آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کانال ترمیم اعصاب با نانو شیشه‌های زیستی در ایران ساخته شد

کانال ترمیم اعصاب با نانو شیشه‌های زیستی در ایران ساخته شد

محققان دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با استفاده از فناوری نانو کانال‌های هدایت عصبی زیست سازگار و زیست تخریب پذیری طراحی کرده‌اند که جهت ترمیم اعصاب آسیب دیده مناسب است. با انجام آزمایش‌های تکمیلی و موفقیت آن، این کانال در بخش جراحی مغز و اعصاب قابل کاربرد خواهد بود. جراحت‌های ناشی از عوارض جنگ، حوادث رانندگی، مصدومیت‌های ورزشی و یا بلایای طبیعی منجر به آسیب اعصاب محیطی می‌شود. این موارد علاوه بر هزینه‌های‌ سنگین ‌درمان، پیامدهای ناگواری چون قطع عضو، معلولیت‌های مادام العمر، از دست‌ دادن شغل و موقعیت اجتماعی را به همراه دارند. لذا راهکارهایی مانند ساخت کانال هدایت عصب مورد توجه محققان قرار گرفته است.

کانال‌های راهنمای عصب شکاف بین دو انتهای عصب بریده شده را پل زده و علاوه بر کمک به بازسازی عصب، کشش در ناحیه ترمیم عصب را کاهش می‌دهد. در پژوهش حاضر، با استفاده از مخلوط نانو شیشه زیستی و ژلاتین، کانال هدایت عصبی ساخته شده که جهت ترمیم سیستم اعصاب محیطی استفاده شده است. معصومه فروتن کودهی کارشناس ارشد شیمی و محقق طرح در این باره اظهار کرد: با استفاده از این کانال هدایت عصبی، روند ترمیم عصب آسیب دیده سریع‌تر می‌شود. با توجه به افزایش تعداد ضایعات اعصاب محیطی، در صورت بهره‌گیری از نتایج این طرح، مشکلاتی از قبیل هزینه‌های بالای پزشکی و محدودیت‌های موجود در ترمیم جراحات برطرف می‌شود.

فروتن در ادامه به نوآوری‌های این پژوهش اشاره کرد و افزود: ساخت کانال‌های هدایت عصبی با استفاده از نانو شیشه‌های زیستی، برای اولین بار در ایران و جهان انجام شده است. لذا دستیابی به نتایج قابل توجه و انجام فرآیند موفق ترمیم عصب در حیوانات آزمایشگاهی، نشانگر ورود به عرصه نوینی از کاربردهای این ماده است. امید می‌رود این نتایج بتواند منتج به تولید محصولی ارزشمند و با کاربرد فراوان جهت مداوای بیماران آسیب دیده عصب محیطی و معلولین شود. محقق طرح تصریح کرد: با توجه به نانو بودن ابعاد ذرات شیشه زیستی استفاده شده، سطح تماس بیشتری در معرض محیط خارج (شامل سلول‌ها و سیال‌های بین بافتی) قرار گرفته و فعالیت زیستی آن افزایش می‌یابد. از طرفی، به هنگام ساخت ترکیبات پلیمری نیز این امکان را به سازنده خواهد داد که حجم بیشتری از شیشه زیستی را به عنوان فاز پرکننده زیست فعال به زمینه‌ی پلیمری بیفزاید.

از این‌رو ناپیوستگی در فصل مشترک ذرات و زمینه حاصل نخواهد شد. وی تصریح کرد: برای بررسی نتایج این پژوهش، در ابتدا پودر نانو ساختار شیشه‌ی زیستی به روش سل – ژل آماده شد. سپس کانال هدایت عصبی، از مخلوط محلول آبی ژلاتین و پودر نانوساختار شیشه‌ی زیستی تهیه شد. بعد از تهیه‌ی محلول، با استفاده از قالب کانال‌هایی با طول ۱۲ میلی‌متر طراحی شد و توسط فرآیند خشک‌سازی انجمادی، محتوای آب آن تصعید شد. فروتن افزود: ویژگی‌های پودر نانو شیشه زیستی و کانال‌ها با استفاده از میکروسکوپ انتقال الکترونی (TEM)، میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، طیف سنجی مادون قرمز(IR-FT) و پراش پرتو ایکس (XRD) مشخص شد. جهت بررسی میزان زیست سازگاری کانال‌های تهیه شده نیز از دو آزمون سمیت، Direct Cells و MTT استفاده شد. سپس جهت ارزیابی درون تنی، ۲۰ سر موش صحرایی به دو گروه آزمایشی و شاهد تقسیم شدند.

محقق طرح خاطرنشان کرد: پس از بیهوشی گروه آزمایشی، ۱۰ میلی‌متر عصب سیاتیک آن‌ها قطع و دو سر پروگزیمال و دیستال عصب در داخل کانال قرار داده و بخیه شدند. در زمان‌های یک، دو و سه ماه پس از جراحی، آزمون الکتروفیزیولوژی و هیستوپاتولوژی بر روی آن‌ها انجام گرفت. در نهایت نتایج به دست آمده با نتایج حاصل از گروه شاهد مقایسه شد. فروتن گفت: در تصاویر گرفته شده از سطح نیز مشاهده شد که کانال‌های ساخته شده دارای تخلخل‌های نسبتاً منظم و مرتبط با یکدیگر هستند. نتایج دو آزمون سمیت سلولی نشان داد که کانال‌ها سمیت نداشته و سلول‌ها به دیواره کانال متصل شده بودند. این کار که حاصل همکاری معصومه فروتن کودهی، دکتر محمد رضا نورانی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و همکارانشان است، در اداره ثبت اختراعات به شماره ۸۰۸۷۲ ثبت شده است. همچنین اخیراً بخشی از نتایج آن در Journal of Materials Science: Materials in Medicine به چاپ رسیده است.

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1983

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *