آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - آبگرمکن خورشیدی با فناوری نانو در ایران طراحی و تولید شد

آبگرمکن خورشیدی با فناوری نانو در ایران طراحی و تولید شد

جواد طایفه دانشجوی رشته الکترونیک یکی از مخترعانی است که با استفاده از فناوری نانو و اضافه کردن چاشنی امواج مغناطیسی و به کارگیری مواد کانی موفق به طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی شده است. طایفه در رابطه با دستاورد خود گفت: هم اکنون آبگرمکن‎های کشورمان یا صادره از کشورهای چین، آلمان، ایتالیا و ترکیه هستند یا با همان نوع تکنولوژی ساخته شده اند. به همین دلیل ما در بحث واردات و تامین صفحات و لوله‎های جاذب هزینه‎های زیادی را تقبل می‎کنیم. ما در این طرح سعی کرده ایم آبگرمکنی تولید کنیم که تکنولوژی و فناوری آن پیشرفته‎تر و قیمت آن هم مناسب‎تر باشد. وی افزود: ما برای طراحی این آبگرمکن از فناوری نانو، امواج مغناطیسی و سنگ‎های کانی استفاده کرده ایم؛ خاصیت نانویی این آبگرمکن باعث می‎شود آب ۳۰-۴۰ درصد زودتر گرم شود.

وی با اشاره به سختی و املاح آب‎های کشور گفت: این سختی زیاد باعث رسوب آب در لوله‎های جاذب و از کار افتادگی آبگرمکن‎های خورشیدی می‎شود. ما برای رفع این مشکل از نانو سیلور استفاده کرده ایم. نانو سیلور وقتی در لوله‎های جاذب رسوب می‎کند در آب شناور و باعث افزایش حجم آب می‎شود به همین دلیل ما برای از بین بردن املاح این آب از سنگ‎های کانی و آهنربا استفاده کرده ایم. با این کار ضمن تصفیه آب، راندمان را هم افزایش داده ایم. وی اظهار کرد: همچنین بر اثر مرور زمان روی شیشه‎های آبگرمکن‎ها خاک می‎نشیند و این امر هم باعث می‎شود تا صفحات جاذب، نور کمتری دریافت کنند.

ما برای رفع این مشکل هم از صفحات جاذب نانویی استفاده کرده ایم؛ تمام آبگرمکن‎های خورشیدی در حالت معمولی ۳۰-۴۰ درصد و در بهترین شرایط ۵۰-۶۰ درصد نور خورشید را جذب می‎کنند اما میزان جذب نور این نوع آبگرمکن در شرایط معمولی ۵۰-۶۰ و در بهترین حالت ۸۰-۹۰ درصد است. وی با تاکید بر مقرون به صرفه بودن این نوع آبگرمکن‎ها نسبت به آبگرمکن‎های خورشیدی دیگر گفت: تمام آبگرمکن‎های خورشیدی وقتی از نور خورشید استفاده می‎کنند راندمان برق را ۶۰-۷۰ درصد کاهش می‎دهند اما ما فقط از ۳۰-۴۰ درصد نور خورشید استفاده کرده ایم به همین دلیل این نوع آبگرمکن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.

آبگرمکن خورشیدی با فناوری نانو ساخت ایران

آبگرمکن خورشیدی با فناوری نانو ساخت ایران

دانا خبر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2289

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *