آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - اولین نانو فیلتر جهان با توانایی ۱۰۰درخت برای تبدیل آلاینده ها به اکسیژن در ایران تولید شد

اولین نانو فیلتر جهان با توانایی ۱۰۰درخت برای تبدیل آلاینده ها به اکسیژن در ایران تولید شد

تیمی ۱۵ نفره از محققان کشورمان پس از ۶ سال تلاش مستمر برای اولین بار در جهان موفق به تولید نوعی نانو فیلتر هوشمند شده اند که قادر به بازیافت آلاینده‎های سمی محیط زیست و تولید اکسیژن است. هر یک از این نانو فیلترها معادل ۱۰۰ درخت آلاینده‎های هوا را تا شعاع حداقل ۲۰۰ متر در فضای باز، تصفیه می‎کند و خروجی آن نیز اکسیژن عاری از هر گونه آلاینده است. سیستم کنترل این فیلتر همانند یک ربات هوشمند عمل می‎کند و قادر است آلاینده‎ها را به طور کامل کنترل کند و هم چنین به دلیل بهره گیری از ساختارهای نانویی قادر به جذب، تجزیه و تصفیه آلاینده هاست. رسول نوروزیان قهفرخی سرپرست پروژه با اعلام این مطلب گفت: هم اکنون این فیلتر هوشمند در مرحله تجاری سازی قرار گرفته و موافقت‎های آن برای نصب در تونل توحید شهر تهران اخذ شده است و در صورت همکاری شهرداری، این فیلترها تا پایان سال جاری در این تونل نصب خواهد شد.

وی هدف از ساخت فیلتر هوشمند نانو تیوب کربنی را کنترل و کاهش آلاینده‎های هیدروکربنی محیط زیست اعلام کرد و افزود: آلودگی هوا یکی از معضلات تهران و کلان شهرهای کشور است که تاکنون راهکار مناسبی برای کنترل کامل نه در داخل و نه در خارج کشور ارائه نشده است. نوروزیان در ادامه تصریح کرد: این فیلتر هوشمند که در محیط‎های باز مانند چهارراه‎ها، نقاط آلاینده شهری و نیز در محیط‎های بسته از جمله اگزوز خودروهای سواری، دیزلی و داخل تونل‎های شهری قابل استفاده است، از مواد نانویی و تیوب کربنی با قطر کمتر از ۱۰ نانومتر ساخته شده است که می‎تواند آلاینده‎ها را کاملا کنترل کند و طی ۶ فرآیند شیمیایی آلودگی‎های هیدروکربنی محیط زیست را به میزان ۹۷ درصد کاهش دهد. وی با اشاره به این که فیلتر مذکور، مراحل پایانی ثبت پتنت بین المللی در آمریکا را طی می‎کند، گفت: هم اکنون از سوی کمپانی‎های معتبر اروپایی پیشنهاد ۵۰ میلیون یورویی برای خرید فناوری ساخت فیلتر هوشمند نانو تیوب کربنی را دریافت کرده ایم اما مایلیم افتخار حل معضل آلودگی هوا در جهان متعلق به ایران باشد.

nano-filter

نوروزیان یادآور شد: فیلترهایی که تاکنون با هدف رفع آلودگی هوا در جهان ساخته شده است، تنها می‎توانند درصدی از آلاینده‎ها و ذرات معلق را جذب فیزیکی کند اما فیلتر جدید توانایی خنثی کردن آلاینده‎ها تا ۹۷ درصد را دارد. وی در تشریح جزئیات عملکرد فیلتر هوشمند نانو تیوب کربنی گفت: هر نانو فیلتر معادل ۱۰۰ درخت آلاینده‎های هوا را تصفیه می‎کند و خروجی نانو فیلتر نیز تنها حاوی هوای خالص عاری از آلاینده یعنی تجزیه و اکسیژن سازی در محیط زیست است .

این مخترع اضافه کرد: در ۶ مرحله آلاینده‎های هیدروکربنی سمی و خطرناک مانند ترکیبات مونوکسید کربن (CO)، دی اکسید کربن (CO2)، ناکس (NOX)، فاکس (SOX)، سولفور و ذرات معلق در هوا جذب این فیلتر می‎شود. در ساخت این نانو فیلتر از فناوری میکرو الکترونیک، نانو الکترونیک و پلیمر استفاده شده است. مواد به کار گرفته شده در این فیلتر نیز به دلیل چسبندگی زیاد سطح تماس بالایی را در مقابل آلاینده ایجاد می‎کند. در مرحله اول آلاینده پس از جذب توسط این ریزساختارها، به کمک سیستم‎های الکترونیکی تعبیه شده روی فیلتر، کاملا تجزیه می‎شود. در این حالت نانو کربن اکتیو ساخته می‎شود که به کربن اکتیو صنعتی معروف است و در صنایع لاستیک سازی، رنگ سازی و صنایع نظامی کاربرد دارد. این ماده در کیسه‎ای زیر فیلتر جمع آوری می‎شود. همچنین خروجی دیگر نانو فیلتر، اکسیژن است که در هوا منتشر می‎شود. در واقع نانو فیلتر هوشمند، آلودگی‎های هیدروکربنی را پس از جذب فیزیکی و شیمیایی، تجزیه، بازیافت و تصفیه می‎کند.

دانش آموخته مهندسی برق الکترونیک دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: ابعاد این فیلتر بسته به موقعیت نصب و کاربری آن متفاوت است. وی با تاکید بر این که آلایندگی باید از منشاء خود کنترل شود، گفت: پروژه ای موفق است که آلایندگی را از خودرو کنترل و آلاینده‎های آن را کاملا تجزیه کند. پس از اجرای این پروژه روی خودروها و نصب نانو فیلترهای هوشمند روی خروجی اگزوز آن‎ها، استاندارد یورو ۵ برای خودروها احراز خواهد شد. به همین دلیل اکنون بیشترین تمرکز ما روی نانو فیلترهای مخصوص خودرو است. وی اضافه کرد: در صورتی که این نانو فیلترها در فضای باز نصب شود، می‎تواند تا شعاع حداقل ۲۰۰متری، منطقه را از هوای آلوده پاک سازی کند.

نوروزیان گفت: این اختراع در اداره کل ثبت شرکت‎ها و مالکیت معنوی به ثبت رسیده و به دلیل تک بودن برای ثبت اختراع در آمریکا هم پذیرفته شده است. این اختراع در جشنواره ملی و شکوفایی نیز عنوان برترین را به خود اختصاص داده است. وی همچنین به خاطر این اختراع موفق به کسب جایزه ویژه دفتر مالکیت فکری سازمان ملل شده است. به گفته نوروزیان، فیلتر هوشمند نانو تیوب کربنی با همکاری و حمایت جعفر دانشور و مشاوره اقتصادی دکتر مجید زرافشان خراسانی ساخته شده است.

۱۳۹۰/۰۱/۲۵

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=273

۲ نظر

 1. با سلام
  احتراما الیاژ های نانو پلاتین و نا نو نقره ساخته شده با فناوری نانو با
  کیفیت بالاتر و قیمت پایین تر
  خدمتتان ارائه می گردد
  اطلاعات بیشتر و تصاویر در سایتهای ذیل موجود می باشد:
  web:nanoartin91.vcp.ir
  web:kamalartin661.vcp.ir
  با تشکر

 2. روفیاتیموری

  سلام با تشکر از زحمات شما
  این فیلتر نانو هوشمند رو چه طوری میتونم تهیه کنم
  به تولید انبوه رسیده آیا؟

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *