آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ساخت نسل جدید دیش های خورشیدی برای تولید برق در کشور
ساخت نسل جدید دیش های خورشیدی برای تولید برق در کشور

ساخت نسل جدید دیش های خورشیدی برای تولید برق در کشور

محققان مرکز رشد واحدهای فناوری کرمان موفق به ساخت نوعی دیش خورشیدی با قابلیت جست و جوی موقعیت مکانی خورشید شدند که توانایی تولید ۱۰ کیلووات برق را در ساعات گرم دارد. ۱۰ کیلو وات برق، نیاز برق و سیستم گرمایی یک خانواده ۴ نفره را که در خانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ متری زندگی می کنند، تامین می کند. مهندس حسن عسگری، مدیر عامل شرکت سازنده دیش های خورشیدی با بیان این مطلب تصریح کرد: این دیش خورشیدی علاوه بر تولید برق خانگی می تواند با متمرکز کردن اشعه خورشید در مرکز کانونی دیش، درجه حرارتی حدود ۵۵ درجه سانتی گراد تولید کند که از آن می توان برای راه اندازی توربین بخار استفاده کرد.

هم چنین از این دیش ها می توان در سیستم های سرمایش مانند چیلر و تامین آب گرم منزل یا شوفاژ استفاده کرد. وی افزود: هر متر مربع بعضی از نقاط ایران مانند جنوب شرق کشور ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلو وات انرژی از خورشید در طول سال دریافت می کند که دریافت این سطح تشعشع از انرژی در دنیا تقریبا بی نظیر است. بنابراین با توجه به این که ایران سطح پوشش بالایی نسبت به بقیه نقاط دنیا دارد استفاده از دیش های خورشیدی بازدهی بسیار خوبی در کشور دارد. این محقق با بیان این که بازدهی سلول های فتوولتاژ در ایران پایین است، گفت: در سیستم های انرژی خورشیدی، دیش های خورشیدی بالاترین بازده را داشته و پایین ترین فناوری را نیاز دارند.

عسگری اضافه کرد: دیش خورشیدی در ۲ نمونه کوچک و بزرگ ساخته شده است، میزان تولید انرژی در این دیش به اندازه و قطر دیش بستگی دارد اما این دیش در اندازه کوچک خود به قطر ۱٫۸ متر ۲٫۵ کیلووات گرما و حرارت و در اندازه بزرگ یعنی به قطر ۳٫۵ متر ۱۰ کیلووات گرما و حرارت تولید می کند. حال می توان با نصب موتوراسترلینگ که نوعی موتور برون سوز است ۳۰ درصد از این حرارت و گرما را به برق و الکتریسیته تبدیل کرد و ۵۰۰ وات برق به دست آورد. وی گفت: هم اکنون دیش های خورشیدی با قطر ۳٫۵ متر تجاری شده و برای واحدهای تولیدی، منازل و خانه های روستایی قابل استفاده است. این دیش ها پایه دارد و چون از زمین فاصله گرفته و در هوا قرار می گیرد جایی را در سطح زمین یا پشت بام اشغال نمی کند.

عسگری آینه های انعکاس دهنده، سیستم مبدل حرارتی و سیستم جست و جوگر خورشیدی را اجزای تشکیل دهنده دیش های خورشیدی مذکور نام برد و اضافه کرد: این دیش ها باید به طور دقیق به طرف خورشید باشند اگر محل آن ها کوچک ترین تغییری کند کانون آینه ها تغییر می کند و دیش کارآیی خود را از دست خواهد داد. این سیستم جست وجوگر خورشید برای اولین بار در کشور طراحی و در نمایشگاه همت مضاعف، کار مضاعف نیز طرح برتر شناخته شده است. عسگری درباره عملکرد این دیش های خورشیدی گفت: نمونه مشابه خارجی این دیش که در کشور کانادا استفاده می شود ،تنها برای سیستم آب گرم کارآیی دارد که ۲۵ هزار دلار نیز قیمت دارد در حالی که دیش تولید شده در ایران علاوه بر استفاده در سیستم آب گرم، قابلیت تولید برق و استفاده در سیستم های سرمایش را نیز دارد و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. وی اضافه کرد: این دیش خورشیدی با همکاری ۳ تن از متخصصان رشته های مختلف با صرف ۶ ماه وقت ساخته شده است.

۱۳۹۰/۰۲/۲۴

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=343

۱۴ نظر

 1. کشته مرده ی نگارش متن خبر هستم!۱۰کیلووات انرژی خورشید رو معادل ۵۰۰ وات برق میکنه!اولش نوشتین ۱۰کیلووات برق تولید میکنه!برادر من ی مصرف کننده عادی که دسترسی به برق شهر داره ۲۰تا دیش نمیخره که هم فضای زیادی بخواد هم قیمتش بشه ۵۰میلیون تازه اونم توی اوج گرما و تابستان و هوای صاف فقط شاید برسه به ظرفیت اسمی تاااااازه اگه جریان استارتی وسایل مصرف کننده هم درنظر بگیریم میشه گفت این دیش بدرد دکور هم نمیخوره.
  اشکال دیگش اینه که انعکاس نور خورشید به آسمان مخصوصا طیف گسترده ی استفاده از این دیش ها باعث مشکلاتی میشه که ممنوع هست.دوتاش رو بگم بدونید.انعکاس اون باعث اختلال در ترافیک هوایی و مشکل برای خلبانان ایجاد میکنه.دومیش گرمایش جو زمین چون انرژی بخش زیادیش به هوابرمیگرده و چون در برد کم اتمسفر منتشر میشه تاثیرش روی گرمایش زمین فراوانه.مشکلاتش فراوانه که از توضیح در این متن فراتر هست و همه میدونن نیازی به گفتنش نیست.
  حقایق باید گفته بشه تا اشتباه نکنه کسی

  • باسلام

   از اظهار نظر شما بسیار خرسندیم. در رابطه با نقد شما قطعا باید محققان مرکز رشد واحد فناوری کرمان پاسخگو باشند. اما آنچه به نظر می‎رسد این است که در پاراگراف سوم به یک طرح دیگر اشاره شده است و گفته شده “حال می توان با نصب موتور استرلینگ که نوعی موتور برون سوز است ۳۰ درصد از این حرارت و گرما را به برق و الکتریسیته تبدیل کرد و ۵۰۰ وات برق به دست آورد”، که این یعنی استفاده از ۳۰ درصد انرژی حرارتی تولید شده توسط دیش و همچنین استفاده از موتور استرلینگ. باتوجه به این موضوع چنانچه نظر و یا پیشنهادی راجع به افزایش راندمان دستگاه داشتید، می‎توانید از مرکز رشد فناوری کرمان با مخترع ارتباط برقرار کنید.

   باتشکر
   ایران توانا

  • محمدرضاخسروی

   سلام و تشکر از مدیر سایت
   قبل از انتقاد به آقا رضا بگم قبول دارم خبرا تو کشورمون یه مقدار گنگ و گاها اشتباه تو اعداد و اصطلاحات و گاهی هم غلو آمیزه درسته.
   آقا رضا دانشمند که به خبر این بنده خدا که سایت به این باحالی راه انداخته ایراد که نه تمسخر علمی میکنی
   این نظریات عجیب و غریب رو از کجا اوردی چقدر اطلاعات راجع به این نظریاتی که مطرح کردی داری ؟ شما چند سالتونه؟
   مدرک و رشته تحصیلیتون چیه؟ شما یه سری اصطلاحات رو گفتی که احتمال بالا میدم سررشته ای ازشون نداشته باشی.
   مدیر سایت جان شما هم برادر کوچکم یه ذره اعتماد به نفست رو بیشتر کن هر کی ادعا میکنه با چند تا اصلاحات فوری قبول نکن.
   واضح گفته دیگه یه دونه از اون ده کیلووات برای یه خونه کافیه. ده کیلو وات انرژی گرمایی تولید میکنه که برای تولید برق از گرمای تولید شده روشهای مختلفی هست که یکی از اونا استفاده از موتور پر بازده و کم مصرف استرلینگه. ۳۰ درصدش میشه ۳ کیلو وات که کاملا معادل توان برق تکفاز شهریه.
   اگه مطلب رو بادقت بیشتری میدیدی نوشته که مناسب مناطق آفتابی و جنوبی کشور اللخصوص هست .خصوصا برای سرمایش که دقیقا در ساعات گرم روز و آفتابی بیشتری مصرف برق رو دارند.
   به خاطر انعکاس نور تو چشم خلبانان و یه سری مسائل دیگه !! که خودتم نمیدونی ! این پروژه نمیشه چیه دیگه
   آیینه بزرگ محدبه که گرمای چند متر مربع رو متمرکز میکنه تو نقطه کانونی خودش که جلوی خودشه درست مثل ذره بین ولی به دلیل ابعاد آیینه ای و انعکاسی مانند تفاوت تلسکوپهای شکستی و انعکاسی.و اگه حتی برفرض محال نور متمرکز(همگرا) شده اش از اون جاذب گرمای جلوش بگذره بعد از نقطه کانونیش دوباره واگرا میشه و پخش میشه تو هوا.
   بحث نور و گرماست نه امواج رادیویی و علوم نظامی و فضایی …! بخش زیادیش به هوا برمیگرده چیه دیگه؟!! نوری که بهش تابیده رو متمرکز میکنه تو مرکزش با یه موتور استرلینگ که بالاترین راندمان بر انرژی داره ژنراتور رو میچرخونه برق تولید میشه برفرض محال اگه میسر نشه هم دوباره همون نور رو برمیگردونه به بالا خودش که تولید نکرده.
   پیشنهاد و توصیه اکید من اینه یخورده کمتر فیلم تخیلی ببینی و بیشتر مطالعه علمی کنی مخصوصا شما که دوس داری تو موضوعات علمی نظر بدی.
   در پایان به امید آنکه این سیستم پاک پربازده در صورت قیمت مناسب و تیلیغات خوب و کیفیت و عمر مطلوب که رسیدگی و سرویس کمتر بخواد ایرانی اش فراگیر بشه.

  • سلام
   به نظر اینجانب آنچه بسیار مهم و ارزنده هست تبادل و نگارش آزادانه نظرات و ارائه انتقادات علمی هست که این تبادل و جریان نظرات انتقاداد هست که منتج به پیشرفت میشه و چقدر خوب هست که نظرات همدیگرو با جبهه گیری علمی و اطلاعاتی خار و ذلیل نکنیم اگر با نظر کسی مخالف هستیم که درست نیست به سخره نگیریم همدیگرو ، اطلاعات خودمونو با ذکر منبع ارائه بدیم . این باعث پیشرفت همه میشه شما من ایشان و از همه مهمتر خوانندگان سایت
   و یک مدیر سایت وظیفش مدیریت روند همین جریانات و ترغیب افراد بیشتر به درج نظراتشون در سایت هست .
   که البته خوب هم انجام میدن .
   خدا قوت

 2. درود مجدد برشما.
  ضمن آرزوی سلامتی و سرافرازی برای شما
  وب سایت یا شماره تماس مرکز رشد و فناوری کرمان یا مخترع را چطوری پیدا کنم؟مدتهاست روی چنین طرح هایی کار میکنم

  • با سلام

   کاربر گرامی

   گویا مرکز رشد واحد کرمان سایت ندارد و تنها اطلاعات موجود از این مرکز نام مدیر مجموعه آقای مهندس فرهاد راهداری با رایانامه f.rahdari@kgut.ac.ir و شماره تلفن‎های ۲۲۲۱۶۳۶، ۲۲۲۵۳۰۰ می‎باشد. ضمنا پیش شماره استان کرمان ۰۳۴۱ می‎باشد.

   حضور شما را گرامی می‎داریم.
   ایران توانا

 3. باسلام وعرض خسته نباشید .من خیلی خوشحالم که چنین دیشی در داخل کشور تولید شده وآفرین به همت شما قطعا زمانی خواهد رسید که همه از این انرژی بهرمند خواهند شد مجموعه ما کارهای خدماتی دارد در صورتیکه نیاز باشد میتوانیم همکاری کنیم ضمنا ازنظرات منفی دلسرد نشوید وکار خود را ادامه دهید.موفق باشید

 4. باسلام اگه بشه به جای این دیش از یک ذربین استفاده کرد که انعکاس به فضا نداشته باشه خیلی بهتر میشه

 5. سلام، بنده این دیش رو میخواهم بخرم لطفا راهنمایی کنید، ممنون.

 6. باسلام.وعرض ادب .خواستم ببینم درخصوص دیشهای تولیدی پیشرفتی داشتید صنعتی یا خانگی شده آیا هنوز ادامه میدهید یاسایتی دارید که اطلاعات کارهاتون راتوضیح بدهد.باتشکر وآرزوی موفقیت برای شما استوار ۰۹۱۲۳۱۴۴۵۱۹

  • با سلام

   کاربر گرامی

   مرکز رشد واحد کرمان سایت ندارد و تنها اطلاعات موجود از این مرکز نام مدیر مجموعه آقای مهندس فرهاد راهداری با رایانامه f.rahdari@kgut.ac.ir و شماره تلفن‎های ۲۲۲۱۶۳۶، ۲۲۲۵۳۰۰ می‎باشد. ضمنا پیش شماره استان کرمان ۰۳۴۱ می‎باشد.

   حضور شما را گرامی می‎داریم.
   ایران توانا

 7. ساخت چنان آینه بشقابی و با چنین قیمتی بسال ۹۲ هم بسیار باارزش است. اعداد و ارقام ممکن است دقیق نباشد یا اشتباه نوشته شده باشد مثل دما که نوشته ۵۵ درحالکه ۵۵۰ درست است.
  اینکه به درد منازل نخورد ممکن است. اما کاربرد اصلی و مهم آن درساخت نیروگاههای ویا اب شیرنکنهای خورشیدی است البته اگر نقطه کانونی ان قابل تعیین باشد.
  درباره ایرادات آق رضا مهم نیست که ایشون چندساله یا دارای چه تحصیلی هستند مهم این است که ایرادات وی غیر علمی و نادرست است.
  بشقاب یا هروسیله خورشیدی به منظور جذب و حبس واستفاده از نور و گرمای خورشید است بنابراین ۱-برعکس ادعای وی نه تنها بازتابی به آسمان ندارد که به هواپیمایاچیز دیگری بخورد بلکه نوربخش محاط در بشقاب کاملا ازبازتابش بازمی ماند.۲-اینکه برای گرمای زمین مضرهست هم به همان دلیل برخلاف واقعیت ونادرست است. وحتی بافرض غلط و نادرست بازتاب نور توسط بشقاب آینه به فضا به علت عبور نورازجو وعدم عبور گرما ازآن باعث خنکترکردن زمین به میزان سطح محاط است.
  سازندگان خسته نباشند و آرزوی تداوم وپیشرفت

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *