آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - طرح شفاف سازی پلی پروپیلن با موفقیت انجام شد

طرح شفاف سازی پلی پروپیلن با موفقیت انجام شد

طرح شفاف سازی پلی پروپیلن به همت محققان پژوهشکده شهید اعتباری بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا شد. مازیار دهقانی، پژوهشگر پژوهشکده شهید اعتباری که با همکاری افشین ابریشمکار و پژمان بانیانی از دانشجویان مهندسی شیمی و پلیمر دانشگاه صنعتی اصفهان و به سفارش یکی از شرکت‌های مستقر در شهرک صنعتی اصغرآباد موفق به اجرای این طرح شده‌اند گفت: پلی پروپیلن از خانواده پلیمرها است که تولید بالا و فرآیند پذیری خوبی دارد و موارد استفاده از آن بسیار زیاد است. وی با بیان اینکه پلی پروپیلن به دلیل دارا بودن درصد بالایی کریستالیتی، شفاف نیست، اظهار کرد: با هسته‌گذاری در بخش کریستالی پلی پروپیلن و کوچک کردن مایسل‌های این بخش می‌توان شفافیت پلی پروپیلن را افزایش داد.

دهقانی، طرح شفاف سازی پلی پروپیلن را از دید اقتصادی مقرون به صرفه دانست و افزود: پلیمرهایی مانند پلی کربنات، پلی متیل متا اکریلات و پلی استایرین شفاف هستند، اما به دلیل شکنندگی، قیمت تمام شده بالا و عدم تولید در داخل کشور برای استفاده در مصارف روزمره مقرون به صرفه نیستند. به گفته وی، قبل از اجرا، طرح از دید اقتصادی، یافتن افزودنی مناسب، روش و ملاحظات فرآیندی بررسی شده است. این پژوهشگر جوان، روش مکانیکی و استفاده از ترکیبات clarifying agent را دو روش پیش رو برای اجرای طرح دانست و اضافه کرد: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که روش مکانیکی از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست و به همین دلیل از روش دوم برای اجرای طرح استفاده شد. به گفته وی، در روش استفاده از clarifying agent، کریستال‌های موجود در پلی پروپیلن ریز شده و موجب شفاف‌تر شدن پلیمر می‌شوند.

این پژوهشگرجوان اضافه کرد: پلی پروپیلن درساخت بسیاری از لوازم خانگی، الکتریکی و صنعتی کاربرد دارد و با شفاف سازی آن گستره جدیدی از کاربردها به روی آن گشوده خواهد شد.دهقانی با اشاره به اینکه clarifayer agent در داخل کشور تولید نمی‌شود و فرآیند تولید آن، هم برای گروه اجرایی طرح بسیار دشوار بود، گفت: به دلیل وجود تحریم‌ها نتوانستیم ماده مورد نظر را از آمریکا و سنگاپور خریداری کنیم اما در نهایت موفق شدیم از یک شرکت چینی تهیه کنیم. پژوهشگر پژوهشکده شهید اعتباری با بیان اینکه محصول نهایی از نظر کیفیت با تولیدات کشورهایی مانند کره جنوبی و مالزی قابل رقابت است، افزود: هزینه تمام شده تولید پلی پروپیلن شفاف در کشور کمتر از نمونه خارجی آن و مقرون به صرفه است.

دهقانی، هزینه انجام طرح را حدود ۴۰ میلیون ریال عنوان و تاکید کرد: درصدی ازاین هزینه که به عهده پژوهشکده شهید اعتباری بود پرداخت شده اما شرکت سفارش دهنده طرح فقط درصد کمی از هزینه را پرداخت کرده است. مجری طرح شفاف سازی پلی پروپیلن با بیان اینکه پژوهشکده‌های دانشجویی در استعدادیابی و ارتباط مستحکم با دانشجویان در دانشگاه‌ها نقش اساسی دارند، تصریح کرد: پژوهشکده‌هایی که در دانشگاه فعالیت می‌کنند ارتباط زیادی با دانشجویان ندارند و بیشتر اساتید و اعضای هیات علمی در آن ها فعالیت می‌کنند که این مهم‌ترین دلیل برای ایجاد و شکل گیری پژوهشکده‌های دانشجویی است.

۱۳۹۰/۰۷/۱۰

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=524

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *