آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - برای نخستین بار در ایران دستگاه خشک کن شالی ساخته شد

برای نخستین بار در ایران دستگاه خشک کن شالی ساخته شد

رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت: متخصصان مازندرانی برای کاهش ضایعات برنج در شالی کوبی‎ها و افزایش کیفیت محصول دستگاه خشک کن ایستاده شالی ساختند. علی معتمدزادگان در رابطه با این دستاورد گفت: این دستگاه در یکی از شرکت‎های دانش بیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران ساخته شده است و توانایی خشک کردن شالی‎ها را با بهره وری بالا، کاهش هزینه و سوخت به همراه دارد. وی یادآور شد: در شیوه مرسوم، برنج با پوست (شالی) بعد از برداشت از زمین‎های شالیزاری برای پوست کنی در شالی کوبی‎ها داخل اتاق و حوضچه‎های بتنی پهن می‎شوند تا با گرمای اتاق خشک شوند. معتمدزادگان ادامه داد: به دلیل نبود حالت دورانی و چرخشی در این شیوه کنونی خشک کردن برنج، شالی‎های قسمت زیرین به صورت مناسب خشک نمی‎شود و باید این شالی‎ها مدت بیشتری بمانند.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران تغییر رنگ، شکنندگی بیشتر و کاهش کیفیت برنج را از اثرات باقی ماندن بیشتر شالی در این حوضچه‎ها عنوان کرد. وی گفت: دستگاه خشک کن ایستاده به صورت سیلویی است که شالی‎ها به صورت دورانی در آن چرخش می‎کند و به صورت یکنواخت گرما به آنها وارد می‎شود. معتمدزادگان ادامه داد: ظرفیت تولیدی دستگاه خشک کن شالی تولیدی شرکت شش تن است که همزمان با خشک کنی میزان رطوبت موجود در شالی را نشان می‎دهد. وی گفت: برای کاهش رطوبت یک تن شالی از ۲۶ به ۱۰ درصد حدود ۲۲ لیتر گازوئیل مصرف می‎شود که با ساخت این دستگاه مصرف این میزان سوخت به ۱۳ لیتر کاهش می‎یابد.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران ادامه داد: خشک کردن چهار تُن شالی از رطوبت ۲۶ به ۱۱ درصد در شیوه قبلی خشک کنی به ۴۸ ساعت زمان نیاز است که در شیوه جدید برای خشک کردن شش تن شالی ۱۱ ساعت زمان می‎برد. به گفته معتمدزادگان هزینه ساخت هر دستگاه خشک کن ایستاده شش تنی ۶۰۰ میلیون ریال است در حالی که نوع خارجی این دستگاه ۸۵۰ میلیون ریال قیمت دارد. وی گفت: اکنون ۵۰ دستگاه خشک کن ایستاده شالی از سوی شالی کوبی‎های مازندران به این شرکت سفارش داده شده است. مازندران دارای ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری است که به طور متوسط سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شالی از آن برداشت می‎شود.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2035

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *