آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - برای نخستین بار در جهان ست جراحی محافظ عصب فک در ایران ساخته شد + عکس

برای نخستین بار در جهان ست جراحی محافظ عصب فک در ایران ساخته شد + عکس

دکتر علی حسنی متخصص جراحی دهان، فک و صورت برای نخستین بار در جهان موفق به ساخت ست جراحی محافظ عصب فک به منظور پیشگیری از آسیب رسانی به عصب در زمان جراحی فک تحتانی شد. دکتر حسنی در رابطه با این دستاورد ارزشمند گفت: بسیاری از مردم در پی از دست دادن دندان‌های کرسی فک تحتانی، دچار تحلیل شدید استخوان در نواحی خلفی فک تحتانی می‌شوند و در نتیجه هنگام کاشت دندان یا ایمپلنت با مشکل مواجه خواهند شد. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که در داخل فک پایین، یک عصب مهم وجود دارد که حس فک پائین، دندان‌ها و لب پائین را تامین می‌کند، افزود: حفظ این عصب دارای اهمیت اساسی برای تداوم حس این نواحی، به خصوص لب‎هاست.

وی افزود: با از دست رفتن استخوان فک در صورتی که قصد کارگذاشتن ایمپلنت را داشته باشیم، امکان آسیب رسیدن به عصب فک تحتانی وجود خواهد داشت و پیوند استخوان هم به خوبی جواب نمی‌دهد؛ بنابراین مجبور به جابجایی عصب دندانی تحتانی برای جایگذاری ایمپلنت هستیم. دکتر حسنی گفت: از آن جهت که این جراحی، یک جراحی بسیار تخصصی و حساس بوده و ریسک آسیب به عصب زیاد است، نیاز به وسیله‌ محافظی بود تا جراح بدون آسیب رساندن به عصب فک،‌ قادر به انجام جراحی باشد. لذا اقدام به ساخت ست جراحی محافظ عصب فک تحتانی کردیم. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این ست جراحی شامل سه قلم اصلی محافظ عصب فک در زمان برداشت استخوان با فرز جراحی،‌ هوک نگهدارنده عصب، کورت مخصوص و یک رترکتور الاستیکی مخصوص جهت بیرون نگه داشتن عصب از استخوان حین جراحی است که باعث خواهند شد نه تنها استخوان فک در زمان جراحی حداقل آسیب را ببیند بلکه جابجایی عصب راحت‌تر و بدون آسیب به عصب صورت گیرد.

ست جراحی محافظ عصب فک + عکس

ست جراحی محافظ عصب فک + عکس

به گفته دکتر حسنی این وسیله از آسیب عصب لب در حین جراحی جابجایی عصب جهت جایگذاری ایمپلنت و دیگر جراحی‌های مشابه در فک تحتانی جلوگیری می‌کند. عارضه‌ای که در صورت وقوع تا یک سال و گاهی مادام العمر بیمار را درگیر خواهد کرد. وی با بیان این که ست جراحی طراحی شده که نمونه داخلی و خارجی هم ندارد،‌ تا کنون بر روی ۷۰ فرد در کشور مورد استفاده قرار گرفته و نتایج بسیار مثبتی داشته است، گفت: نتایج این کار تحقیقاتی در کتاب مرجع تخصصی جراحی دهان، فک و صورت آسیب‌های عصب تریژمینال دانشگاه ایلینویز شیکاگو امریکا و کتاب مرجع جراحی‌های پیشرفته فک و صورت که در اروپا منتشر شده، به چاپ رسیده است.

همچنین مقاله تحقیقاتی این محقق تحت عنوان Nerve Retraction During Inferior Alveolar Nerve Repositioning Procedure در سال ۲۰۱۳ در ژورنال تخصصی انجمن ایمپلنتولوژی امریکا به نام Journal of oral Implantology منتشر شده است. این طرح تحقیقاتی همچنین برنده جایزه بخش ابداعات و اختراعات نوزدهمین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی شده است.

ایسنا

۱۳۹۲/۱۰/۱۷

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2016

یک نظر

  1. مهرداد سالار

    مدیریت محترم .راه فن آوادگی خود را جهت ارائه عالیترین و جدیدترین نوع از سنباده را بصورت تسمه و رول جهت پروسه پرداختکاری قطعات آلیاژی شمارا در صورت استفاده اعلام میدارد . با سپاس
    راه فن – تهران خ امام تقاطع خ سی تیر – پاساژ خیبر واحد ۱۰ . ۰۹۱۲۱۳۳۱۱۵۰ -۶۶۷۲۸۰۹۷ – ۶۶۷۳۸۵۴۱ .
    در صورت نیاز با اعلام شماره ای دارای تلگرام عکسهای لازم ازسال خواهد شد .

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *