آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - محققان ایرانی موفق به ساخت لباس هوشمند چهار فصل شدند

محققان ایرانی موفق به ساخت لباس هوشمند چهار فصل شدند

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید لباس هوشمند چهارفصل شدند که به صورت هوشمند در هوای گرم خنک و در هوای سرد گرم می‌شود. اکبر خدامی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، طراح این لباس که دانش‌آموخته رشته نساجی است درباره این لباس گفت: در ساخت این لباس از مواد تغییر فازدهنده مانند انواع پارافین‌ها و اسیدهای چرب، کاتالیزورها و مواد شیمیایی کمی استفاده شده است. وی افزود: استفاده از این لباس در دمای بالای ۲۹ درجه سانتی گراد باعث می‌شود که فرد احساس خنکی کند و در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد گرمای جذب شده را پس می‌دهد و به طور کلی، فرد را حدود ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در مقابل شوک‌های حرارتی گرما و سرما حفظ می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: روکش پارچه‌ای این محصول از جنس الیاف پلی پروپیلن است که مواد آن برای بدن ضرری ندارد و به گونه‌ای تطبیق داده شده که ثبات لازم را در مقابل شست‌وشو حفظ می‌کند و در مقابل شرایط آب و هوایی سرد هم نیازی به پوشیدن لباس های زیاد نیست. وی با بیان این که این محصول برای نیروهای هلال احمر، نیروهای انتظامی و حتی کارگرانی که با کوره سر و کار دارند، قابل استفاده است، خاطرنشان کرد: لباس هوشمند ساخته شده، فعلا در صنایع پوشاک قابل بهره‌برداری است اما در آینده می‌تواند در صنایع پزشکی، خانگی، خودرو و … قابل استفاده باشد.

خدامی درباره دیگر ویژگی‌های لباس هوشمند ساخته شده گفت: این لباس در مقابل سایش، مقاوم بوده و چون مواد داخل آن از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است، جذب رطوبت را افزایش می‌دهد و نیز در مقابل ۵۰ بار شست‌وشوی خانگی اثرش حفظ می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: این طرح که هم اکنون در مرحله نیمه صنعتی قرار دارد، ثبت اختراع داخلی شده است.

۱۳۹۰/۰۷/۰۱

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=450

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *