آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - جدیدترین دستاوردهای نیروهای مسلح در رژه ۳۱ شهریور + عکس و مشخصات

جدیدترین دستاوردهای نیروهای مسلح در رژه ۳۱ شهریور + عکس و مشخصات

چندین دستاورد جدید صنعت دفاعی در حوزه‎های راداری، موشکی و شبیه ساز از جمله جدیدترین و آخرین سامانه‎هایی بودند که برای اولین بار، صبح امروز در رژه بزرگ نیروهای مسلح به نمایش در آمدند. رژه بزرگ نیروهای مسلح صبح امروز با حضور یگان‎های نمونه پیاده و یگان‎های محمول ارتش، سپاه و نیروی انتظامی با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور و فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح در جوار حرم ملکوتی امام خمینی (ره) برگزار شد. در جریان این رژه، انواع سامانه‌های مهم نیروهای مختلف در ارتش و سپاه در حوزه‌های زمینی، دریایی، هوایی و پدافندی در معرض دید همگان قرار گرفت که از جمله مهم‎ترین آنها ۱۲ فروند موشک بالستیک دور برد سوخت مایع و سوخت جامد بود. موشک‌ سوخت جامد سجیل با برد ۲۰۰۰ کیلومتر (۴ فروند)، موشک سوخت مایع قدر F با برد ۲۰۰۰ کیلومتر (۴ فروند) و موشک بالستیک قدر H با برد ۱۳۵۰ کیلومتر (۴ فروند) از جمله این موشک‌ها بودند. موشک‌های زلزال، خلیج فارس و فاتح نیز از دیگر موشک‎های بالستیک برد کوتاهی بود که در این رژه به نمایش درآمدند.

موشک بالستیک زلزال + عکس

موشک بالستیک زلزال + عکس

موشک بالستیک هرمز در قالب دو سامانه ۲ فروندی برای اولین بار پس از رونمایی در نمایشگاه هوافضای سپاه پاسداران (در تاریخ ۲۱ اردیبهشت سال جاری) در رژه ۳۱ شهریور حاضر بودند. موشک بالستیک کوتاه برد هرمز در دو مدل هرمز ۱ و هرمز ۲، دو نوع موشک بالستیک هستند که اولی ضد رادار بوده و می‌تواند رادارهای روی ناو هواپیمابر یا یک سایت پاتریوت در خشکی و یا یک سایت راداری جستجو‌گر را منهدم کند. موشک هرمز ۱ در تست‎های خود توانست از فاصله ۳۰۰ کیلومتری یک کانتینر ۲۰ فوتی را به صورت کاملاً دقیق منهدم کند. موشک بالستیک هرمز ۲ نیز یک موشک ضد ناو است که سرعت آن به ۴ و ۵ ماخ رسیده است. موشک‌های هرمز بر روی پرتاب کننده‎های جدید ذوالفقار حمل می‌شدند.

موشک بالستیک هرمز + عکس

موشک بالستیک هرمز + عکس

سامانه موشکی پدافند هوایی رعد و تور ام ۱ نیز همچون سنوات گذشته در رژه امروز حاضر شدند. اما سامانه‎های پدافند هوایی طبس در قالب ۲ فروند و سامانه موشکی پدافند هوایی سوم خرداد سپاه پاسداران نیز در قالب ۲ فروند برای نخستین بار در رژه امروز حاضر یافتند. این سامانه‎ها نیز همچون سامانه موشکی هرمز در نمایشگاه هوافضای سپاه و با حضور حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده معظم کل قوا رونمایی شده بودند.

سامانه موشکی پدافند هوایی طبس 1 + عکس

سامانه موشکی پدافند هوایی طبس ۱ + عکس

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص ویژگی‌های سامانه پدافندی سوم خرداد گفته بود: یک سامانه آرایه فازی است یعنی یک رادار آرایه فازی مجموع ۱۷۰۰ رادار است. این سامانه قابلیت اسکن الکتریکی دارد و بسیار پیشرفته است و با سامانه‌های S300 و بوک M2E روس قابل رقابت است. سامانه سوم خرداد ۴ هدف را همزمان با ۸ فروند موشک منهدم می‌کند که ۳ موشک بر روی خود آن نصب است و ۲ لانچر اضافه بدون رادار را می‌تواند شلیک کند. بنا بر اعلام فرمانده نیروی هوافضای سپاه، با موشکی که در آینده بر روی سامانه سوم خرداد نصب می‌شود، برد این سامانه به ۱۰۰ کیلومتر خواهد رسید. سامانه‎های موشکی تلاش ۱، ۲ و ۳ نیز برای اولین بار در آستانه هفته دفاع مقدس به رژه آمدند.

سامانه موشکی پدافند هوایی سوم خرداد + عکس

سامانه موشکی پدافند هوایی سوم خرداد + عکس

استفاده از موشک‎های صیاد ۱، صیاد ۲ و صیاد ۳ در این سامانه‎ها که با سامانه موشکی برد بلند S200 تلفیق می‎شوند، امکان مقابله با اهداف در ارتفاع‎های پست، متوسط و بلند را محقق کرده اند که با وجود این سامانه‎ها دیگر احتیاجی به شلیک موشک S200 برای انهدام اهداف در اترتفاع پست و متوسط نخواهد بود. رادارهای کیهان، آرش و فتح ۲ نیز برای اولین بار بود که در این رژه حاضر می‎شدند. این رادارها در ماه‎های اخیر توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) رونمایی شده بودند. سامانه راداری آرش، یک رادار ۲ بعدی سالیپ استیت و با پوشش زاویه ۳۶۰ درجه است و ارتفاع بیش از ۱۰۰ هزار پا را رصد می‌کند. رادار کیهان نیز یک رادار ۲ بعدی با قابلیت کشف فاصله، زاویه و سمت و سرعت شعاعی اهداف است و قابلیت آشکارسازی و رهگیری اهداف هوایی شامل هواپیماهای متعارف، استیلس (پنهانکار) بلند پرواز و بمب افکن و ترابری را دارد.

رادار فتح ۲ که یک رادار کاملاً بومی و ملی با برد بلند و مجهز به فناوری‌های روز دنیاست. این رادار قابلیت شناسایی هواپیماهای خودی از دشمن و توانایی کشف هواپیماهای بدون سرنشین و ریزپرنده‌ها را نیز دارد. پروژه مشعشع نیز از دیگر سامانه‎های حاضر در این رژه بود. امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) در خصوص این پروژه گفت: با پروژه مشعشع که یک شبیه ساز نبرد هوایی است، فضای صحنه جنگ در بستر GIS برای فرماندهان فراهم می‌شود. این رژه یکی از پر حجم‎ترین رژه‎های نیروهای مسلح در حوزه موشکی خصوصا موشک‌های پدافند هوایی به حساب می‌آید. حسن روحانی رئیس جمهور در میانه رژه یگان‎های پیاده، به دلیل سفر به نیویورک این مراسم را ترک کرد.

سامانه موشکی پدافند هوایی صیاد + عکس

سامانه موشکی پدافند هوایی صیاد + عکس

وی همچنین گفت: در رژه امروز برخی از این دستاوردها که در فاصله ۱۰ شهریور تا امروز رونمایی شده بود به نمایش در آمد که رادار کیهان، رادار آرش و سامانه‌های موشکی تلاش یک، دو، سه از جمله آنها بود. اسماعیلی با اشاره به توان قرارگاه خاتم الانبیاء در آسمان ایران گفت: اگر هر پرنده‌ای بدون طرح پروازی وارد آسمان کشورمان شود اخطار و در صورت عدم تمکین آن را مجبور به فرود خواهیم کرد. اسماعیلی اظهار داشت: از موشک‌های متنوعی در سامانه‌های پدافندی خود نظیر سامانه تلاش استفاده کرده‌ایم که می‌تواند اهداف را در ارتفاع پست، متوسط و بلند مورد هدف قرار دهد.

همچنین نیروهای چهارگانه ارتش شامل نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی ارتش، بخشی از توانمندی‌های خود را در عرصه دفاعی کشور به نمایش گذاشتند. رژه امروز یگان‌های نمونه ارتش با انجام رژه هوایی جنگنده‌های نیروی هوایی، بالگردهای هوانیروز و انجام عملیات چتربازی همراه بود. پس از رژه یگان‌های نمونه پیاده، یگان‌های محمول نیروهای چهارگانه ارتش به ترتیب از مقابل جایگاه رژه رفتند. در ابتدای رژه یگان‌های محمول ارتش جمهوری اسلامی ایران بخشی از تجهیزات مخابراتی با توانمندی برقراری ارتباطات رادیویی در باندهای مختلف و بهره‌گیری از سایت‌های شنود متحرک مجهز به جدیدترین سیستم‌های تجسس، ‌رهگیری، ضبط و مراقبت که به منظور جمع‌آوری اخبار و اطلاعات مورد نیاز از شبکه‌های ارتباطی دشمن در صنایع دفاعی کشورمان ساخته شده‌اند به نمایش گذاشته شد.

تجهیزات مدرن، امن و پایدار طراحی شده در مقابل تهاجم‌های ضد الکترونیکی با قابلیت انجام ماموریت‌های تخصصی در سامانه‌های فرماندهی و کنترل در بخش‌های زمینی، پدافند هوایی و دریایی، بخش دیگری از توانمندی‌های مخابراتی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در رژه امروز به نمایش درآمد. نمایش سلاح اخگر با قابلیت شلیک ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ گلوله در دقیقه در رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش، موتورسیکلت‌های چهار چرخ، خودروی تاکتیکی ۱۴/۱ تن سفیر به صورت بهینه‌سازی شده، خودروی تاکتیکی رنجر و خودروی تهاجمی سبک، رمل نورد سمندر با قابلیت نصب انواع سلاح‌های سبک و متوسط و همچنین موشک‌انداز طوفان به نمایش گذاشته شد.

یکی از بخش‌های قابل توجه رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش، نمایش سلاح اخگر بود که شامل یک تیربار شش‌لول با کالیبر ۶۲/۷ میلی‌متر است و قابلیت شلیک چهارهزار و ۵۰۰ تا شش هزار گلوله در دقیقه را داراست. سلاح اخگر نصب شده بر روی خودروی رنجر در کشورمان به تولید انبوه رسیده است که در رژه امروز تعدادی از آنها به نمایش درآمد. لانچر نصب شده بر روی نفربر صیاد، خودروی تاکتیکی دو و نیم تنی نینوا، توپ ۲۳ اتوماسیون نصب شده بر روی خودرو با قابلیت کنترل از فواصل دور و نیز توپ ۲۳ میلی‌متری اتوماسیون نصب شده بر روی نفربر براق از جمله دستاوردهایی بود که در رژه امروز یگان‌های ارتش به نمایش گذاشته شد. نمایش تانک ذوالفقار و تانک‌های بهینه سازی شده صمصام و چیفتن در رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش تعدادی از تانک‌های این نیرو به نمایش گذاشته شد که از جمله شاخص‌ترین آنها می‌توان به نسل جدید تانک ذوالفقار اشاره کرد.

تانک بهینه‌سازی شده صمصام و تانک بهینه‌سازی شده چیفتن نیز در رژه امروز به نمایش درآمد. از دیگر دستاوردهای ارائه شده در رژه امروز می‌توان به موشک‌انداز کاتویوشا با ۹ سکوی پرتاب و به صورت بهینه‌سازی شده، لانچر پرتاب راکت فجر ۵، موشک‌انداز میثاق ۲، خودروی شناسایی و رزمی شنی‌دار، موشک‌های زمین به هوا نازعات و خودروهای رخش ۸ اشاره کرد. نمایش سامانه راداری پیشرفته مطلع الفجر و سامانه موشکی برد بلند اس ۲۰۰ حضور پرقدرت یگان‌های محمول پدافند هوایی ارتش که با نمایش سامانه‌های پیشرفته راداری، موشکی و ضدموشکی همراه بود از جمله بخش‌های قابل توجه رژه امروز ارتش محسوب می‌شود. در رژه یگان‌های محمول پدافند هوایی ارتش سامانه راداری نبو، سامانه راداری کاستا، سامانه راداری کنترل آتش اسکایگارد، سامانه رادار اپتیک اورلیکن با نام صافات ۱، خودروی رفع آلودگی درفش ۷ و سامانه‌های رفع آلودگی به معرض نمایش گذاشته شد.

نمایش سامانه راداری پیشرفته مطلع‌الفجر از بخش‌های قابل توجه رژه یگان‌های محمول پدافند هوایی ارتش بود. در ادامه این رژه همچنین سامانه موشکی برد بلند و ارتفاع بالای اس ۲۰۰ بهینه‌سازی شده و سامانه موشکی پیشرفته شاهین که به منظور مقابله با موشک‌های با ارتفاع متوسط به ویژه موشک‌های کروز و نیز پرنده‌های بدون سرنشین طراحی و ساخته شده است به نمایش درآمد. رژه امروز یگان‌های محمول نیروی هوایی ارتش با ارائه تعداد قابل توجهی پروژه‌های بومی همراه بود که پروژه صانع به منظور طراحی و ساخت پاد سوخت‌رسان هوایی برای هواپیماهای شکاری، پروژه کایت به منظور طراحی و ساخت سفینه دورایستا حامل انواع مهمات قابل پرتاب به هواپیماهای شکاری، پروژه سجیل به منظور تجهیز هواپیما اف ۱۴ به موشک هاگ از جمله این پروژه‌ها بود.

نمایش موشک هوا به زمین لیزری با عنوان پروژه ستار ۱ از سوی نیروی هوایی ارتش قابلیت تجهیز هواپیمای شکاری F4E به موشک سطح به سطح C802 در قالب پروژه قائم، قابلیت تبدیل بمب‌های ۷۵۰ پوندی به موشک هواپیماهای F5E در قالب پروژه ثاقب، طراحی و ساخت موشک هدایت‌شونده اپتیکی با سر جنگی ۷۵۰ پوندی در قالب پروژه زوبین، طراحی و ساخت موشک هوا به زمین لیزری با عنوان پروژه ستار۱ و نیز طراحی و ساخت موشک بالستیکی میان‌برد با سر جنگی ۷۵۰ پوندی تحت عنوان پروژه یاسر، از جمله توانمندی‌هایی بود که نیروی هوایی ارتش در رژه امروز به نمایش گذاشت. نمایش پروژه عصر ۶۷ یکی از پروژه‌های مهم نیروی هوایی ارتش که امروز به نمایش گذاشته شد، پروژه عصر ۶۷ بود. این پروژه به منظور طراحی و ساخت موشک لیزری هوا به زمین نقطه‌زن با سر جنگی ۵۰۰ پوندی در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده است.

رژه امروز همچنین شاهد ارائه سه پروژه مهم با نام‌های قاصد، قاصد ۳، قدر از سوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. در پروژه قاصد، بمب هوشمند هدایت‌شونده الکترواپتیکی هوا به زمین با سر جنگی دو هزار پوندی و در پروژه قاصد ۳ بمب هوشمند هدایت‌شونده با برد ۱۲۰ کیلومتر و سر جنگی ۳۰۰ کیلوگرم طراحی و ساخته شده است و در پروژه مهم قدر نیز بمب‌های سنگین دو هزار پوندی به سامانه هدایت تلویزیونی اپتیکی و موتور پیش برنده تجهیز شده است. پروژه لانچر ۹۹ ویژه طراحی و ساخت موشک و بمب لیزری، پروژه ریتارد، پروژه سحاب، پروژه شاهین به منظور طراحی و ساخت پهپاد ( هواپیمای بدون سرنشین) آموزشی و پروژه مهاجر ویژه طراحی و ساخت پهپادهای شناسایی و تهاجمی از جمله دیگر توانایی‌های نیروی هوایی ارتش است که در رژه امروز به نمایش گذاشته شد. نمایش ماکت ناوشکن جماران و ماکت زیردریایی غدیر از جمله توانمندی نیروی دریایی آخرین یگان محمول رژه امروز مربوط به یگان‌های نیروی دریایی ارتش بود که که طی آن گوشه‌هایی از تجهیزات این نیرو به نمایش درآمد.

ماکت ناوشکن جماران، ماکت ناوچه موشک‌انداز پیکان، ماکت زیردریایی غدیر، انواع موشک‌های راهبردی دریایی سطح به سطح، موشک دریا به دریا نور و موشک دریا به دریا نصر ۱ از جمله توانمندی‌های به نمایش درآمده در رژه امروز یگان‌های محمول نیروی دریایی ارتش بود. نمایش شناورهای هجومی و سامانه راهبردی گسترده موشکی ساحل به دریای ولایت ۳ از دیگر تجهیزات، ‌دستاوردها و توانمندی‌های به نمایش درآمده در رژه یگان‌های محمول نیروی دریایی ارتش می‌توان به نمایش شناورهای هجومی، ضربتی شهاب و رعد، زیردریایی السابحات ۱۵، اژدر والفجر ۲، توپ دریایی فجر ۲۷، سامانه راهبردی موشکی خود اتکای ساحل به دریای ولایت ۲ و سامانه راهبردی گسترده موشکی ساحل به دریای ولایت ۳ اشاره کرد. در مراسم رژه امروز نیروهای مسلح ایران که با سخنرانی رییس‌جمهور همراه بود، جمعی از عالی‌ترین فرماندهان و مقامات عالی‌رتبه نظامی کشورمان حضور داشتند.

فارس و ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2371

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *