آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید کپسول عصاره زعفران برای درمان اختلالات و بی قراری پیش یا حین قاعدگی

تولید کپسول عصاره زعفران برای درمان اختلالات و بی قراری پیش یا حین قاعدگی

محققان کشورمان موفق به ساخت کپسول درمان اختلالات و بی قراری پیش یا حین قاعدگی با استفاده از عصاره زعفران شدند. دکتر جمال الدین جمالی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح، اختلالات و بی قراری دوران قاعدگی یا پیش از قاعدگی را به چهار دسته اختلالات خلقی، تغییرات رفتاری، درد و علائم فیزیکی تقسیم کرد و گفت: در این میان اختلالات خلقی شامل نگرانی، بی قراری، افسردگی، تنش عصبی و تغییرات خلقی غیر قابل کنترل، تغییرات رفتاری شامل ضعف هماهنگی اعضای مختلف بدن، بی‌خوابی، سردرگمی، سردرد، گریه و خستگی، درد و گرفتگی در تمام اعضای بدن و حساسیت در ناحیه سینه و علائم فیزیکی شامل تورم در بدن، ولع غذا و … است.

وی با بیان این که ۲۰ تا ۴۰ درصد بانوان ۲۰ تا ۴۰ سال دچار اختلالات قاعدگی هستند، افزود: درصد بروز این اختلالات در کشورهای مختلف متفاوت است و در واقع استرس‌های جانبی و تشنج‌های محیطی فرد این موضوع را تشدید می‌کند. به گفته جمالی در کشور ایران نیز ۴۰ درصد زنانی که در سنین بارداری قرار دارند دچار اختلالات بی قراری پیش از قاعدگی یا دوران قاعدگی هستند که درصد بیشتری از این افراد را زنان ساکن در شهرهای شلوغ تشکیل می‌دهند که با استرس‌های محیطی مختلف دست به گریبانند. وی با بیان این که تحریکات جانبی محیطی میزان اختلالات سندروم پیش قاعدگی (PMS) را تشدید می‌کند، خاطرنشان کرد:‌ خانمی که در یک محیط متشنج، آلوده و مملو از درگیری‌های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی زندگی می‌کند در مقایسه با خانم‌هایی که در شهرستان و یا در یک محیط امن و قانونمند زندگی می‌کنند بیشتر درگیر این قبیل اختلالات می‌شود.

کپسول پی ام استاپ، قرص سافرومو، قرص و کپسول سافروتین

کپسول پی ام استاپ، قرص سافرومو، قرص و کپسول سافروتین

عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص داروی کاهش اختلالات قاعدگی گفت: این کپسول موسوم به پی ام استاپ در رفع مشکلات ناشی از PMS موثر است. وی با تاکید بر این که داروی پی ام استاپ عوارض جانبی ندارد، گفت: این کپسول ازعصاره گل زعفران ساخته شده است. جمالی بررسی‌های صورت گرفته بر روی داروی پی ام استاپ را در فاصله زمانی دسامبر ۲۰۰۵ تا پایان آوریل ۲۰۰۷ عنوان کرد و گفت:‌ درحال حاضر مجوز تولید کپسول پی ام استاپ از وزارت بهداشت اخذ شده که امیدواریم تا دو هفته آینده وارد بازار شود. وی با بیان این که کپسول پی ام استاپ بر روی ۷۵ نفر از خانم‌هایی که در رده سنی بارداری قرار گرفته‌اند مورد آزمایش قرار گرفته است، اظهار کرد: در تست‌های صورت گرفته دختران مجرد، زنان متاهل و زنان مطلقه در گروه‌های جداگانه جای گرفتند و طی آن شواهد موثری را در بهبود اختلالات دوران قاعدگی به دست آوردیم و حتی همسران افراد متاهل نیز از اثرات این دارو رضایت داشتند.

جمالی اضافه کرد: تاثیر این دارو در ماه‌های اول محدود است اما در ماه‎های دوم تا سوم بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در کاهش علایم اختلالات تاثیرگذار است. وی به افراد دچار اختلالات پیش از قاعدگی توصیه کرد که به جای مصرف داروهای ضد افسردگی و یا سایر محلول‌های گیاهی از این دارو که هیچ گونه ضرری ندارد برای بهبود این اختلال استفاده کنند. تیم پژوهشی دکتر جمالی، پیش از این با کمک گل زعفران موفق به ساخت داروی گیاهی ضد افسردگی با عنوان سافرومو و داروی گیاهی سافروتین به عنوان کاهش دهنده علایم بیماری آلزایمر شده بودند که این دارو‌ها در حال حاضر تجاری سازی شده و در بازار موجود است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1968

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *