آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - روش جدید درمان ناباروری با کیت های IUI ساخت ایران

روش جدید درمان ناباروری با کیت های IUI ساخت ایران

با اجرای طرح کلان ملی ساخت کیت‌های IUI زوج‌های نابارور در کشور می‌توانند با هزینه‌های کمتر و روش درمانی ساده و کارآمد به باروری برسند و مشکل خود را برطرف کنند. حدود سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارند که درصد بالایی از آنها از دسترسی به درمان مناسب محروم هستند. انجام روش‌های درمانی پیچیده و پر هزینه مانند IVF اگر چه در موارد مشخص، لازم و ضروری هستند اما بسیاری از بیماران با روش‎های درمانی ساده تر و ارزان‎تری مانند IUI نیز قابل درمان هستند که باید برای دسترسی مناسب برنامه‌ریزی بهتری صورت پذیرد.

با اجرای طرح کلان ملی کیت‌های IUI می‌توان مشکل درصد زیادی از زوج‌های نابارور در کشور را که تاکنون به روش‌های پرهزینه و پیچیده IVF دسترسی نداشتند، با روشی ساده تر، ارزان‌تر و البته کارآمد برطرف کرد. دکتر عابد مجری اجرای این طرح کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کاربرد اصلی طرح در درمان ناباروری به روش IUI است؛ IUI روش ساده درمان ناباروری است که سالهاست به صورت موثر در دنیا و به ویژه در ایران برای درمان مشکلات ساده ناباروری استفاده می‌شده است که انجام آن نیاز به تجهیزات پیچیده آزمایشگاهی داشته است. وی گفت: در طرح ما پزشکان با یک کیت یکبار مصرف بدون نیاز به تجهیزات خاصی روشی ساده و ارزان در درمان ناباروری را اجرایی می‌کنند. فناوری این طرح صد در صد بومی بوده و مبتنی بر تحقیقات بنیادی، کاربردی و آکادمیکی بوده که تمامی مراحل در داخل انجام شده است. ما در این مسیر موفق شده‌ایم با انجام تست‎ها و کارآزمایی‎های مختلف کارایی آن را به خوبی نشان دهیم.

کیت درمان ناباروری IUI ساخت ایران

کیت درمان ناباروری IUI ساخت ایران

تست و ثبت فناوری

وی همچنین بیان کرد: با توجه به نیاز زوج‌های جوان و ضرورت پاسخگویی به درخواست‌های مربوط به استفاده از روش‎های باروری، از سال ۷۵ فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی محققان این حوزه بر روی پدیده جدید در حرکت اسپرم‌ها آغاز شد و با تمرکز بر این مهم، به موضوع جا به جایی و تحرک اسپرم‌ها و این که آن‎ها می‌توانند بر خلاف جریان مایع حرکت کنند، دست یافتیم. عابد اضافه کرد: این کشف یافته‎ای بنیادین و جدید بود که برای بررسی آن، فعالیت‎های تحقیقات کاربردی بر موضوع این پدیده آغاز و بر مبنای آن، وسیله‎ای تولید شد که با آن می‌توانستیم اسپرم‎های سالم را از مابقی اسپرم‌ها جدا کنیم و پس از نمونه سازی و انجام تست‌های اولیه این فناوری در کشورهای انگلیس و امریکا به عنوان پتنت به ثبت رسید.

کارآزمایی و تائید کیت

عابد توضیح داد: در این پروژه روش استاندارد در تولید محصول در دستور کار قرار گرفت به گونه‎ای که تحقیقات بنیادی تا تحقیقات کاربردی و انتقال تکنولوژی و نیز ورود به بازار توسط مجری به انجام رسید چرا که رشد تکنولوژی در کشور جوان و تازه است و تاکنون زیر ساخت‎های لازم برای تحقق آن را در اختیار نداشته ایم اما، امروز با اجرای این طرح زیر ساخت‎های مورد نیاز نیز ایجاد شده است. مجری طرح کلان کیت‌های ناباروری IUI با بیان این که برای اجرای این طرح دو سال زمان صرف شده است، خاطرنشان کرد: برای تجاری سازی این محصول نیز دو سال زمان صرف شده است و پس از آن، شرکت دانش بنیان تاسیس شد به گونه‎ای که تا کنون ۱۰ نیروی کارشناس، کارشناس ارشد و دکتری در این طرح شرکت داشتند.

عابد با تاکید بر این که برای اجرای پروژه‎ای با این وسعت و درجه اهمیت، ضرورت استفاده و بهره مندی از نظرات مراکز دانشگاهی و پزشکی مورد تاکید و توجه بسیاری بوده است، گفت: در اجرای این طرح کلان ملی با مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای تست و کارآزمایی بالینی همکاری نزدیکی به انجام رسیده است و تائید این مراکز را اخذ کرده ایم به گونه‎ای که امروز قادریم تمام نیاز کشور را به این کیت‌ها تامین کنیم.

کیت درمان ناباروری IUI ساخت ایران

کیت درمان ناباروری IUI ساخت ایران

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2229

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *