصورسازی الکترواستاتیکی اینرسی با نام IR-ICEF به عنوان ششمین کشور دارنده این فناوری در دنیا دست یافت.

وقوع انقلابی بزرگ در تولید رادیو داروها

محققان کشورمان در حوزه پزشکی هسته ای نیز به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند که توسط رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری در روز پنج شنبه اعلام شد.محمد قنادی در این کنفرانس از تولید چند رادیو داروی جدید در این مرکز و نیز در چارچوب قرارداد میان سازمان انرژی اتمی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبرداد.به گزارش ایسنا، محمد قنادی گفت: با استفاده از راکتور تهران و شتاب  دهنده کرج تولید رادیوداروها برای تشخیص بیماری های صعب العلاج و درمان این بیماری ها را در دستور کار قرار داده ایم.وی با بیان این که در گذشته سازمان انرژی اتمی تعدادی از رادیوداروها را برای تشخیص بیماری تولید کرده است و سعی کردیم تعدادی رادیو دارو را که بیشتر ویژگی و کاربرد درمانی دارد تولید کنیم،افزود: معتقدیم انقلاب بزرگی در تولیدات رادیو داروها به دست آمده است که با وجود تحریم ها و مشکلات بسیار توانسته ایم به این پیشرفت برسیم.قنادی ادامه داد: هم چنین براساس قرارداد میان سازمان انرژی اتمی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید ۱۵رادیو دارو را در دستور کار داریم که در حدود ۱۰رادیو دارو تاکنون تولید شده است.

تولید ژنراتور هسته ای با کاربرد درمان سرطان ها

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با بیان این که برای اولین بار در کشور موفق شدیم ژنراتور هسته ای استرانسیوم ۹۰- ایتریم ۹۰را تولید کنیم، اظهار کرد: کیفیت خلوص این ژنراتور در مشابه با محصول خارجی آن در سطح بالاتری قرار دارد. همچنین مزیت اصلی این ژنراتور کاربردهای درمانی رادیو ایزوتوپ تولیدی توسط آن است.وی ادامه داد: از جمله کاربردهای درمانی ایتریم ۹۰، درمان سرطان های پروستات، سینه، تخمدان، سلول های کبدی و درمان لنفوم غیرهوچکینی، التهاب مفاصل و تومورهای عصبی درون ریز است.

تولید چشمه پرتوزا برای درمان تومورهای مغزی

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای همچنین به تولید چشمه براکی تراپی ید- ۱۲۵ به منظور درمان تومورهای مغزی در این پژوهشگاه خبر داد و افزود: این رادیودارو بررسی بالینی خود را برای درمان تومورهای مغزی با موفقیت انجام داده است.وی گفت: این چشمه پرتوزا در بیماران دارای تومور مغزی با آهنگ رشد پایین قابل استفاده است و از طریق جراحی استریوتاکتیک که نوعی روش جراحی برای هدایت دقیق چشمه پرتوزا به درون بافت سرطانی مغز است مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید رادیو داروی درمان سرطان کبد

قنادی همچنین از تولید رادیو داروی جدید درمانی موسوم به کرومیک فسفات P32 برای درمان سرطان کبد خبر داد.وی ادامه داد: این رادیو دارو که تولیدش مستلزم بهره گیری از روش های پیچیده ای است در بیماران دارای متاستازهای کبدی قابل استفاده است. همچنین از آنجا که نیمه عمر این رادیو دارو کوتاه است واردات آن از خارج کشور امکان پذیر نیست، بنابراین این رادیو دارو اهمیت فوق العاده ای برای بیماران سرطانی دارد.

ساخت رادیو داروی تصویربرداری از تومورها

قنادی گفت: برای اولین بار در سطح منطقه و دنیا توانسته ایم رادیو داروی بومبزین- گالیوم ۶۷ را با ترکیبی جدید در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی تولید کنیم.وی ادامه داد: این رادیو دارو قادر است به تومورهای پروستات، شش، سینه و کولون که تعداد زیادی گیرنده بومبزین و گیرنده پپتید آزادکننده گاسترین دارند متصل شده و برای تصویربرداری از این تومورها استفاده شود.رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کشور در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵درصد رادیوداروهای کشور در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کشور تولید می شود و حدود ۱۲۵مرکز پزشکی هسته ای از این رادیودارو استفاده می کنند و سالانه ۸۰۰هزار تا یک میلیون نفر از رادیو داروها بهره می برند.وی گفت: با وجود تحریم های بین المللی علیه ایران توانسته ایم با استفاده از راکتور تحقیقاتی تهران که بیش از ۴۶سال عمر دارد، این رادیوداروها را تولید کنیم.

تا شهریور سال آینده، ۲۰رادیو دارو تولید می کنیم

قنادی تاکید کرد: تلاش داریم برای ۲۰فروردین سال آینده چند تولید دیگر خود را ارائه دهیم و تا شهریورماه سال آینده حدود ۲۰رادیو دارو را تولید و معرفی می کنیم.

مشکلی در تامین رادیو دارو نداریم

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تحریم شتاب دهنده کرج با مشکل خاصی در تامین رادیو دارو روبه رو نیستید، گفت: راکتور تهران و مرکز تحقیقاتی کرج و نیز متخصصان مان تحریم هستند، اما با توجه به این که خودمان مبداء کار هستیم تاکنون مشکلی نداشتیم و تلاش داریم با امکانات کشور و پشتوانه علمی متخصصان داخلی مسائل را پیش ببریم.

درحال انعقاد قراردادهای خارجی برای صادرات رادیودارو هستیم

وی درباره صادرات رادیو دارو به کشورهای مختلف با بیان این که درخواست های مختلف در این زمینه داشته ایم، گفت: روی فهرستی از رادیوداروها و دریافت مجوز برای صادرات کار می کنیم و درحال انعقاد قراردادهایی هستیم، چرا که هیچ یک از کشورهای منطقه تولیدات ما را ندارند.قنادی با بیان این که در حال حاضر در دنیا ۹۰درصد رادیوداروها برای تشخیص بیماری ها و ۱۰ درصد برای درمان است، گفت: سعی داریم به عرصه تولید رادیو داروهای درمانی هم وارد شویم.

۱۳۸۹/۱۰/۲۳

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=155

۲ نظر

 1. با سلام
  بسیار خوشحال شدم که با سایت شما آشنا شدم
  بسیار امیدوارکننده است
  وبرای نسل جوان ایجاد نشاط وانرژی همچنین خودباوری دارد و روحیه وباور (( ما میتوانیم )) را ایجاد میکند
  اگر سایتهای دیگر از این دست میشناسید لطفا معرفی کنید
  با تشکر فراوان

  • با سلام و احترام

   ضمن تبریک میلاد امام حسین (ع)؛ حضور شما را در ایران توانا | پایگاه خبری دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *