آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - طراحی و ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی در ایران

طراحی و ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی در ایران

مهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به این که سرطان یکی از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های موجود انسانی است، اظهار کرد: با توجه به آمارهای موجود توسط کارشناسان بهداشت جهانی، سرطان در کشورهای در حال توسعه هر سال رو به افزایش و آمار مرگ و میر آن بیشتر از ایدز، سل و مالاریا است. رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان این که با توجه به پیشرفت روزافزون علم پزشکی، فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی رادیوتراپی به وسیله شتاب دهنده در اکثر مراکز پرتو درمانی جهان جایگزین دیگر دستگاه‌های درمانی شده است، ادامه داد: در دستگاه شتاب دهنده، باریکه الکترون با جریان بالا تولید می‌شود و توان بالایی برای درمان با الکترون و پرتو ایکس فراهم می‌شود.

کشمیری با اشاره به این که بیشتر شتاب دهنده‌های پیشرفته چندین باریکه الکترون و فوتون با انرژی‌های مختلف تولید می‌کنند، گفت: این دستگاه‌ها ثابت بوده و در حجم کم ساخته شده‌اند و اکثرا درون گانتری (گرم کننده) هم مرکز قرار می‌گیرند. همچنین مدیرعامل این شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان این که ساخت شتاب دهنده با طیف فوتون با انرژی MV 6 در مدت دو سال انجام شده است، عنوان کرد: حمایت از تولید و اشتغال و حمایت از بیماران سرطانی ایرانی با توجه به نیاز روزافزون به سیستم‌های پیشرفته و موثر درمان سرطان در ایران از مهم ترین مزیت و اهداف این طرح است.

فرید نجات بخش ادامه داد: با برآوردهای انجام شده تعداد ۶۰ نفر نیروی کار مستقیم و ۲۰۰ نفر نیروی کار غیر مستقیم با این پروژه مرتبط خواهند بود و همچنین می‌توان به تعداد کارگاه‌های درگیر شامل چهار کارگاه به صورت مستقیم و ۱۰ کارگاه به صورت غیر مستقیم اشاره کرد. وی اظهار کرد: با توجه به هدف شرکت که در مرحله اول قصد تولید یک شتاب دهنده شامل یک طیف الکترون ۶MV را دارد، دیگر نیازی به آهن ربای خم‌کننده نیست، همچنین شتاب دهنده‌های الکترون غیر از زمینه پزشکی و درمان دارای کاربردهای بسیار زیاد دیگری نظیر گمرک، استریلیزاسیون، تحقیقات و …. هستند.

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2079

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *