آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - نانو جاذبی برای تعیین ترکیبات مضر و سمی گوشت مرغ در ایران ساخته شد

نانو جاذبی برای تعیین ترکیبات مضر و سمی گوشت مرغ در ایران ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری، موفق به ساخت نانو جاذبی شده‌اند که قادر به تعیین ترکیبات مضر و سمی در گوشت مرغ است. این نانو جاذب به دلیل برخورداری از خاصیت مغناطیسی به راحتی قابل بازیابی و استفاده مجدد است. تعیین سولفامیدها در گوشت مرغ از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از این ماده سبب بروز عوارضی از قبیل مشکلات گوارشی، ایجاد کمردرد، سردرد، سرگیجه، یرقان و سایر موارد خواهد شد. استفاده غیر مجاز این ترکیبات برای افزایش رشد مرغ، روز به روز بیشتر می‌شود. محققان در یک طرح، نانو جاذبی تولید کرده‌اند که قادر به جذب این ترکیب از نمونه‌های گوشت مرغ برای تعیین میزان مورد استفاده شده است.

محمد کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه آزاد شهر ری و محقق طرح در خصوص ویژگی‌های نانو جاذب تولید شده گفت: این جاذب که از جنس نانو ذرات مغناطیسی با پوششی از پلیمر حکاکی شده تولید شده است، دارای متوسط قطر ۵۰ نانومتر است. نانو جاذب تولید شده انتخاب پذیری بالایی داشته و تنها سولفامید موجود در نمونه مورد آزمایش را جذب می‌کند. از طرفی به دلیل خاصیت مغناطیسی نانو ذرات به کار رفته در آن، تنها با اعمال یک میدان مغناطیسی به راحتی از نمونه جدا شده و امکان استفاده‌ی مجدد از آن وجود دارد. وی افزود: در صورت استفاده از این نانو جاذب، زمان و هزینه‌ی انجام آزمون تعیین ترکیب مورد نظر در گوشت کاهش می‌یابد.

استفاده از نتایج این طرح در صنایع غذایی و پرورش طیور، مانع استفاده بیش از حد مجاز سولفامید و در نتیجه افزایش سلامت مصرف کنندگان خواهد شد. به گفته‌ کریمی، برای ساخت این نانو جاذب، ابتدا نانو ذرات آهن توسط روش هم رسوبی تهیه شده است. سپس سطح نانو ذرات با پلیمر حکاکی شده از جنس پیریدین که تنها سولفامیدها را جذب می‌کند، پوشش داده شده است. در مرحله‌ی بعد جاذب در محلول نمونه گوشت توسط روش مایکروویو که به صورت محلول در آمده است، قرار گرفت و پس از جذب اختصاصی سولفامیدها، به کمک یک میدان مغناطیسی قوی نانو جاذب از محلول جدا شد. در نهایت سولفامیدهای جدا شده از جاذب توسط محلول شوینده اسید کلریدریک شستشو داده و غلظت آن‌ها در محلول شوینده توسط دستگاه HPLC تعیین شد. نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری محمد کریمی، دکتر عزت الله نجفی دهلاجی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد شهر ری و همکارانشان است در مجله‌ Food Analytical Methods به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1776

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *