آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - تولید سیستم ضد عفونی کننده زباله‎های عفونی و بیولوژیک در ایران

تولید سیستم ضد عفونی کننده زباله‎های عفونی و بیولوژیک در ایران

‌محققان شرکت توسعه ایمن الکترونیک باختران مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به طراحی و ساخت سیستم ضد عفونی کننده زباله‎های عفونی و بیولوژیک از طریق تولید اکسیژن فعال و محیط پلاسما شدند. دکتر مهراد فوج لعلی استاد گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه و مجری طرح در تشریح این سیستم ضد عفونی کننده اظهار کرد: این سیستم قادر است با امواج مایکروویو با توان ۶٫۷ کیلووات طی مدت ۳۰ دقیقه حداقل هزار لیتر زباله عفونی را ضد عفونی کند. وی افزود: در این روش ابتدا زباله‌ها را خرد کرده سپس با بخار آب آن را مرطوب می‌کنیم و آنها را در معرض یون منفی اکسیژن یا همان اکسیژن فعال قرار می‌دهیم.

فوج لعلی با بیان این که در روش‌ پیشین از سیستم اتوکلاو برای ضد عفونی این زباله‌ها استفاده می‌شده است، تصریح کرد: از آنجا که در سیستم اتوکلاو عملیات ضد عفونی با شدت بخار صورت گرفته و بخار آب توان نفوذ به درون اجسامی مانند کیسه خون و لوله آزمایش را ندارد، نمی‌توان از این روش که درصد ضد غفونی کنندگی بالایی ندارد، استفاده کرد. وی با اشاره به این که تمامی کشورهای پیشرفته جهان از این تکنولوژی برای ضد عفونی کردن زباله‌های عفونی استفاده می‌کنند، خاطر نشان کرد: قدرت نفوذ بالا به درون لایه‌های اجسام، توان بالا در ضد عفونی کنندگی بالای هزار لیتر در ۳۰ دقیقه و درصد ضدعفونی کنندگی بالا (۱۰۰ درصد) از جمله ویژگی‌های استفاده از اکسیژن فعال در ضد عفونی کردن زباله‌های عفونی است. مدیرعامل شرکت توسعه ایمن الکترونیک باختران همچنین گفت: کشورهایی مانند آلمان و سوئیس برای ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خود از این سیستم استفاده می‌کنند که خوشبختانه با ساخت این دستگاه در کشور، ایران به عنوان نخستین کشور صاحب این دانش فنی در قاره آسیا مطرح شده است.

سیستم ضد عفونی کننده زباله‎های عفونی و بیولوژیک

سیستم ضد عفونی کننده زباله‎های عفونی و بیولوژیک

وی با بیان این که این طرح دارای گواهی ثبت اختراع و تائیدیه علمی از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دانشگاه ارومیه و مرکز تحقیقات مهندسی آذربایجان شرقی، آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست استاندارد ملی اروپا، سازمان غذا و داروی امریکا، گواهی ایزو ۱۳۴۸۵ و ۹۰۰۱ است، گفت: ساخت این دستگاه در مرحله تولید انبوه در محل پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی بوده و همچنین این طرح در جشنواره علم تا عمل سال ۹۰ از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران به عنوان طرح ملی انتخاب شده است. وی افزود: با ساخت این سیستم، کشور ایران جزو دومین کشور سازنده این سیستم در دنیا از لحاظ تکنولوژی ساخت محسوب می‌شود. فوج لعلی اظهار کرد: این دستگاه قابلیت صادر کردن به کشورهای مختلف دنیا به ویژه کشورهای گرمسیر و حوزه خلیج فارس را داراست.

مجری طرح با بیان این که جهت ساخت این دستگاه بیش از ۳۰۰ میلیون تومان هزینه صرف می‌شود، گفت: نمونه خارجی سویسی این دستگاه در سال ۸۸ به قیمت یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان توسط وزارت بهداشت با دلار یک هزار تومانی خریداری شده است، این در حالی است که با تولید انبوه آن علاوه بر صرفه جویی ارزی، با صادرات آن به کشورهای خارجی شاهد ارزآوری برای کشور خواهیم بود. وی همچنین از اجرای طرح ضد عفونی زباله‌های عفونی و بیولوژیک در شهرداری سلماس و نقده خبر داد و افزود: با راه اندازی سایت بی خطرسازی با مشارکت شهرداری‌های سلماس و نقده در این دو شهرستان، زباله‌های مراکز درمانی و بیمارستانی توسط این تیم تحقیقاتی ضد عفونی می‌شود. دکتر مهرداد فوج لعلی، مهران محمدی آغجه قلعه، مهندس رضا نصرالهی نرکس آباد و رامان پیران از محققان این طرح هستند.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=1990

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *