آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تهیه پوشش نانو کامپوزیت ضدباکتریایی ایمپلنت‌‌های استخوانی

تهیه پوشش نانو کامپوزیت ضدباکتریایی ایمپلنت‌‌های استخوانی

دانش‌آموخته دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به دفاع از رساله تحقیقاتی خود در زمینه تهیه، مشخصه‌یابی و ارزیابی پوششی نوین بر پایه نانو کامپوزیت تخریب‌پذیر و ضد باکتریایی برای کاشتنی‌های دندانی و ارتوپدی شد. مهدی مهدی‌خانی دانش‌آموخته دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به دفاع از رساله تحقیقاتی خود در زمینه تهیه، مشخصه‌یابی و ارزیابی پوششی نوین بر پایه نانو کامپوزیت تخریب‌پذیر و ضد باکتریایی برای کاشتنی‌های دندانی و ارتوپدی شد.

وی با اشاره به اینکه برای انتخاب مناسبترین ترکیب شیشه زیست فعال سه ترکیب مختلف به روش سل – ژل تهیه و بررسی شده است، گفت: خاصیت ضد باکتریایی نانو ذرات تهیه شده در برابر چهار باکتری هوازی، سمیت سلولی و پاسخ بافت همبند زیر جلدی در آن‌ها، در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفت. مهدی‌خانی افزود: نتایج نشان داد که ترکیب‌های ۵۸s و ۶۳s دارای خاصیت ضد باکتریایی بوده و هیچ‌کدام از آن‌ها اثر سمیت سلولی ایجاد نمی‌کنند، همچنین این نانو ذرات به خوبی توسط بافت همبند تحمل می‌شوند.

اولین دانش‌آموخته دکتری بیومواد دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان در رابطه با بررسی زیست فعالی پوشش‌های نانو کامپوزیتی به‌دست آمده بیان کرد: بررسی زیست فعالی پوشش‌های نانوکامپوزیتی در محلول شبیه‌سازی بدن انجام شده است که بر اساس نتایج به‌دست آمده، تشکیل آپاتیت بر سطح آن‌ها پس از قرارگیری در محلول شبیه‌سازی شده بدن، تأیید شد. مهدی مهدی‌خانی پس از ۲ سال پژوهش علمی مستمر بر روی این طرح با راهنمایی محمد حسین فتحی و وجیه السادات مرتضوی و همکاری تعدادی دیگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نتایج روشن علمی خود در جلسه دفاع را ارائه کرد.

۱۳۹۰/۰۳/۲۵

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=390

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *