آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ایران دومین کشور تولیدکننده فرآورده های تزریقی آهسته رهش در جهان

ایران دومین کشور تولیدکننده فرآورده های تزریقی آهسته رهش در جهان

محققان کشورمان موفق شده‌اند با اجرای فرایند تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش، نیاز بیمارانی را که به تزریق روزانه دارو برای درمان خود نیازمندند را بر طرف و در یک تزریق تا سه ماه داروی مورد نیاز آنان را تامین کنند. با اجرای این طرح کلان ملی تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش توسط مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری، بیمارانی که نیازمند تزریق روزانه دارو هستند از استفاده مکرر داروها بی نیاز شده و می‎توانند تنها با یک بار تزریق این فرآورده، تا سه ماه بدون نیاز به استفاده از تزریق مجدد که برای آنان علاوه بر هزینه‌های بسیار مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند بی نیاز شوند.

دکتر حمید موبدی مجری طرح کلان ملی فرایند تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش می‌گوید: با اجرایی شدن این طرح هم اینک پس از ایالات متحده آمریکا، جمهوری اسلامی ایران دومین کشور دارای این فناوری است، به گونه‌ای که اینک قادریم بخشی از بازار نیاز درمانی جهان را در اختیار بگیریم و به رقیبی برای این کشور تبدیل شویم. موبدی گفت: تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه که در زمینه فعالیت‎های کاری خود دارای تخصص بودند، در مقالات دانشجویی و پایان نامه‌های تدوین شده به موضوع راه اندازی سامانه‌هایی نوین برای داروسازی اقدام کردند و به این نتیجه رسیدند که نباید مقالات و پایان‌نامه‌ها صرفا در قفسه‌های کتابخانه‌ها نگهداری شود بلکه، باید با مطالعه بر روی این مقالات زمینه را برای تبدیل ایده‌ها و مقالات به محصول فراهم کرد.

وی توضیح داد: با این هدف، تعدادی از محققان پژوهشگاه پلیمر در سال ۸۱، تمرکز خود را بر روی ساخت فرآورده‌های تزریقی که دارای اثر طولانی تری در بدن بیمار باشد، با رویکرد بومی سازی فناوری ساخت آن با استفاده از توان هشت دانشجوی دکترای Ph.D و ۱۵ دانشجوی فوق لیسانس معطوف و در این راستا، با شش سال ممارست و انجام فعالیت‎های پژوهشی نهایتا در سال ۸۷ موفق به ساخت اولین نمونه آزمایشی از داروی ساخت خود شدند. عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، کسب مجوزهای مربوط به آزمایش‌های حیوانی و انسانی را از مراحل اولیه تست فرآورده تولیدی به این روش عنوان و تصریح کرد: با انجام تست‎های حیوانی، انسانی و آزمایشگاهی، سرانجام در سال ۹۱ این طرح با حضور رییس جمهور وقت رونمایی و از سوی وزارت بهداشت مجوز بهره برداری از آن صادر شد.

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فرایند تولید صنعتی

مجری طرح کلان ملی فرایند تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش، با بیان این که برای ساخت در مقیاس صنعتی این فرآورده بدون حمایت دستگاه‌های اجرایی و متولیان امکان راه اندازی خط تولید به دلیل هزینه‌بر بودن ایجاد آن وجود نداشت، گفت: پس از رونمایی فرآورده، وزارت بهداشت موضوع تولید صنعتی این فرآورده را در دستور کار خود قرار داد و در این راستا، پس از بررسی‌های کارشناسی طرح به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تامین اعتبار به صورت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به ارزش ۴۵۰ میلیون تومان انجام شد.

ایران دومین کشور دارای فناوری تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش

موبدی با اشاره به این که با اجرای این طرح کلان ملی، جمهوری اسلامی ایران به عنوان دومین کشور دارای فناوری فرایند تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش پس از آمریکا شناخته می‌شود، افزود: بازار این دارو در جهان سالانه بین سه تا چهار میلیارد دلار است، در حالی که آمریکایی‎ها با وجود پیشتاز بودن در این حوزه تنها هدفی دو میلیارد دلاری را برای خود در این بخش ترسیم کرده اند که این موضوع نشان می‎دهد در این حوزه بازار مناسبی در اختیار داریم که می‎توان از آن بهترین بهره برداری را صورت داد. این متخصص داروسازی، خاطرنشان کرد: تا پیش از اجرا شدن این طرح و تولید محصول توسط محققان ایرانی، سالانه ۲۵ میلیون دلار دارو به کشور وارد می‌شد که اینک، با اجرای این طرح کلان ملی قادریم نیازهای داخلی را تامین کرده و علاوه بر آن نگاهی به صادرات داشته باشیم که در این راستا و برای محدود کردن واردات این نوع دارو، رایزنی‌هایی با وزارت بهداشت انجام شده است.

به گفته وی، هم اینک در فاز اول تولید این دارو، سالانه نسبت به تولید ۱۲۰ هزار عدد از این فرآورده اقدام می‌شود که نزدیک به نیمی از نیاز کشور را تامین می‌کند و در تلاشیم تا سه ماه آینده با بهره برداری کامل از خطوط تولیدی فرآورده نسبت به تولید یک میلیون عدد این این محصول با هدف خودکفایی کامل کشور و نیز صادرات آن به خارج اقدام کنیم ضمن این که، در شرایط کنونی نیز محموله‌هایی از این فرآورده به سوریه در حال ارسال است.

ویژگی‌ها و مشخصات فرآورده آهسته رهش

مجری طرح کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ویژگی‌های این فرآورده و تفاوت آن با روش‌های گذشته گفت: حدود ۲۰ سال پیش تزریق دارو به صورت مکرر تنها راه تامین داروی مورد نیاز به بیماران بود و پس از آن، با استفاده از فناوری جدیدتر نسبت به تزریق دارو تا حداکثر یک ماه اقدام می‌شد که اینک با روش محققان ایرانی این دانش فنی بومی سازی شده است. وی توضیح داد: در گذشته دانش فنی قدیمی مایکروسفرها که از دهه ۹۰ رایج شد، مورد استفاده قرار می‌گرفت که این فرآورده به روش مایکروسفرها در تعداد محدود و در برخی از کشورها ساخته و ایران نیز عمده نیازهای خود را از فرانسه تامین می‌کرد اما اینک، قادریم با بومی سازی فناوری و تولید محصول با کیفیت و دارای دوره تزریق سه ماهه نیاز خود را به واردات آن تا حدود بسیاری کم کنیم.

مجری طرح کلان ملی فرایند تولید فرآورده‌های تزریقی آهسته رهش، کاهش هزینه‌های بیمار، دریافت دارو با کیفیت و دقت بیشتر را از دیگر مزایای استفاده از فرآورده‌های تزریقی ایرانی عنوان کرد و گفت: هر فرآورده وارداتی به کشور ۲۳۰ هزار تومان برای بیمار هزینه داشت، در حالی که این رقم با تولید محصول مشابه و با کیفیت برتر ایرانی به ۱۵۰ هزار تومان کاهش یافته است و میزان ارزبری آن نیز به یک چهارم رسیده است. عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران خاطرنشان کرد: بخشی از مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت این فرآورده از خارج کشور تامین می شود که با توجه به صادرات و نیز صرفه جویی ارزی آن، هزینه واردات مواد اولیه با درآمد صادراتی آن تهاتر می‌شود و از این بابت هزینه ارزی به کشور تحمیل نمی‌شود.

ورود ۵ ماهه دارو به بازار داخلی و چشم انداز بازار بزرگ جنوب شرق آسیا

موبدی با اشاره به ورود این فرآورده در پنج ماه گذشته به بازار مصرف داخلی اظهار کرد: به موازات عرضه محصول در بازار داخل کشور درصدد هستیم موضوع صادرات را نیز در دستور کار قرار دهیم و در این زمینه، مذاکراتی با کشورهای مختلف از جمله روسیه، ونزوئلا، آرژانتین و مالزی برای عرضه محصول در حال انجام است. وی بازار کشورهای آ سه آن (ASEAN، اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا) با جمعیتی بالغ بر ۷۵۰ میلیون نفر را در اولویت برنامه ریزی‎های صورت گرفته در این حوزه عنوان کرد. مجری طرح کلان ملی فرایند تولید فرآورده‎های تزریقی آهسته رهش، از راه اندازی خط تولید این مجموعه در پارک پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس استانداردهای روز اروپا در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: خط تولید فعلی این مجموعه در میان ۱۰ خط تولید برتر کشور در حوزه تولید محصولات دارویی و پزشکی قرار دارد.

اما برای ورود به بازارهای جهانی نیازمند رعایت استانداردهای آنان هستیم که برای دستیابی به این استانداردها نیازمند تامین منابع مالی لازم و سرمایه گذاری وسیع هستیم که می‎طلبد در این راستا حمایت‎های لازم از سرمایه گذاران در این بخش صورت گیرد. به گفته وی، با راه اندازی خط تولید این محصول، علاوه بر ایجاد ۴۲ فرصت شغلی بسیاری از صنایع پایین دستی این صنعت نیز فعال خواهند شد. عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، سرمایه گذاری صورت گرفته در این بخش را هشت میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: بیشتر هزینه‌های صرف شده به منظور تامین تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای ساخت این فرآورده بوده است و انتظار می‌رود با تثبت بازار و افزایش تولید و فروش، از نیمه دوم امسال به سوددهی بالایی دست پیدا کنیم.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1988

۳ نظر

 1. دکتر سیما صدرای

  با سلام و آرزوی موفقیت روزافزون
  در ارائه فراورده های دارویی با کارآیی یا روند خاص در رهش بررسی دقیق هم ارزی زیستی ها بسیار مهم است که متاسفانه در بعضی از این رونمایی ها به درستی انجام نشده است. امیدوارم این گروه به خوبی این بخش مهم را در نظر داشته باشد. فقط صرف ایجاد فضای تبلیغی نباشد.

 2. سلام
  تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت “حرف تو”
  ” ایران دومین کشور تولیدکننده فرآورده‌های تزریقی آهسته‌رهش در جهان ”
  با آدرس:http://harfeto.ir/?q=node/31451
  در این سایت انتشار یافت.
  چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
  هدیه سایت “حرف تو” به شما:
  “امام خامنه‌ای: بیایید با کمک‌رسانی به مردم غزه و غلبه بر موانعی که صهیونیست‌ها در این راه ایجاد می‌کنند همراه و همدست شویم و به وظایف دینی و انسانی خود عمل کنیم.”
  یا علی

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *