آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت نانو پوشش ضد میکروب و خود تمیز شونده کاربردی در ابزار جراحی

ساخت نانو پوشش ضد میکروب و خود تمیز شونده کاربردی در ابزار جراحی

پوشش‎های نانو متری ضد لک و ضد میکروب خود تمیز شونده به منظور استفاده در ابزار جراحی در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد. دکتر پروانه سنگ پور مجری این طرح با اشاره به کاربرد این پوشش‎ها در تجهیزات پزشکی و ابزار جراحی، گفت: پوشش‎های ایجاد شده در دیوارهای بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی نیز قابل استفاده می‎باشند. وی گفت: وسایل پزشکی مبتنی بر فناوری نانو، جراحان را قادر می‌کنند که جراحی‌هایی با دقت و ایمنی بالاتر انجام دهند و پارامترهای فیزیولوژیکی و بیومکانیکی را با صحت و دقت بیشتری کنترل کنند. همچنین جراحی‌هایی انجام دهند که احتمال عفونت استفاده از ابزار آلوده را به حداقل ممکن برسانند.

این پژوهشگر افزود: وسایل جراحی مانند چاقو، انبر، گیره و مته می‌توانند به نانو پوشش‎هایی مجهز شوند که قابلیت و کارایی آن‌ها را افزایش داده و اطمینان از عدم بروز مشکلات عفونت‎های ابزاری را برای جراح فراهم ‌کند. سنگ پور ادامه داد: پوشش‌های ضد میکروبی با کمک به‌ کاهش پایداری و گسترش میکروب‌ها به‌ عنوان عواملی تکمیلی و نه به ‌عنوان جایگزین برای فرآیندهای گندزدایی و ضد عفونی تجهیزات جراحی و سطوح عامل جراحی (از قبیل دارو‌های ضدعفونی و …) در محل، به حساب می‎آیند و طراحی سطوح خود تمیز‌ شونده و ضد میکروبی یکی از گزینه‌های مناسب برای جلوگیری از انتقال میکروب توسط ابزار مربوطه است. عضو هیات علمی پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه مواد و انرژی تصریح کرد: با استفاده از کاشت نانو ذراتی که دارای خاصیت آنتی باکتریال هستند در لایه نازکی از ماده ای با قابلیت سازش پذیری زیستی و خواص مکانیکی خوب، می توان به لایه ای مناسب برای پوشش ابزار جراحی (که غالبا از جنس استیل ضد زنگ هستند) و یک سطح خود تمیز شونده ضد میکروبی با استحکام بالا دست یافت.

وی با اشاره به این که نانو کامپوزیت‌های فلزی – پلیمری به دلیل کاربردهای ضد میکروبی توجه زیادی به خود جلب کرده‌اند، گفت: امروزه نانو ذرات نقره بهترین مواد برای از بین بردن باکتری هستند چرا که سطح ضد باکتریایی با پوشش نانو ذرات نقره افزایش می‎یابد که با کوچک‎ترین تماس یک باکتری با آن، باکتری را از بین می‎برد. سنگ پور افزود: همچنین مطالعات نشان داده است که افزودن فلزات دیگر و همچنین روی می تواند اثر ضد باکتری نقره را در مقابل باکتری‎های گرم مثبت و منفی تقویت کند؛ بنابراین در این طرح اثر ضد میکروبی و ضد لک بودن پوشش نانو کامپوزیت TaN حاوی ترکیب نانو ذرات آلیاژی را بررسی و نتایج مطلوب حاصل شد.

وی گفت: لایه های نازک نانو کامپوزیتی TaN با ترکیب فلزات نامبرده در کنار ایجاد حفاظ فیزیکی مناسب قادر به کنترل میزان آزاد سازی یون‎های فلزی توسط کنترل سایز ذرات هستند و خواص مکانیکی، استحکام و ضد لک بودن این سطوح نیز مورد مطالعه قرار گرفت و نتایج آن، استحکام، ضد خش و لک بودن لایه‎های پوشش داده شده را تایید می‎کند. این پژوهشگر در پایان خاطر نشان کرد: تاکنون این پوشش به منظور استفاده در ابزار جراحی مورد توجه قرار نگرفته و آنچه ممکن است در کنار جذابیت‎های این هوشمندی نادیده گرفته شود، مزایای اقتصادی و صرفه جویی‎های کلانی است که تولید و استفاده از نانو پوشش‎های هوشمند به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین سوق دادن تحقیقات در زمینه پوشش‎های نوین در این جهت و به دنبال آن تجاری سازی این فناوری می‎تواند به عنوان افقی روشن و دستاوردی عظیم در عرصه تحقیقات نانو پوشش‎ها در کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1927

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *