آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تخت کاوش گورستان‌های باستانی به منظور کاهش آسیب به قطعات کاوش شده در ایران اختراع شد

دستگاه تخت کاوش گورستان‌های باستانی به منظور کاهش آسیب به قطعات کاوش شده در ایران اختراع شد

یک دانشجوی باستان شناسی دانشگاه محقق اردبیلی از ثبت اختراع خود با عنوان تخت کاوش گورستان‌های باستانی خبر داد. سید مرتضی حسینی، مخترع دستگاه گفت: از آن جایی که دفعاتی به عنوان دانشجو کاوش‎های باستان شناسی را ناظر بودم با مشاهده آسیب‎هایی که طی کاوش به داده‎های باستان شناسی وارد می شود به این فکر افتادم تختی بسازم که تپه ها و گورستان‎های باستانی در حین کاوش کمتر آسیب ببینند. دانشجوی رشته باستان شناسی دانشگاه محققق اردبیلی، ادامه داد: تخت کاوش گورستان های باستانی به گونه ای طراحی شده است که امکان اسکن و شناسایی گورستان‎های مدفون در زیر تپه های باستانی را داشته و ضمنا به دلیل ساختار تخت، انجام کاوش گورستان‎های باستانی با سهولت فراوانی صورت خواهد گرفت این درحالی است که در شیوه‎های مرسوم کاوش، میزان صدمات و آسیب ها به داده ها و گورستان‎های باستانی نسبتا بالاست .

وی با اعلام اینکه شهریور ماه سال گذشته اختراع خود را به مرکز ثبت اختراع معرفی کرده است، گفت: از ابتدای تابستان ۹۲، طرح خود را به صورت آزمون و خطا آزمایش کرده و این طرح نهایتا در آبان ماه از طرف اداره ثبت اختراعات برای بررسی و داوری به دانشگاه تربیت مدرس محول شد که در نهایت ۳۱ فروردین ۹۳ موفق به ثبت اختراع شدم. این مخترع ۲۲ ساله از عدم حمایت سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی انتقاد کرد و افزود: حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای این اختراع هزینه کرده ام در حالی که از جانب هیچ ارگانی حمایتی صورت نگرفته، اکنون از مسوولان ذیربط انتظار دارم در مسیر تجارت سازی این طرح حمایت داشته باشند. مخترع تخت کاوش گورستان‎های باستانی با بیان اینکه ارزش تپه‎های باستانی در استان اردبیل نادیده گرفته می شود، اظهار کرد: تپه ها و گورستان‎های باستانی بخشی از میراث فرهنگی کشور را تشکیل می دهد در حالی که به علت عدم فرهنگ سازی در سطح عموم مردم و حتی سازمان میراث فرهنگی، ارزش این آثار مغفول باقی مانده است.

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1460

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *