آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - بومی سازی موتورهای الکتریکی فشار قوی توسط فولاد مبارکه اصفهان

بومی سازی موتورهای الکتریکی فشار قوی توسط فولاد مبارکه اصفهان

کارشناس فرایند نگهداری و تعمیرات فولادسازی فولاد مبارکه اصفهان از بومی سازی موتورهای الکتریکی فشار قوی این واحد و صرفه جویی ارزی معادل ۱۵ میلیارد ریالی خبر داد. عباس محمدی گفت: در حین انجام طرح توسعه ۵٫۴ میلیون تنی فولادسازی و ساخت تجهیزات سیستم‎های خنک کننده پانل‎های آبگرد کوره‎ها و مکش دود کوره‎های فولادسازی، موتورهای الکتریکی فشارقوی با توان بالا ساخت شرکت زیمنس (Siemens) آلمان روی این تجهیزات نصب شد که برای تداوم روند رو به رشد تولید واحد فولادسازی نیاز شدید به موتورهای الکتریکی یدکی احساس می‎شد. وی اضافه کرد: به منظور تامین موتورهای فوق از طریق شرکت‎های تامین کننده خارج و داخل کشور و به روش‎های مختلف، درخواست خرید از سازنده اصلی شد و پس از آن با ارائه مدارک فنی موتورها به شرکت زیمنس، محل نصب (end User) موتورها مشخص شد که آن شرکت از ساخت موتورهای یدکی برای کاربرد مورد نظر خودداری کرد.

وی ادامه داد: با توجه به چشم انداز فولاد مبارکه در راستای کاهش وابستگی به تجهیزات و قطعات خارجی و استفاده از تولیدات و محصولات شرکت‎های داخلی و تقویت و رشد صنایع کشور و با توجه به نیاز شدید خط تولید به موتورهای یدکی با تکیه بر دانش شرکت‎های داخلی و نیروی انسانی فولاد مبارکه، با چند شرکت داخلی تولید کننده موتور مذاکره شد. کارشناس فرایند نگهداری و تعمیرات فولادسازی اظهار کرد: بعد از چندین مرحله تبادل اطلاعات فنی و ارزیابی فنی و عملی شرکت‎های داخلی، سفارش مربوط از طریق امور خرید به شرکت توربو ژنراتور ارائه شد. وی اضافه کرد: هم زمان با سفارش، با همکاری واحد بومی سازی و تعمیرات واحد فولادسازی نسبت به تهیه مدارک فنی مناسب جهت ساخت موتور اقدام و منجر به تهیه روش‎هایی برای چگونگی (کمی و کیفی) تهیه مدارک فنی ساخت موتورها برای کل فولاد مبارکه شد.

محمدی خاطر نشان کرد: در زمان ساخت و تست موتورهای مذکور، نقاط ضعف تولیدات آن شرکت توسط گروه تست کننده شناسایی و با مشارکت ایشان برطرف و منجر به افزایش توان فنی و مشتری مداری آن شرکت شد. وی گفت: تعدادی از موتورهای بومی سازی شده با عملکرد مناسب در محل‎های مورد نظر نصب شده و در حال کار است و ساخت آنها علاوه بر صرفه جویی ارزی معادل حداقل ۱۵ میلیارد ریال، باعث کاهش ریسک توقف خط تولید به دلیل کمبود قطعات یدکی ناشی از شرایط بین المللی، افزایش حس اعتماد و انگیزه سازندگان داخل کشور و کاهش وابستگی به قطعات یدکی خارجی شده است. شرکت فولاد مبارکه با تولید حدود شش میلیون تن فولاد خام از شرکت‎های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‎های فولادی فعالیت می‎کند. این شرکت بیش از ۵۰ درصد از ورق فولادی مورد نیاز کشور را برای استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه سازی، فلزی سبک، فلزی سنگین و لوله‎های انتقال سیالات، صنایع بسته بندی و لوازم خانگی و الکتریکی و لوله و پروفیل تامین می‎کند.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2070

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *