آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - منگنه جراحی در کشور طراحی و ساخته شد

منگنه جراحی در کشور طراحی و ساخته شد

نادر صاکی در رابطه با این دستاورد ارزشمند گفت: استاپلر نام دستگاهی است که برای قراردادن گیره‎های منگنه‎ای جراحی بر روی احشا کاربرد دارد و در واقع منگنه تخصصی است که در جراحی در محل بخیه برای بستن زخم‎های پوستی، اتصال یا بریدن قسمت‎های روده یا ریه استفاده می‎شود. وی گفت: این گیره‎ها برای نزدیک کردن لبه‎های اتصال (آناستوموز) یا حذف بخشی از بافت معده یا روده کاربد دارد. صاکی خاطرنشان کرد: استاپلر از بخیه زدن با دست بسیار سریع تر، دقیق تر و محکم تر عمل می‎کند. وی گفت: در جراحی‎های روده و ریه، ابتدا از استاپلرهای جراحی استفاده می‎شود زیرا خطوط این استاپلرها کم‎تر خون ریزی کرده و هوا یا محتویات داخل روده کم‎تر از آنها نفوذ می‎کند. صاکی در زمینه مزایای استاپلر برای بیماران افزود: زمان جراحی، ترومای بافتی، خون ریزی و زمان بیهوشی را کاهش داده و حرکات روده‎ای سریع تر باز می‎گردد و از نظر زیبایی نتایج خوبی دارد.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بهتر شدن مراقبت از بیمار، کوتاه شدن زمان جراحی، راحت تر کار کردن با آن، کاهش ضایعه بافتی، خطر آلودگی و عفونت بافت از جمله مزایای استاپلر برای جراح است. وی افزود: این دستگاه معمولا پلاستیکی بوده و حاوی تعدادی سوزن منگنه استریل و به دو صورت یک بار مصرف و چند بار مصرف می‎باشد. معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: تا کنون برای تهیه این وسیله باید با هزینه ارزی بسیار از کشورهای غربی و یا چین خریداری می‎شد. وی افزود: این پروژه یکسال اخیر آغاز شده و در صورت تامین اعتبار تا پایان سال وارد خط تولید می‎شود.

استاپلر، منگنه جراحی

استاپلر، منگنه جراحی

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و مسئول پروژه ساخت دستگاه نیز گفت: دستگاه استاپلر جراحی یک وسیله ضروری برای اعمال جراحی پیشرفته به ویژه سرطان دستگاه گوارش است. عبدالحسن طلایی زاده افزود: این دستگاه برای پیوند زدن در قسمت‎های سخت دستگاه گوارش از جمله انتهای راست روده و محل اتصال مری به معده مورد استفاده قرار می‎گیرد و به ویژه برای سرطان راست روده کاربرد زیادی دارد. مبتکر دستگاه استاپلر جراحی نیز گفت: نمونه‎های تولیدی این دستگاه در دنیا مورد بررسی قرار گرفت و نقاط قوت و ضعف آنها مشخص و در نهایت دستگاه مناسب برای پزشکان در عمل جراحی طراحی شد. عبدالحسن طلایی زاده افزود: این دستگاه که از بیش از ۵۰ قطعه تشکیل شده است و طراحی دقیق آن چند ماه به طول انجامید.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1848

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *