آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - بهبود کیفیت کنتراست تصویربرداری نانو ذرات در محیط مایع با تلاش محققان کشور

بهبود کیفیت کنتراست تصویربرداری نانو ذرات در محیط مایع با تلاش محققان کشور

پژوهشگر دانشگاه تهران در یک طرح تحقیقاتی موفق به بهبود کنتراست در تصویربرداری نانو ذرات در محیط مایع شده اند. امیر فرخ پیام از دانشگاه تهران، به عنوان تک نویسنده مقاله منتنج از تحقیقات انجام شده در این زمینه، گفت: در این مقاله ابتدا رابطه‌ای محاسباتی برای محاسبه فرکانس‌های رزونانس کانتیلور در محیط مایع با در نظر گرفتن اثرات هیدرودینامیکی، ارائه و در ادامه بر اساس رابطه پیشنهادی حساسیت مدهای ویژه کانتیلور به سختی و نرمی نانو ذرات بررسی شد و به منظور افزایش کنتراست تصویر در محیط مایع بسته به سختی ماده محدوده تحریک مدهای بالاتر مشخص شد.

وی افزود: از ویژگی‌های مهم این تحقیقات می‌توان به ارائه فرمول محاسباتی جهت محاسبه فرکانس رزونانس کانتیلور در محیط مایع، بررسی حساسیت کانتیلور به خصوصیات مکانیکی نانو ذرات در محیط مایع و مقایسه با محیط هوا و تعیین محدوده تحریک مدهای ویژه بالاتر کانتیلور به منظور دستیابی به کنتراست تصویر بهتر در محیط مایع به ویژه برای کاربردهای مربوط به بیولوژی و علوم مواد اشاره کرد. فرخ پیام تصریح کرد: با استفاده از روش اول برنولی و با درنظر گرفتن اثرات تابع هیدرودینامیکی در محیط مایع، رابطه‌ای تحلیلی برای محاسبه فرکانس رزونانس کانتیلور، ارائه و نتایج آن با نتایج حاصل از آزمایش تجربی مقایسه شد.

این مطالعه نشان داد که در قیاس با روابط پیشین، فرمول ارائه شده دقت بالاتری به ویژه برای مدهای پایین دارد. سپس حساسیت مدهای ویژه کانتیلور به ویژگی‌های مکانیکی نانو ذرات از جمله مدول یانگ و سختی و نرمی آنها بررسی شد و بر اساس نتایج به دست آمده دستورالعمل تحریک مدهای کانتیلور بر اساس ویژگی ماده جهت حصول کنتراست تصویر بهتر ارائه شد. وی تصریح کرد: بسته به سختی یا نرمی ماده یا به عبارت دیگر مدول یانگ ماده، تحریک مدهای بالاتر در محیط مایع به کنتراست تصویر بهتر منجر می‌شود. لذا می‌توان با تحریک مدهای بالاتر برای مواد سخت و تحریک مد اول برای مواد نرم، اطلاعات دقیق‎تری از ویژگی‌های مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی نانو ذرات به دست آورد.

وی در مورد قابلیت کاربردی این طرح نیز گفت: از نتایج این طرح به صورت غیرمستقیم و نه مستقیم می‌توان به صورت دستورالعمل تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) در محیط مایع استفاده کرد. کاربرد این طرح در صنایع و تحقیقات مرتبط با تصویربرداری و مطالعه ویژگی‌های فیزیکی شیمیایی و مکانیکی نانو ذرات در محیط مایع است که ارتباط مستقیمی با حوزه‌های نانو بیوفناوری، پزشکی، بیولوژی و متالورژی و پلیمر دارد. این کار تحقیقاتی توسط امیر فرخ پیام صورت گرفته و به عنوان یکی از چند مقاله برتر در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز انتخاب شده است. یکی از نتایج اخیر این پژوهش در قالب مقاله ISI در مجله Ultramicroscopy منتشر شده است.

سایت نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1941

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *