آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - ایران با شکست انحصار امریکا در تولید لوله گردابی – ورتکس تیوب خودکفا شد

ایران با شکست انحصار امریکا در تولید لوله گردابی – ورتکس تیوب خودکفا شد

شرکت البرز ساب کول با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به تولید دستگاه‌های خنک کننده صنعتی لوله گردابی – ورتکس تیوب که بدون مصرف برق کار می‎کند، شد که با ساخته شدن این دستگاه نیاز کشور به واردات آن از کشور امریکا بر طرف و زمینه برای عرضه این محصول در بازارهای جهانی نیز فراهم شد. محمد علی اومویی میلان مدیرعامل شرکت البرز ساب کول، تولیدکننده دستگاه‌های خنک کننده صنعتی بدون نیاز به برق، از بومی سازی فناوری ساخت این دستگاه‌ها در داخل کشور خبر داد و گفت: دستگاه‌های خنک کننده صنعتی بدون برق در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ها و نیز CNC کاری قطعات صنعتی دارای کاربردهای بسیاری است.

وی اضافه کرد: ایده ساخت این دستگاه در ترم پروژه‌های کاربردی دانشگاه مورد توجه یکی از استادان مطرح قرار گرفت و از سال ۸۳، نسبت به بررسی و مطالعه چگونگی ساخت این دستگاه که در جهان از دهه ۴۰ میلادی مورد توجه دانشمندان آلمانی و فرانسوی قرار داشت و در نهایت آمریکایی‌ها نسبت به ساخت آن اقدام کرده بودند، با همکاری مهندس ابراهیم قوام پور و مهندس جواد اومویی میلان پرداختم. دانش آموخته رشته مکانیک دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: پس از شش سال تحقیق و مطالعه اولین نمونه تولیدی از این خنک کننده صنعتی، در خطوط انتقال گاز شرکت ملی گاز ایران مورد استفاده قرار گرفت و موفق شد نظر مسئولان این شرکت را به خود جلب کند.

خودکفایی و جلوگیری از خروج ارز

وی افزود: تا پیش از ساخته شدن دستگاه در داخل نیازهای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور از طریق امریکا و با صرف هزینه سه هزار و ۶۰۰ دلاری برای واردات هر دستگاه استفاده می‌شد، در حالی که اینک با ساخت این دستگاه‌ها در داخل، هزینه خرید این محصول به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است و نیازی به صرف ارز برای خرید آن نیست. اومویی میلانی به دیگر مزایای این دستگاه اشاره کرد و گفت: علاوه بر این که دستگاه‌های خنک کننده نیازی به مصرف انرژی برق ندارند و از این رو بدون هزینه هستند، از سوی دیگر این دستگاه‌ها نیاز چندانی به ارائه خدمات تعمیراتی ندارند چرا که با قابلیت‎های بالایی که در آن طراحی شده است، نیازی به تعمیر آن وجود ندارد.

وی با اشاره به این که دستگاه‌های خنک کننده صنعتی علاوه بر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در صنایع فولاد، نیروگاه‌ها، صنایع غذایی و صنایع خودروسازی نیز دارای کاربردهای بسیاری است، گفت: این دستگاه می‎تواند نسبت به خنک کردن تابلوهای برق که به شدت گرم می‎شوند و در اماکنی که با انباشت گاز رو به رو هستند و گرمای تابلوها می‎تواند منجر به بروز انفجار شود، اقدام به خنک سازی کند و مورد استفاده قرار گیرد.

لوله گردابی - ورتکس تیوب، خنک کننده مجیک، خنک کننده بدون مصرف برق

لوله گردابی – ورتکس تیوب، خنک کننده مجیک، خنک کننده بدون مصرف برق

افزایش عمر قطعات و جلوگیری از خسارت‎های ناشی از گرمای شدید

مدیرعامل این شرکت توضیح داد: این دستگاه در خنک کردن کمپرسور کولرهای گازی در مناطق شرجی و دارای اقلیم آب و هوایی بسیار گرم دارای کاربرد است، چرا که کمپرسورها به دلیل گرمای شدید دچار سوختگی شده و خسارت‌های زیادی را به صاحبان آن‌ها وارد می‌کند که از این رو می‌توان با استفاده از این دستگاه‌ها نسبت به خنک کردن کمپرسور اقدام و از وارد شدن خسارت به دستگاه ها جلوگیری کرد. اومویی میلان با بیان این که در تلاش هستیم تا با معرفی بیشتر این دستگاه، بازارهای جدیدی را در داخل و خارج کشور به دست آوریم، اضافه کرد: با مساعدت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از معرفی این شرکت از سوی پارک علم و فناوری استان قزوین برای استفاده از تسهیلات بانکی، ۷۰ میلیون تومان تسهیلات برای ساخت این دستگاه‌ها و توسعه فعالیت‌ها دریافت کرده ایم از این رو، در تلاش هستیم بازارهای جدیدی را در کشور و منطقه با تبلیغات بیشتر و نیز حضور در نمایشگاه‌های هدفمند صنعتی ایجاد کنیم.

برنامه ریزی برای صادرات

به گفته این تولید کننده با توجه به این که تاکنون چنین دستگاهی در کشور ساخته نشده بود، شرکت ملی گاز ایران نسبت به نصب یکی از دستگاه‎های لوله گردابی جهت گرایش گاز پایلوت در یکی از ایستگاه‌های تقلیل فشار خود در استان قزوین اقدام کرده است که هم اینک مراحل آزمایش خود را می‌گذراند که انتظار می‎رود با توجه به موفقیت‌های قبلی حاصل شده از نصب دستگاه‌های لوله گردابی در برخی از پالایشگاه‌های بخش خصوصی کشور، بتوانیم استاندارد مد نظر شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی نفت را به دست آوریم و خود را برای ورود به بازارهای جهانی پس از کسب استانداردهای روز اروپا آماده کنیم. وی افزود: همچنین در نظر داریم در آینده نزدیک، از این فناوری به عنوان جایگزینی برای ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز طبیعی متداول که دارای هیترهای گازسوز هستند و مصرف سوخت و آلایندگی بسیاری برای محیط زیست دارند، استفاده کنیم.

لازم به ذکر است که این وسیله بدون مصرف انرژی همانند ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز طبیعی رایج کارایی دارد. طراح دستگاه خنک کننده صنعتی بدون نیاز به مصرف برق، از توانایی این شرکت برای تامین نیازهای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیز دیگر بخش‌های نیازمند به استفاده از این دستگاه خبر داد و گفت: هم اینک قادریم سالانه ۵۰۰ قطعه از این دستگاه‌ها را بر اساس سفارش مشتریان با قدرت ۵۵۰ بی تی یو تا حداکثر ۱۲ هزار بی تی یو (BTU/H) تولید و در کوتاه ترین زمان ممکن و در صورت نیاز مشتری با اجرای تغییرات دلخواه در اختیار آنان قرار دهیم. وی از اشتغال مستقیم چهار متخصص و ۱۰ کارشناس دیگر به صورت غیر مستقیم با تولید این محصول خبر داد و گفت: با گذشت سه سال از تولید نخستین نمونه از این محصول، امسال سال آغاز سوددهی با اجرای این پروژه است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2197

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *