آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - دستگاه شبیه‎ساز شبکه قدرت در ایران طراحی و ساخته شد + عکس

دستگاه شبیه‎ساز شبکه قدرت در ایران طراحی و ساخته شد + عکس

شبیه ساز پیشرفته سیستم مدیریت و کنترل برق توسط شرکت دانش بنیان آزمایشگاه صنایع انرژی (اپیل) برای نخستین بار در کشور بومی سازی شده است که می‎تواند برای آموزش اپراتورهای نیروگاه برق، دانشجویان و گسترش واحدهای منطقه‎ای شرکت‎های توزیع برق و نیروگاه‎ها مورد استفاده قرار گیرد. سید محسن میر صدری قائم مقام شرکت اپیل، تولیدکننده شبیه سازهای پیشرفته سیستم قدرت در توضیح دستاورد ارزشمند شرکت خود گفت: شبیه ساز پیشرفته سیستم‎های قدرت با هدف آموزش و انجام آزمایشاتی که انجام آنها در محیط واقعی پرخطر، پر هزینه و زمان بر می‎باشند، ساخته شده است.

وی در ادامه گفت: شبیه ساز سیستم قدرت از آن جهت لازم است که بررسی رفتار و عملکرد سیستم‎هایی که دسترسی به کل و یا قسمت‎های مختلفی از آن به دلایل ایمنی و هزینه بر بودن امکان پذیر نیست و ایجاد مجموعه‎های سخت افزاری یا نرم افزاری با هزینه کمتر و ابعاد کوچک‎تر که توانایی شبیه سازی رفتارها و عملکردهای سیستم در حالت واقعی را داشته باشد، ضروری می‎شود. وی با بیان این که پیشنهاد ساخت شبیه ساز سیستم پیشرفته قدرت از سوی پژوهشگاه نیرو بوده، اظهار داشت: نمونه اولیه دستگاه از روی یک نمونه اروپایی مهندسی معکوس شده، ولی در ادامه تکنولوژی‎های پیشرفته‎ای بر روی آن پیاده سازی شده است. میر صدری اذعان داشت: سیستم طراحی شده قابلیت تجزیه و تحلیل پدیده‎های سیستم قدرت در یک شبکه واقعی از مرحله تولید تا مصرف را دارد و در واقع این سیستم، مدل کوچک شده یک شبکه قدرت بزرگ شامل نیروگاه، پست نیروگاه، خطوط انتقال، پست‎های فوق توزیع و توزیع، انواع جبران کننده‎های توان راکتیو و انواع بارهای استاتیک و دینامیک و سیستم‎های مدیریت اطلاعات است که مشخصه‎های قسمت‎های مختلف را به صورت واقعی مدل‎سازی می‎کند.

وی مزایای شبیه ساز پیشرفته سیستم قدرت را توضیح داد و گفت: افراد نا آشنا جهت استخدام در نیروگاه‎ها، شرکت‎های برق منطقه ای، شرکت‎های توزیع و از این دست شرکت‎ها، توسط شبیه سازهای موجود، با فعالیت‎های تولید تا مصرف برق، آشنایی پیدا می‎کنند. میر صدری اذعان داشت: شبیه ساز امکان انجام آزمایشگاهی پدیده‎های مخرب سیستم‎های قدرت مانند اتصال کوتاه و ناپایداری و برگشت توان در نیروگاه را نیز دارد. وی با اشاره به این که فعالیت‎هایی که می‎تواند در صورت پیاده سازی بر روی سیستم اصلی هزینه بر باشد با شبیه ساز کم هزینه می‎شوند، اعلام کرد: شبیه ساز می‎تواند در دانشگاه‎ها نیز مورد استفاده قرار گیرد، بدین صورت که از طریق شبیه ساز امکان دید واقعی به دانشجوهای رشته‎های برق و گرایشات آن ایجاد می‎شود چرا که ضمن آموزش تئوری دروس به صورت عملی با کارکرد شبکه به طور واقعی آشنا می‎شوند.

شبیه ساز پیشرفته سیستم مدیریت و کنترل برق، شبیه ساز شبکه قدرت

شبیه ساز پیشرفته سیستم مدیریت و کنترل برق، شبیه ساز شبکه قدرت

وی با اشاره به این که تلفات در شبکه‎های برق از ۲۰ درصد بالاتر است خاطر نشان کرد: وقتی که نیروگاه برق را تولید می‎کند و از خطوط انتقال منتقل می‎شوند، توسط کنتورهای هوشمندی که در شبیه ساز وجود دارد برق ورودی به شبکه توزیع اندازه گیری می‎شود و همچنین توسط المان‎های تعریف شده، درصد تلفات برق مشخص می‎شود. به گفته میر صدری کلیه المان‎های شبکه قدرت به صورت کوچک شده در این شبیه ساز تعبیه شده اند و برای این که از تکنولوژی روز عقب نماند، امکان کاربرد موازی نرم افزای نیز وجود دارد. وی در خصوص ویژگی‎های فیزیکی شبیه ساز توضیح داد و گفت: شبیه ساز سیستم قدرت پایه، از ۶ پنل نیروگاه، پست نیروگاه، خطوط انتقال، شبکه توزیع، پنل جبران ساز توان راکتیو و پنل بار با ابعاد مشخص (ارتفاع ۲، طول ۸ و عرض ۱) تشکیل شده اند.

وی با توضیح این که نمونه‎های خارجی شبیه سازها در کشورهای اروپایی، سوئد و انگلیس به صورت یک شبکه کامل ساخته می‎شوند و در دنیا هم پیشرو هستند، یادآور شد: تولید شبیه ساز از صرفه جویی ارزی بالایی در کشور برخوردار است چرا که قیمت هر یک از این شبیه سازها ۲ میلیارد تومان است و ما در کشور می‎توانیم آن را با قیمتی در حدود یک سوم به تولید و تجاری سازی برسانیم. وی خاطر نشان کرد: اکنون ۱۰ قرارداد با شرکت توانیر داریم که شبیه سازها را برای دانشگاه‎های سراسری خریداری کنند و ۲۵ درخواست تولید شبیه ساز برای سایر دانشگاه‎های آزاد، سراسری و شرکت‎های زیر مجموعه توانیر داریم که هنوز به نتیجه نرسیده اند. وی با بیان این که شبیه ساز پیشرفته سیستم قدرت می‎تواند در طراحی و توسعه شبکه‎های برق موثر واقع شود، گفت: شبیه سازها همیشه می‎توانند برای توسعه شبکه و نیروگاه مورد استفاده قرار گیرند، چرا که در هر زمانی، می‎توانند برای گسترش واحدهای خود به دلیل پر هزینه و پر خطر بودن از این سیستم استفاده کنند.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2284

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *