آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - پهپاد مهاجر مجهز به موشک‎های هوا به هوا شد + عکس

پهپاد مهاجر مجهز به موشک‎های هوا به هوا شد + عکس

همزمان با هفته دفاع مقدس عضو جدید خانواده پهپادهای مهاجر رونمایی شد. این پهپاد مجهز به موشک‎های هوا به هوا قادر است انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را منهدم کند. امیر حاتمی در مراسم رونمایی از این پهپاد جنگنده مجهز به موشک‌های هوا به هوا طی سخنانی در جمع خبرنگاران با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و پاسداشت یاد و خاطره شهدای عظیم‌الشأن این حماسه بزرگ گفت: در راستای تأمین نیاز نیروهای مسلح به همت متخصصان دو سازمان اقتدار آفرین وزارت دفاع، سازمان‌های صنایع هوایی و صنایع هوافضا، پهپادهای مسلح به موشک‌های پدافند هوایی انجام شده است. جانشین وزیر دفاع افزود: پروژه تجهیز پهپادها، پس از طی مراحل تحقیق و انواع آزمایش‌های میدانی با انهدام موفقیت‌آمیز اهداف مورد نظر، بحول و قوه الهی آماده ورود به یگان رزم نیروهای مسلح شده است.

امیر حاتمی گفت: با این اقدام ارزشمند علاوه بر افزایش برد و حوزه عملیاتی پهپادهای نیروهای مسلح، قابلیت تعقیب و گریز، ردگیری و انهدام پهپادهای متجاوز افزایش می‌یابد. وی افزود: این پهپاد، قادر است انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را منهدم نماید. جانشین وزیر دفاع، این دستاورد ارزشمند و سایر دستاوردهای گران سنگ و افتخار آفرین صنایع دفاعی وزارت دفاع را محصول روحیه خود باوری و مدیریت جهادی ذکر کرد و افزود: اینها ناشی از فرهنگ و ارزش‌هایی است که در حماسه دفاع مقدس ظهور و بروز یافت و امروز پشتوانه حرکت ملت رشید ایران در همه عرصه‌ها است.

امیر حاتمی با تأکید بر بهره‌گیری از تجارب ارزشمند دفاع مقدس در اداره و مدیریت کشور گفت: در دوران دفاع مقدس این مهم اثبات گردید که با عزم ملی و مدیریت جهادی می‌توان بر غامض‎ترین بحران‌ها و چالش‌ها غلبه کرد، بزرگ‎ترین و مجهزترین دشمنان را شکست داد و پیروزی‌های بزرگی به دست آورد. جانشین وزیر دفاع در پایان با تشکر و قدردانی از تلاش جهادی متخصصان وزارت دفاع در حوزه‌های هوایی و موشکی در خلق این دستاورد جدید تصریح کرد: وزارت دفاع با الهام از حماسه جاودان دفاع مقدس و در تداوم راه مقدس شهیدان و پیروی از فرمانده معظم کل قوا و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مصمم است همچون آن ایام حماسی و شورانگیز با کار و مدیریت جهادی ضمن حفظ و نشر عملی ارزش‎های دفاع مقدس، تحقق بخش آرمان امام شهیدان و شهیدان انقلاب اسلامی باشد.

پهپاد مهاجر مجهز به موشک‎های هوا به هوا

پهپاد مهاجر مجهز به موشک‎های هوا به هوا

این پهپاد مجهز به موشک‎های هوا به هوا قادر است انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را منهدم کند و با بکارگیری آن، علاوه بر افزایش بُرد و حوزه عملیاتی پهپادهای نیروهای مسلح، قابلیت تعقیب و گریز، ردگیری و انهدام پهپادهای متجاوز نیز افزایش می‌یابد. پهپاد فوق از خانواده شناخته شده ترین هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی یعنی مهاجر است.

ساخت نخستین مهاجر در دوران دفاع مقدس

در همان سال‎های دفاع مقدس بود که جمهوری اسلامی ایران اولین گام‌ها را برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین با ساخت پهپاد مهاجر برداشت. چند سال پس از آنکه ایران استفاده از این هواپیماها را به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی در دکترین دفاعی خود گنجاند، مهاجرها که حالا بعد از چند نسل، معروف‎ترین خانواده پهپادی ایران هستند، جایگاه مهمی در این مسیر داشتند.

پهپاد مهاجر با کاربرد شناسایی و تصویربرداری

پهپاد مهاجر با کاربرد شناسایی و تصویربرداری

نسل اول و دوم مهاجر به دلیل وضعیت آن زمان (ایام جنگ تحمیلی) بلافاصله در نیروهای مسلح به کار گرفته شدند که البته ماموریت اصلی آنها شناسایی و تصویربرداری از مناطق مورد نظر فرماندهان بود. بعد از این دو نسل، مهاجرهای نسل ۳ و ۴ ساخته شدند. مهاجر ۳ برای عملیات مراقبت هوایی و شناسایی اهداف مد نظر در فاصله ۱۰۰ کیلومتری طراحی و ساخته شد که می‌توانست در شرایط گوناگون جوی مأموریت خود را اجرا کند. کاربرد این پهپاد مانند نمونه‌های قبلی، شامل مراقبت هوایی و شناسایی، جنگ الکترونیک، رله ارتباطی، دیده بانی و هدف یابی و دادن گرا، کنترل نوار مرزی جهت مبارزه با قاچاقچیان، کنترل ترافیک شهری، عکسبرداری جهت تهیه نقشه‎های جغرافیایی است و توان ارسال تصاویر گرفته شده به صورت آنلاین را دارد. با پیشرفت صنایع هوایی قدس در امر طراحی و بهسازی پهپادها و بر اساس نتایج حاصله از نمونه‌های تحویل شده به نیروهای مسلح، هواپیمای مهاجر ۴ در ابتدا جهت عملیات مراقبت هوایی و شناسایی اهداف در فاصله ۱۵۰ کیلومتری طراحی و ساخته شد.

پهپاد شناسایی مهاجر در حال اوج گیری

پهپاد شناسایی مهاجر در حال اوج گیری

بروزرسانی آیرودینامیکی

در بدنه مهاجر ۴ البته تغییراتی نیز به چشم می‌خورد. برای مثال به جای استفاده از طرح بال بالا در مهاجر ۲ و ۳، در مهاجر ۴ از طرح بال پایین (نصب بال در پایین بدنه) استفاده شد که دارای مزایایی نسبت نمونه‎های قبلی است از جمله سطح مقطع راداری کمتر، کاهش سطح هواپیما از روبرو، کمک اثر سطح به بلند شدن پرنده در صورت برخاست از باند و همچنین کاهش نیروی مقاوم (درگ) القایی. تغییرات طراحی مهاجر ۴ که بلوغ طراحی پهپادهایی در این رده را نشان می‌داد، به همین جا ختم نشد بلکه شکل بال این پرنده نیز بهبودهای زیادی یافت از جمله به جای شکل پیکانی بال‎های مهاجر ۲ و ۳ در این نمونه از بال ذوزنقه ای استفاده شده است که علاوه بر کاهش درگ، به افزایش سفتی بال نیز کمک می‌کند، ضمن اینکه مساحت بال نیز افزایش یافته که به افزایش نیروی بالا برنده و در نتیجه افزایش وزن برخاست و محموله قابل حمل می‌انجامد. بیشینه سرعت مهاجر ۴ به حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن نیز ۱۵۰۰۰ پا (حدود ۴۵۰۰ متر) می‌رسید که نسبت به مهاجر ۲ و ۳ که تا ۱۱ هزار پا توان صعود داشتند، می‌توانست محدوده وسیع‎تری را پوشش دهد. یکی از مدل‎های ساخته شده از نسل چهارم مهاجر، پهپاد شاهین است که ویژگی‌هایی به مراتب بیشتر از دیگر نمونه‌های مشابه داشت.

پهپاد شاهین

پهپادها را به چند جهت می‌توان دسته بندی کرد: نوع ماموریت و یا میزان قدرت مانوردهی، برد، مداومت پروازی و وزن. پهپاد شاهین که در حقیقت توسعه یافته نسل چهارم مهاجر است، با وزنی در حدود ۲۳۰ کیلوگرم، به عنوان سنگین‎ترین پهپاد حاضر در نیروی زمینی ارتش به حساب می‌آید. این پهپاد می‌تواند تا عمق ۱۵۰ کیلومتری رفته، عملیات خود را انجام دهد و بازگردد و یا این که ۳۰۰ کیلومتر به پیش رود و به پایگاه بعدی برسد که در این صورت برد عملیاتی آن دو برابر خواهد شد. با توجه به ماموریت اصلی شاهین که در حوزه شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات تعریف شده است، زیر دماغه آن دوربینی بکار رفته که حکم چشمان تیز بین این پرنده را دارد؛ دوربینی که با قابلیت بزرگنمایی تا ۲۸ برابر، می‌تواند کارایی این پهپاد را در حوزه ماموریتی خود به شدت افزایش می‌دهد. سیستم ارسال تصاویر این پهپاد نیز همچون مدل‌های دیگر پهپادهای ایرانی، از قابلیت ارسال آنلاین برخوردار بوده و می‌تواند فرماندهان را در کم‎ترین زمان ممکن در جریان شناسایی مناطق مورد نظر بگذارد.

پهپاد شناسایی شاهین با چرخ جمع شونده

پهپاد شناسایی شاهین با چرخ جمع شونده

از آنجایی که ذخیره اطلاعات بر روی هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است در برخی مواقع به صلاح نباشد، معمولا ذخیره اطلاعات بر روی پهپادهای ایرانی صورت نمی‌گیرد (اگر چه این توان وجود دارد) و اطلاعات به صورت مستقیم به ایستگاه‎های زمینی ارسال می‌گردد. اگر چه ماموریت اصلی پهپاد شاهین در حوزه شناسایی تعریف شده اما این پهپاد از گذشته مجهز به تسلیحات رهاشونده مانند انواع بمب‌ها بوده که به این ترتیب می‎توان از آن در حوزه مقابله با برخی اهداف استفاده کرد؛ موضوعی که در برخی رزمایش‌ها نیز مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است. با توجه به برد پروازی این هواپیما که کاملاً از دید کاربر خارج می‎شود، امکان هدایت آن به وسیله کاربر از ایستگاه کنترل زمینی به دو صورت نیمه خودکار و یا تمام خودکار وجود دارد.

در حالت نیمه خودکار، کاربر با دیدن اطلاعات پروازی هواپیما که در صفحه نمایش ایستگاه نشان داده می‌شود، هواپیما را متناسب با مأموریت، کنترل و هدایت می‌کند. در حالت تمام خودکار، مختصات جغرافیایی نقاط از پیش تعیین شده و مسیر پرواز توسط کاربر از طریق ایستگاه کنترل زمینی در حافظه تجهیزات الکترونیکی هواپیما ذخیره شده و هواپیما با استفاده از سامانه GPS و ارتفاع سنج می‌تواند مسیرهای از پیش تعیین شده را طی کند. البته کاربر نیز در حین پرواز می‎تواند در مسیر پرواز تصحیحات مورد نظر فرمانده عملیات را اعمال کند. بازیافت شاهین نیز می‌تواند از دو طریق استفاده از چتر و یا ارابه فرود صورت می‌گیرد.

پهپاد فتوگرامتری مهاجر ۴

همزمان با دوم شهریور ماه سال جاری، حسن روحانی رئیس جمهور با حضور در نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی از ۳ سامانه جدید رونمایی کرد که یکی از آنها پهپاد فتوگرامتری مهاجر ۴ (سامانه نقشه برداری هوایی) بود. نقشه‌برداری هوایی با پهپاد قابلیت برجسته‌ای است که توان محققان و صنعتگران سازمان‌های جغرافیایی و صنایع هوایی وزارت دفاع و با مشارکت حوزه دانشگاه به منصه ظهور رسیده است. این پهپاد قادر است نقشه‌های هوایی را با کاربری نظامی و غیر نظامی در اختیار کاربران قرار دهد. مهاجر ۴ پهپاد پیشرفته و مطمئنی است که برای نخستین بار توانایی خود را در نقشه‌برداری هوایی در خدمت دفاع و توسعه ملی کشور قرار می‌دهد.

پهپاد فتوگرامتری مهاجر 4

پهپاد فتوگرامتری مهاجر ۴

فارس

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2398

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *