آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تولید گل‌های رنگی بوته‌ای با رنگ و بوی دلخواه در ایران ساخته شد

دستگاه تولید گل‌های رنگی بوته‌ای با رنگ و بوی دلخواه در ایران ساخته شد

یک مخترع ایرانی موفق به ساخت دستگاه تولید گل‌های رنگی بوته‌ای شده که می‌تواند از طریق این دستگاه گلی را مطابق عکسی که به او داده می‌شود با بوی دلخواه تولید کند. احمد صادقی توانسته گل رنگین کمانی را به صورت بوته‌ای تولید کند اما به دلیل وجود برخی مشکلات و بی توجهی‌ها امکان عرضه وسیع آن در بازار از زمان تولید این دستگاه برایش تحقق نیافت.  صادقی در خصوص روش ابداعی خود گفت: روال تهیه گل رنگی توسط این دستگاه به این طریق است که در مرحله اول برش‌های عرضی دقیقی روی آوندهای موجود در ساقه گیاه گل‌دار ایجاد شده و سپس در مرحله دوم به وسیله نازل‌های بسیار ظریف موجود در دستگاه، تزریق رنگ‌ها به گیاه صورت می گیرد.

وی ادامه داد: این رنگ‌ها شامل رنگ‌های اصلی است که ترکیب آگاهانه آنها می‌تواند به ایجاد رنگ های متمم و در نهایت تشکیل ترکیب‌های رنگی دلخواه و دارای کیفیت زیبایی شناسی بینجامد. نکته مهم این است که در این روش و با استفاده از دستگاه مربوطه، امکان انتخاب گلبرگ ها و رنگ آمیزی مجزای آنها وجود داشته و ترکیب های رنگی دلخواه و نامحدودی قابل دستیابی هستند.

نحوه انجام تغییر رنگ گل

صادقی درباره نحوه عملکرد دستگاه گفت: در ابتدا گل روی دستگاه در جایگاه مخصوص خود قرار می گیرد سپس بازوهای برش دهنده دستگاه به صورت هدفمند آوندها را به صورت تقسیم‌بندی شده، برش می‌دهند و سپس بازوهای تزریق رنگ به تزریق رنگ های اصلی به آوندهای جدا شده می پردازند و از طریق ترکیب رنگ های اصلی رنگ های مکمل نیز قابل دستیابی هستند؛ به طوری که حاصل شامل یک شاخه گل با گلبرگ هایی است که هر یک با رنگ معین رنگین شده و طیف وسیعی از رنگ ها روی گل دیده می شود. وی ادامه داد: این دستگاه دارای سه بازوی برش دهنده ساقه و سه بازوی تزریق کننده رنگ به گیاه است. بازوهای برش دهنده قادرند تا با ظرافت و هدفمندی آوندها را تقسیم بندی کرده و برش دهند.

این تولید کننده گل‌های رنگی در جهان با بیان اینکه این روش اختراعی رنگ آمیزی گل های شاخه بریده و بوته ای به همراه دستگاه اختراعی جهت تحقق یافتن این روش رنگ آمیزی است، اظهار کرد: طبق این روش گلبرگ های گل به طور مجزا توسط ماده رنگی با رنگ های اصلی رنگین شده به طوری که هر گلبرگ رنگ مجزایی به خود می گیرد. وی با بیان اینکه در ابتدا آوندهای گیاه به طور دقیق و هدفمندی تقسیم بندی می شوند، اظهار کرد: تقسیم بندی این آوندها باید براساس تجربه و فن لازم صورت گیرد تا گلبرگ های مورد نظر رنگ دلخواه را دریافت کنند. سپس رنگ های دلخواه و معین به هر دسته آوند که از قبل جدا و تقسیم بندی شده است تزریق می‌شود.

این تولید کننده گل های رنگی در جهان با اشاره به روش اجرایی این ابداع گفت: روش اجرایی این ابداع شامل چند مرحله است؛ تقسیم بندی آوندهای گل، تزریق رنگ به آوندها، در نتیجه رنگین شدن گلبرگ ها به صورت مجزاست به طوری که هر گلبرگ، رنگ مخصوص، دلخواه و معین را می گیرد. وی درباره رنگ آمیزی گل‎های تزئینی گفت: گل‎های رنگ شده با عنوان رز رنگین کمانی دنیا تنها توسط پیتر ون در ورکن و با همکاری دو شرکت هلندی پرورش داده شده است که ار طریق تزریق رنگ به آوند گل گلبرگ‎ها و برگ‎ها به رنگ‎های تصادفی در می آیند.

گل رز چند رنگ، گل رنگارنگ

گل رز چند رنگ، گل رنگارنگ

صادقی با بیان اینکه این قابلیت برای تمام گل ها وجود دارد، اظهار کرد: در این میان گل رز رنگین کمانی محبوبیت بیشتری را در میان مردم دارد با ترکیبات رنگی گوناگون موجود است و پرطرفدارترین نوع آن با همه رنگ های رنگین کمان است. وی ادامه داد: نوع گرمسیری آن با ترکیبی از سرخ، صورتی و زرد، نوع اقیانوسی آن ترکیبی از رنگ های سبز و آبی است که برای تولید یک گل رز رنگین کمانی، رنگ های مختلف را به گل رز در حال رشد وارد می کنند و این امر به تولید رزی با گلبرگ های رنگی منجر می شود البته باید توجه داشت که این رزها شاخه بریده بوده و به صورت بوته ای عرضه نمی شوند. این تولید کننده گل‎های رنگین کمانی اظهار کرد: گل‎های رز آبی رنگ نیز از دیگر محصولاتی هستند که البته این بار توسط فناوری های مربوط به ژنتیک تولید شده اند به طوری که برای تولید این نوع گل، محققان از القای ژن تولید کننده دلفینیدین رنگدانه ابتدایی گیاهی که ایجاد رنگ آبی می کند استفاده کرده و موفق به تولید این گل شدند.

ویژگی گل رنگی تولید شده ایران

این تولید کننده گل‎های رنگی در باره مزیت این گل ها گفت: به منظور خودکفایی و درخشش در بازارهای جهانی فرآورده‎های گل و گیاه زینتی کشورمان نه تنها باید قادر باشند در بازارهای داخلی و خارجی با فرآورده های مشابه رقابت کنند بلکه نواندیشی و ابتکار را پیشه راه خود کنند. صادقی افزود: روش ها و ابزار ابداعی که بتوانند فرآورده‎هایی با تقاضای بالادر جهان را تولید کنند می توانند مفید واقع شوند. از طرف دیگر پرورش این گل ها در ایران می تواند سبب کارآفرینی و اشتغال زایی در کارگاه هایی گردد که نیازی به تکنولوژی‎های پیچیده و گران قیمت ندارد. وی با بیان اینکه شرکت های پرورش دهنده گل رنگین کمانی این گل ها را فقط به صورت شاخه بریده عرضه کرده و گیاه بوته ای توسط این شرکت هلندی عرضه نمی شود، اظهار کرد: این در حالی است که از مزایای این روش ابداعی عرضه گل رنگین کمانی را حتی به صورت کاشته شده در گلدان میسر می سازد. صادقی یکی دیگر از مزایای این دستگاه ابداعی را بالابردن کیفیت و دوام گل حتی پس از خشک شدن عنوان و اظهار کرد: از این طریق گل های خشک شده نیز بسیار باطراوت و زیبا به نظر خواهند رسید.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1604

۲ نظر

  1. اسماعیل قاسمی

    من میخوام نحوه ساخت قالبهایی ک میشه باهاش گل و ساقه و برگ درست کرد اطلاعات بگیرم، منظورم گلهای پلاستیکی و مانند آن

  2. سلام کاش توضیح می‌دادید که چرا دستگاه را نتوانستید در بازار وارد کنید وکاش شماره تماس داشتید می‌تونستیم با اقای صادقی تماس بگیریم

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *