آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - افتتاح نخستین آزمایشگاه مرجع بررسی فرسایش بادی در دانشگاه یزد

افتتاح نخستین آزمایشگاه مرجع بررسی فرسایش بادی در دانشگاه یزد

مصلح آرانی رئیس دانشکده منابع طبیعی یزد با بیان این که مقطع دکترا در رشته‌های محیط زیست و مهندسی کشاورزی علوم خاک نیز در برنامه‌های دانشکده تعریف شده است، گفت: این رشته‌ها پس از تصویب در شورای آموزشی و وزارت علوم راه اندازی خواهند شد. وی در خصوص فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشکده منابع طبیعی افزود: این دانشکده تا به حال بیش از سایر دانشکده‌ها طرح پایان یافته داشته است به طوری که تا کنون ۱۲۸ طرح پایان یافته و دو طرح بین‌المللی با عنوان منارید و احیای اراضی تخریب شده شور تحت فرسایش بادی داشته ایم. وی افزود: همچنین دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی با دارا بودن دو مجله علمی و پژوهشی مصوب با نام‌های مجله خشک بوم و مجله مدیریت آب در مناطق خشک و انتشار ۲۱ کتاب، ۳۲۷ مقاله ISI و علمی و ثبت ۳ اختراع از دانشجویان این دانشکده شامل دستگاه سنجش فرسایش باد، طلاهای رسوب گیر سیفونی و مالچ سیمانی جزء فعال‌ترین دانشکده در دانشگاه یزد محسوب می‌شود.

مصلح آرانی ادامه داد: دانشکده منابع طبیعی و کویر شناسی از سابقه خوبی نیز در بین دانشکده‌های منابع طبیعی در دانشگاه‌های کشور برخوردار است به طوری که چندین سال متوالی بهترین رتبه‌های آزمون ارشد از بین رشته‌های دانشکده منابع طبیعی را دانشگاه یزد به خود اختصاص داده بود، البته در مقایسه با دانشگاه‌هایی که قدمت بیشتری دارند ما باید هنوز هم تلاش بیشتری داشته باشیم. رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد در خصوص امکانات آزمایشگاهی جدید این دانشکده گفت: آزمایشگاه‌هایی که از قبل در دانشکده تاسیس شده بودند دارای امکانات مناسبی هستند ولی در کنار آن‎ها آزمایشگاه‌های جدید همچون آزمایشگاه خاک شناسی باید تجهیز و بیولوژی خاک نیازمند ابزار و تجهیزات هستند، آزمایشگاه آلودگی آب و خاک هم به تازگی با تجهیزات کامل راه اندازی شد، همچنین آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهان پیشرفته هم در حال تجهیز است.

وی راه‌اندازی دانشکده کشاورزی را از برنامه‌های آتی این دانشکده در حوزه آموزش عنوان کرد و افزود: از برنامه‌های آتی این دانشکده که بسیار هم بر آن تاکید داریم تاسیس رشته‌های جدید همچون صنایع غذایی و بیوتکنولوژی کشاورزی است چرا که رشته بیوتکنولوژی کشاورزی با کشاورزی سنتی متفاوت است و در هر اقلیمی قابل استفاده است و کل کشور می‌تواند از آن منتفع شود. مصلح آرانی تصریح کرد: ناگفته نماند هرچند عضو هیئت علمی در حال حاضر برای پوشش این رشته‌ها کافی نیست ولی سعی داریم برای پوشش رشته‌های جدید تعداد اعضای هیئت علمی را هم افزایش دهیم. همچنین از برنامه‌های آینده این دانشکده اقدامات جدید در حوزه پژوهش خواهد بود به گونه‌ای که جلسات هم فکری را در حوزه توسعه انسانی با حضور مسئولان استان برگزار کنیم و بر اساس ۵ محور مهم پیشنهادی که مهم‎ترین آن مسئله آب است سخنرانی‌هایی در استانداری با حضور مسئولان ستاد بحران توسط اعضای هیئت علمی دانشکده داشته باشیم.

وی ادامه داد: همچنین تشکیل دوره‌های تقویت توان علمی کارمندان و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی استان با همکاری این دانشکده انجام خواهد شد. رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی با اعلام اینکه در نظر داریم نخستین آزمایشگاه مرجع فرسایش بادی مالچ و ریزگردها را در دانشگاه یزد افتتاح کنیم گفت: تجهیز آزمایشگاه مرجع فرسایش بادی مالچ و ریزگردها و تاسیس گلخانه مجهز برای دانشکده را در حوزه پژوهشی در دستور کار داریم ضمن اینکه تجاری سازی نتایج تحقیقات دانشکده را آغاز کرده ایم و در همین راستا تاکنون ۱۰ دستگاه اندازه گیری فرسایش بادی که در این دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یزد و برای اولین بار در کشور ساخته شد به فروش رسیده است همچنین دستگاه غبارساز که با همکاری دانشکده مکانیک ساخته شد به زودی پس از ثبت اختراع تجاری سازی خواهد شد.

به گفته وی مشکل عمده دانشکده در حال حاضر در خصوص انجام پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتراست به طوری که در برخی موارد در انجام پایان نامه ها نیاز به حضور در عرصه بیابانی و حوزه آبخیز است و به وسیله نقلیه مناسب احتیاج داریم همچنین در برخی آزمایشگاه های دانشکده دستگاه هایی لازم است که سفارش آن انجام شده ولی هنوز خریداری نشده اند به ویژه این مشکل در آزمایشگاه خاک وجود دارد. رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی ضمن بیان اینکه از این پس در پژوهش‌ها رویکرد تجاری سازی را در پیش خواهیم گرفت، گفت: اولویت اصلی ما این است که در اکوسیستم های بیابانی و حوزه‌های مختلف بیابان و آبخیز طرح جدید و کاربردی ارائه و مدیریت جامع تعریف کنیم، رویکرد دانشکده تجاری سازی طرح‌ها و تحقیقات و تربیت دانشجویانی که کارایی مهارتی بیشتری داشته باشند در اولویت خواهد بود ضمن اینکه در نظر داریم با تاسیس رشته‌های جدید، حوزه تحصیلات تکمیلی را در دانشکده تقویت کنیم.

روابط عمومی وزارت علوم

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1642

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *