آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - افتتاح پیشرفته‌ترین خط تولید فولادهای کیفی کم کربن خاورمیانه در ایران

افتتاح پیشرفته‌ترین خط تولید فولادهای کیفی کم کربن خاورمیانه در ایران

با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت و مدیرعامل فولاد مبارکه پیشرفته‌ترین خط تولید فولادهای کیفی کم کربن مورد استفاده در صنایع خودروسازی و لوله‎های نفت و گاز با ظرفیت ۱/۲ میلیون تن در سال و واگن برگردان شماره ۲ فولاد مبارکه جهت افزایش توان حمل و تخلیه مواد اولیه مورد نیاز واحد آهن‎سازی به میزان ۱۵ میلیون تن در سال در فولاد مبارکه افتتاح شد. در جریان افتتاح این دو طرح بزرگ، مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پروژه‎هایی که امروز در فولاد مبارکه به بهره‌برداری رسید در صنعت فولادسازی کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است به ویژه این که با بهره‌برداری از سیستم گاززدایی از فولاد مذاب که برای اولین بار در کشور و خاورمیانه در این شرکت به بهره‌برداری رسیده است از این پس می‎توانیم ورق‎های کیفی کم کربن با قابلیت کشش بالای مورد نیاز صنایع خودروسازی، کشتی سازی، فولادهای لعاب پذیر و انواع لوله‌های مورد نیاز صنایع نفت و گاز را تولید کنیم و ان شاالله با تکمیل این طرح‎ها از واردات این قبیل ورق‎ها بی نیاز شویم.

ایشان ضمن ابراز خرسندی از این که این پروژه‌ها عمدتاً با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه و به دست توانمند کارشناسان داخلی ساخته و راه‌اندازی شده است از تمامی کسانی که در این زمینه تلاش کردند تا کشورمان هم به جمع معدود کشورهای جهان که از سیستم RH TOP استفاده می‎کنند اضافه شود، تشکر و قدردانی کرد. دکتر بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه نیز در خصوص اهمیت این پروژه‌ها گفت: با توجه به افزایش ظرفیت‎هایی که در این شرکت صورت گرفته است و این مهم که برای تولید بیشتر و رسیدن به ۷/۲ و در آینده به ۱۱/۳ میلیون تن به تخلیه سنگ آهن بیشتری نیاز داریم و واگن برگردان شماره یک به تنهایی دیگر جوابگوی نیاز ما نبود،‌ لذا در طرح‌های توسعه، طرح ساخت واگن برگردان شماره ۲با ظرفیت ۱۵میلیون تن تخلیه سنگ آهن در نظر گرفته شد که الحمدالله امروز به دست وزیر محترم صنعت معدن و تجارت به بهره برداری رسید و با وارد مدار تولید شدن این واگن برگردان که ظرفیت و سرعت آن دو برابر واگن برگردان شماره یک است عملاً فولاد مبارکه برای دستیابی به ظرفیت‎های بالاتر آماده شد.

دکتر سبحانی ساخت داخل بودن این واگن برگردان را یکی از مهم ترین ویژگی‎های این خط برشمرد و در این رابطه افزود: با دست یابی به دانش فنی ساخت این گونه خطوط تولید گام مهم دیگری در راستای بومی سازی صنعت فولاد برداشته شد. دکتر سبحانی در خصوص دیگر پروژه افتتاح شده در فولاد مبارکه گفت: پروژه گاززدایی از فولاد مذاب یا RH TOP یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‎های روز دنیا در صنعت فولادسازی است که برای اولین بار در کشور و خاورمیانه این سیستم مورد بهره برداری قرار گرفته است. وی افزود: با استفاده از این روش کربن و گازهای ناخالص اضافی موجود در فولاد مذاب را می‎توان به کم‎ترین حد خود رساند و طی این فرآیند فولاد مذاب و در نهایت ورق مورد نیاز بسیاری از صنایع کشور را تأمین کرد.

افتتاح پیشرفته‌ترین خط تولید فولادهای کیفی کم کربن خاورمیانه در ایران

افتتاح پیشرفته‌ترین خط تولید فولادهای کیفی کم کربن خاورمیانه در ایران

مهندس ایرج نصوحی مدیر توسعه ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه در خصوص جزئیات پروژه سیستم گاززدایی از فولاد مذاب (RH TOP) افزود: یکی از طرح‎هایی که در فولاد مبارکه به منظور افزایش کیفیت محصولات فولادی تعریف شد، پروژه ایجاد خط گاززدایی از فولاد مذاب می‌باشد که در فاز اول با ظرفیت ۱/۲ میلیون تن و در فاز دوم تولید این قبیل محصولات را به ۱/۸ میلیون تن درسال می‌رساند. وی با بیان اینکه تولید این قبیل محصولات می‎تواند ارزش افزوده قابل توجهی برای شرکت به بار آورد، تصریح کرد:‌ به منظور تولید فولادهای کیفی، نیاز به عملیات متالورژی ثانویه می‌باشد که با راه‌اندازی این پروژه، شرایط کربن زدائی عمیق به منظور کاهش کربن، کمتر از ۲۰PPM، کاهش مقدار هیدروژن به میزان کمتر از ۵/۱PPM، کاهش مقدار نیتروژن به کمتر از ۴۰PPM و همچنین امکان آنالیز دقیق فولاد مذاب و تنظیم مواد آلیاژی فراهم می‌شود.

در این فرآیند جهت تهیه فولادهای کیفی فوق، مذاب پس از خروج از کوره‌های قوس یا پاتیلی به محل واحد RH TOP منتقل میگردد که فرآیند اصلی در این مرحله کربن زدائی، اکسیدزدائی در خلاء و کاهش گازهای هیدروژن است. در ادامه با افزایش فروآلیاژ درخلاء بدون حضوراکسیژن هوا ترکیب متالورژیکی مورد نظر در فولاد مذاب تنظیم می‌شود و پس از انجام مراحل فوق، فولاد مذاب تصفیه‌ شده به ماشین‎های ریخته گری ارسال می‌شود. ایرج نصوحی یادآور شد: برای اجرای این طرح ۴۳۰ میلیارد ریال و ۱۷ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است. در خصوص جزئیات بیشتر پروژه واگن برگردان شماره ۲ نیز مهندس احمد سعید بخش مدیر توسعه ناحیه آهن سازی فولاد مبارکه گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش توان حمل و تخلیه مواد اولیه مورد نیاز واحد آهن سازی از ۷ میلیون به ۲۲/۵ میلیون تن و دو برابر شدن سرعت تخلیه سنگ آهن در فولاد مبارکه بود که با ۳۸۳ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری با موفقیت به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به مزایای اجرای این طرح گفت: از مزایای این طرح دست یابی به دانش فنی ساخت داخل تجهیزات به میزان حدود ۸۴ درصد، ارتقاء خودباوری در صنعت کشور و اشتغالزایی در فولاد مبارکه و خارج از شرکت است. همچنین اضافه شدن ۱۵ میلیون تن در سال به ظرفیت تخلیه گندله و سنگ آهن، کاهش زمان تخلیه از ۲۴۰ ثانیه به ۱۴۰ ثانیه ، افزایش ظرفیت واگن‌ها از ۹۰ تن به ۱۲۰ تن، توانائی تخلیه واگن ۶ محور با ظرفیت ۱۵۰تن (با مواد) و واگن ۴ محور با ظرفیت ۱۰۰تن (با مواد)، چرخش واگن برگردان ۱۴۰-۱۸۰ درجه و همچنین امکان عبور لکوموتیو از دیگر مزایای این پروژه می‌باشد.

روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1654

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *