آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - استقبال بیمارستان‎های کشور از سامانه پیشرفته راهبری جراحی ساخت ایران

استقبال بیمارستان‎های کشور از سامانه پیشرفته راهبری جراحی ساخت ایران

با ارتقای فناوری سامانه راهبری جراحی (نویگیشن) ساخت متخصصان ایرانی،‌ این سامانه در بیش از ۶۰۰ جراحی در ۳۱ بیمارستان خصوصی و دولتی کشور و توسط بیش از ۶۰ جراح مورد استفاده قرار گرفت. توسعه و پیشرفت فناوری‌های تصویربرداری پزشکی به طور گسترده‌ای فرآیندهای درمان را متحول ساخته است. در گذشته کاربرد تصاویر پزشکی در جراحی، به مقایسه تصاویر قبل و بعد از عمل محدود می‌شدند و به طور مستقیم در فرایند جراحی مورد استفاده قرار نمی‎گرفتند؛ اما امروزه می‌توان از تصاویر بیمار به صورت همزمان با روند جراحی، برای هدایت ابزار جراحی، تحلیل و کنترل مسیر جراحی به صورت بلادرنگ استفاده کرد. بر همین اساس و بنا بر نیازهای شدید داخلی به چنین فناوری پیشرفته‌ای در شرایط تحریم، ساخت سامانه راهبری جراحی در سال ۱۳۸۶ توسط محققان کشور کلید خورد و با پشت سر گذاشتن فازهای مطالعاتی و متعدد اجرایی در سال ۱۳۹۰ با حضور رئیس جمهور وقت و مسوولان ارشد سلامت کشور در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به بهره‌برداری رسید.

این سامانه اکنون پس از انجام آزمون‌های پریکلینیکال (تست بر روی جسد) در بخش‌های مختلف جراحی بیمارستان‎های کشور مورد استفاده بیمارانی قرار می‌گیرد که بنا به توصیه کتاب‌های مرجع پزشکی، عمل آنها نیاز به سیستم راهبری جراحی دارد. دکتر علی رضا احمدیان، دارای دکتری مهندسی پزشکی (پردازش تصاویر پزشکی) که با همکارانش موفق به ساخت این دستگاه شده است، در رابطه با این دستاورد اقتدار آفرین گفت: در سامانه راهبری ساخته شده، با استفاده از فناوری‌های پیشرفته تحلیل و بازسازی تصویر و اطلاعات حاصل از تصویربرداری بیمار توام با بکارگیری سیستم‎های ردیابی، صحنه‌ای منطبق با آناتومی بیمار، از ناحیه عمل جراحی که دید مستقیم جراح به آن امکان پذیر نبوده است بر روی صفحه رایانه خلق می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بکارگیری این اطلاعات تصویری و ردیابی بلادرنگ موقعیت ابزار جراحی، می‌توان دقت و کیفیت جراحی را بیش از پیش افزایش داد.

سامانه پیشرفته راهبری جراحی ساخت ایران + عکس

سامانه پیشرفته راهبری جراحی ساخت ایران + عکس

به گفته وی، امروزه فناوری راهبری جراحی کاربردهای پزشکی گسترده‌ای را از یک بیوپسی ساده تا جراحی‎های پیچیده تحت پوشش قرار داده‌است. سیستم‌های راهبری جراحی دقت و کیفیت عمل‎های جراحی را بهبود می‌بخشند و انجام موفقیت‌آمیز عمل‌های پیچیده و خطرناکی را که پیش از این، با مرگ و میر و یا ضایعه‌های دائمی بسیاری همراه بوده‌اند امکان پذیر می‌کند. وی خاطرنشان کرد: هم اکنون مهم‎ترین حوزه‌های کاربری راهبری جراحی را جراحی‌های مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، ارتوپدی، ستون فقرات، قلب و رادیوتراپی تشکیل می‌دهند. دکتر احمدیان، با بیان این که کلیه مراحل طراحی، پیاده‌سازی و ساخت این سامانه در ایران انجام شده است و این سیستم دارای ثبت اختراع داخلی و دو پتنت بین‌المللی است افزود: این سیستم مجهز به سه فناوری متفاوت ردیابی نوری، تصویری و الکترومغناطیس در هدایت ابزار جراحی است که قادرند موقعیت و جهت اشیاء را در فضای سه بعدی با خطای کمتر از یک میلیمتر به صورت بلادرنگ مشخص کند.

وی با اشاره این که فناوری تولید این محصول در دنیا در اختیار دو کشور آمریکا و آلمان است، تاکید کرد: سامانه ساخته شده نه تنها از نظر ویژگی‌های فنی و کاربری در شرایط معادل و بعضا برتری نسبت به محصولات خارجی قرار دارد، بلکه بهای آن کمتر از نصف مشابه خارجی است. افزایش سطح استانداردهای جراحی کشور (نزدیک شدن به استانداردهای عالی جهانی) با توجه به ضرورت استفاده از این تکنولوژی جدید، فرهنگ سازی استفاده از این فناوری در بیمارستان‎های آموزشی، افزایش سطح کیفی آموزش رزیدن‎های جراحی،‌ ارتقای سطح سلامت و کاهش عوارض جانبی عمل جراحی، ساخت محصولی با کیفیت و قابل رقابت با محصولات خارجی، کمک به افزایش صادرات محصولات پیشرفته مبتنی بر دانش بومی، تشکیل یک شرکت دانش بنیان با فناوری، از جمله دستاوردهای مسقیم و غیر مسقیم این سامانه تا کنون بوده است. این سامانه همچنین در هفت بیمارستان کشور نصب شده و مورد استفاده قرار می‎گیرد. در سال ۲۰۱۲ نیز یک دستگاه از این سامانه به پوتین رئیس جمهور روسیه اهدا شد و در معروف‌ترین بیمارستان مسکو نصب شد.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1947

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *