آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کارخانه آسفالت مجهز به تکنولوژی فیلتر خشک در مشهد افتتاح شد

کارخانه آسفالت مجهز به تکنولوژی فیلتر خشک در مشهد افتتاح شد

در آلوده کردن هوای شهر علاوه بر دود اگزوز بسیاری از خودروهای سواری، عوامل دیگری نیز نقش دارند که کارخانجات به ویژه کارخانه تولید آسفالت در این خصوص حرف اول را می‌زند. مصالح کارخانجات آسفالت پس از قرار گرفتن در گردونه‌ای مخصوص، تحت حرارت مستقیم شعله مشعل قرار می‌گیرند در نتیجه گرد و غبار فراوانی که براثر حرارت تولید شده با دود عظیمی که ناشی از سوخت مازوت دراین کارخانه‌هاست به سوی آسمان متصاعد می‌کنند. در نتیجه باد‌های غربی- شرقی این دود و غبار را بر فراز شهر می‌آورد. به منظور رفع این معضل، شهرداری مشهد اقدام به راه‌اندازی کارخانجات آسفالت مجهز به بک ‌فیلتر یا فیلترخشک نموده است که آلودگی محیط زیستی این کارخانه را به صفر درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش ایران توانا در این خصوص مدیرعامل سازمان عمران شهرداری مشهد با اشاره به اینکه افتتاح کارخانه آسفالت با ظرفیت اسمی تولید روزانه ۱۶۰ تن آسفالت است اظهار می‌کند: این کارخانه اولین کارخانه تولید آسفالت مشهد است که به فن‌آوری بک فیلتر به منظور جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی مجهز شده است. سعید حسین ‌قلی زاده مقدم در ادامه بیان می‌کند: فن‌آوری بک فیلتر یا همان فیلتر خشک جدید ترین تکنولوژی محیط زیستی برای جلوگیری از آلودگی و انتشار آلاینده‌های کارخانه در فضای شهر است. وی در توضیح این مطلب می‌گوید: فیلتر خشک به وسیله فیلتر تعبیه شده داخل آن، آلودگی هوا را جذب می‌کند و علاوه بر کاهش شدید آلودگی هوا، به دلیل خشک بودن مدل فیلتر آن، در مصرف آب نیز صرفه جویی می‌کند. ضمن اینکه بارگیری آن اتوماتیک بوده و بهره وری آن افزایش یافته است.

فاز جدید کارخانه آسفالت شهید مجیدی مشهد + عکس

فاز جدید کارخانه آسفالت شهید مجیدی مشهد + عکس

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری مشهد در عین حال به هزینه ۴۰۰ میلیون تومانی به‌کارگیری این فیلتر در کارخانه اشاره کرده و اظهار می‌کند: کارخانجات قدیمی تولید آسفالت به میزان ۶۰ درصد آلودگی تولید می‌کنند اما استفاده از تکنولوژی فیلترخشک سبب کاهش انتشار آلاینده‌ها در حد صفر می‌شود و همین امر مهمترین دلیل برای استفاده از این تکنولوژی در کارخانجات و صرف هزینه ۴۰۰ میلیون تومانی است. به گفته وی، هم اکنون فعالیت این کارخانه به صورت آزمایشی شروع شده تا آسفالت آن برای تولید در سطح وسیع به تایید آزمایشگاه‌های مربوطه برسد و پس از کسب تاییدیه، ۲ هفته آینده به صورت رسمی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری مشهد در ادامه بیان می‌کند: آسفالت تولیدی به لحاظ دانه بندی، قیر، نوع مصالح، جنس و مقاومت آن‌ها و همچنین میزان اختلاط در آزمایشگاه بررسی می‌شوند و نمونه گیری‌ها بر اساس آیین‌نامه ۲۳۴ سازمان برنامه و بودجه کشور مطابقت داده می‌شود. همچنین هزینه تولید هر تن آسفالت معادل یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

شهرداری مشهد

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1199

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *