آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ساخت مشعل پلاسمایی در کشور با توانایی بازیافت انواع زباله و تولید انرژی
ساخت مشعل پلاسمایی در کشور با توانایی بازیافت انواع زباله و تولید انرژی
مشعل پلاسمایی + عکس

ساخت مشعل پلاسمایی در کشور با توانایی بازیافت انواع زباله و تولید انرژی

محققان کشورمان موفق به ساخت دستگاه مشعل پلاسمایی شدند که انواع زباله را تصفیه و از آن انرژی تولید می کند. علیرضا زمانی یکی از سازندگان مشعل پلاسمایی با بیان این مطلب تصریح کرد: دانش فنی ساخت مشعل پلاسمایی تنها در اختیار آمریکا، ایتالیا، آلمان و ژاپن است که هم اکنون ما نیز در ردیف چند کشور معدود سازنده این دستگاه قرار گرفته ایم. این دانش پژوه فیزیک مهندسی با بیان این که مشعل پلاسمایی یکی از منابع تولید پلاسمای داغ به شمار می رود گفت: پلاسما همان حالت چهارم ماده است که از لحاظ دمایی به پلاسمای سرد، پلاسمای گرم و پلاسمای داغ تقسیم می شود و چون دمای تولید دستگاه مشعل پلاسمایی می تواند تا ۴۰ هزار درجه سلسیوس برسد بنابراین این دستگاه در گروه پلاسمای داغ قرار می گیرد و برای ایجاد حرارت های بسیار بالا که سیستم های دیگر قادر به تولید آن نیستند مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی اضافه کرد: مشعل پلاسمایی قادر به بازیافت تمامی زباله ها حتی زباله های بیمارستانی است که هیچ راهی برای بازیافت آن ها وجود ندارد. این مخترع افزود: تولید دما تا ۴۰ هزار درجه سلسیوس و استفاده از گازهای بی ارزش به عنوان سوخت از ویژگی های مشعل پلاسمایی است. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه در دمای خیلی بالا، چند سیستم خنک کننده مجزا برای آن در نظر گرفته شده است که با آب خنک می شود که شامل پمپ آب و بشکه ۲۲۰ لیتری است. زمانی درباره عملکرد مشعل پلاسمایی بیان داشت: این دستگاه با ایجاد یک قوس الکتریکی و عبور دادن گاز از اطراف این قوس الکتریکی، گاز را به شدت یونیزه و به پلاسما تبدیل می کند.

از هوای معمولی می توان به عنوان سوخت دستگاه استفاده کرد اما اگر بخواهیم کیفیت مواد بازیافت شده را افزایش دهیم باید از گازهای بی اثری مانند آرگون و نئون استفاده کنیم. وی ادامه داد: مشعل پلاسمایی در ظاهر شبیه دستگاه های مشعل گازی است که در موتورخانه ها استفاده می  شود اما تفاوت آن با مشعل گازی در این است که در آن هیچ گازی نمی سوزد بلکه گاز موجود در آن به پلاسما تبدیل می شود. حال اگر زباله و یا هر ماده دیگری در مقابل این پلاسما قرار بگیرد تبدیل به بخار می شود که می توان این بخار را تصفیه کرد و به ماده اولیه آن برگرداند. در این فرآیند، حرارت بسیار زیادی تولید می شود که می توان از آن برای استفاده در توربین های گازی و تولید برق بهره برد. همچنین در این فرآیند، گاز متان هم تولید می شود که مصارف شهری دارد.

۱۳۹۰/۰۲/۱۳

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=303

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *