آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف با امکان بکارگیری یک هزار رنگ ساخته شد

دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف با امکان بکارگیری یک هزار رنگ ساخته شد

دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف به همت یکی از فعالان عرصه فرش دستباف استان قم طراحی و ساخته شد. مجید جهانی، طراح این دستگاه اظهار کرد: در بافت فرش به صورت متداول و سنتی، بافنده ریشه‌های فرش را تک‌تک گرفته و با عبور دادن الیاف از لابه‌لای چله‌ها عمل بافت را انجام می‌دهد.وی افزود: این در حالی است که با استفاده از دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف به تعداد ریشه‌های عرضی فرش، ابزار خاصی تعبیه شده که با عبور دادن الیاف از این ابزار، عمل بافت یک رج از فرش همزمان و یکجا در مدت زمان بسیار کمتر انجام می‌شود.

جهانی با بیان این که با استفاده از دستگاه ریشه‌ زن افقی فرش دستباف، عنصر نیروی انسانی از چرخه تولید حذف نشده بلکه روش بافت مدیریت می‌شود، تصریح کرد: افزایش سرعت بافت فرش دستباف یکی از مزایای این دستگاه است که باعث افزایش سرعت تولید و خواب کمتر سرمایه و پایین آمدن قیمت تمام شده محصول می‌شود که به معنی افزایش توان رقابتی فرش ایران در بازارهای بین‌المللی خواهد بود.جهانی خاطرنشان کرد: در روش های معمول، بافنده هزار ریشه را ظرف یک ساعت گره می‌زند اما با استفاده از این دستگاه می‌توان این تعداد گره را ظرف سه دقیقه انجام داد.

وی ادامه داد: تاکنون امکان زدن گره فرش دستباف به واسطه غیر از انسان وجود نداشته است اما با استفاده از این دستگاه می‌توان برخلاف ماشین‌های موجود در بافت فرش از گره استفاده کرد تا ماندگاری فرش افزایش یابد. جهانی با بیان اینکه هنرمندان فرش دستباف تنها امکان طراحی فرش با حدود ۱۵۰ رنگ را دارند، گفت: با استفاده از دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف امکان استفاده از بیش از هزار رنگ وجود دارد. همچنین در حال حاضر تنها امکان بافت پنج قالی دستباف به یک شکل وجود دارد اما با بهره‌گیری از این دستگاه می‌توان ۱۰۰ قالی به یک شکل بافت.

farsh

وی تصریح کرد: ارزش فرش دستباف به استفاده از الیاف طبیعی و گره خوردن ریشه‌هاست این در حالی است که در فرش‌های ماشینی نمی‌توان از الیاف طبیعی استفاده کرد و ریشه‌ها را گره زد اما دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف می‌تواند در عین استفاده از الیاف طبیعی، ریشه‌ها را هم گره بزند. در حال حاضر این مخترع توانسته با استفاده از این دستگاه و با مهارت دست یک جزء از قرآن کریم را با استفاده از الیاف ابریشم ببافد که در دومین نمایشگاه علم تا عمل به نمایش گذاشته شد.

۱۳۹۰/۰۷/۰۶

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=506

۱۰ نظر

 1. سلام خسته نباشید لطفا راه های ارتباطی با اقای مجید جهانی را جهت همکاری ارائه بفرمایید

 2. با سلام بنده هم تقاضای شماره تماس یا نحوه ارتباط با آقای مجید جهانی داشتم .با تشکر

  • با سلام و احترام

   مخاطب گرامی، رضا قدسی

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه خبری دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم. سایت ایران توانا صرفا جنبه انتشار اخبار را دارد. اما با توجه به این که خواست مخاطبان اولویت اصلی مجموعه ایران تواناست، بنابراین برای شما مخاطب گرانقدر، اطلاعات سازنده به شرح زیر تقدیم می‎گردد.

   نام شرکت / سازنده: مجید جهانی

   آدرس سایت سازنده: http://ip.ssaa.ir/Patent/SearchResult.aspx?DecNo=389030357&RN=65208

   *شما می‎توانید برای دریافت اطلاعات مخترع می‎بایست با در دست داشتن شماره ثبت اختراع به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (اداره ثبت اختراعات) مراجعه کنید.

  • با سلام و احترام

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه معرفی دستاوردهای ایرانیان، گرامی می‎داریم. پاسخ شما از طریق رایانامه ارسال شد.

 3. با سلام بنده هم تقاضای شماره تماس یا نحوه ارتباط با آقای مجید جهانی داشتم .با تشکر

 4. با سلام و احترام.بنده تقاضای شماره تماس و نحوه ارتباط با آقای جهانی رو داشتم.

 5. با سلام و احترام.بنده تقاضای شماره تماس و نحوه ارتباط با آقای جهانی رو داشتم.

  • با سلام و احترام

   مخاطب گرامی، رضا کامیاب

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه معرفی دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم. سایت ایران توانا جنبه معرفی دستاوردها را دارد. اما با توجه به این که خواست مخاطبان اولویت اصلی مجموعه ایران تواناست، بنابراین برای شما مخاطب گرانقدر، اطلاعات سازنده به شرح زیر تقدیم می‎گردد.

   عنوان دستاورد: دستگاه ریشه زن افقی فرش دستباف با امکان بکارگیری یک هزار رنگ ساخته شد

   نام شرکت/شخص: فرش و تابلو فرش جهانی (مجید جهانی)

   آدرس سایت: ندارد

   ایمیل: jahani_carpet@yahoo.com

   تلفن: ۰۹۱۲۱۵۱۱۶۲۸

   آدرس: قم خیابان باجک کوچه شماره ۲ پلاک ۱۰۸

   لطفا هنگام تماس با شرکت/شخص فوق اعلام فرمائید که از طریق سایت ایران توانا با محصول آشنا شده اید.

   با سپاس از تماس شما
   ایران توانا | پایگاه معرفی دستاوردهای ایران

 6. حمزه ابراهیمی

  با سلام لطفا راه ارتباطی با آقای مجید جهانی رو اعلام نمایید با تشکر ابراهیمی

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *