آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - با تلاش محققان کشور مالچ بیولوژیک تولید شد

با تلاش محققان کشور مالچ بیولوژیک تولید شد

فناوران سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران به منظور کنترل کانون‌های بحرانی ریزگرد و تثبیت شن‌های روان موفق به تولید مالچ‌های بیولوژیک شدند. دکتر مهران کیانی راد مجری پروژه تولید طرح مالچ‌های بیولوژیک در مورد امتیازات این طرح نسبت به سایر تولیدات در کشور گفت: در این طرح هزینه تولید محصول ارزان‌تر و به لحاظ اجرایی بسیار راحت‌تر از سایر مالچ‌هایی است که هم اکنون در کشور تولید می‌شود. کیانی راد افزود: سهولت در پاشش و آماده سازی، سهولت در حمل و نقل، پایین‌تر بودن قیمت، زیست سازگاری با محیط و کمک به استقرار پوشش گیاهی از امتیازات منحصر به فرد طرح فوق است.

عضو هیات علمی پژوهشکده زیست فناوری سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران اظهار کرد: در همین رابطه سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران آمادگی کامل دارد برای مناطقی که مشکلات حرکت شن‌های روان و ریزگردها را دارند در مقیاس‌های مختلف، این پروژه را به اجرا درآورد. کیانی راد افزود: در این طرح سه نوع مالچ ساخته شده‌ است؛ مالچ‌هایی برای مناطقی که کانون ریزگرد هستند، برای شن‌های روان و برای خاک‌های قلیایی و نمکی که در حاشیه مناطقی که تجمع نمک وجود دارد. مجری طرح تولید مالچ‌های بیولوژیک در خصوص نحوه اجرای طرح گفت: کنترل کانون‌های ریزگرد و حرکت شن‌های روان طی سه سال با حمایت مالی معاونت امور ستادی ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست اجرا شد.

وی در توضیح مشخصات طرح اظهار کرد: مالچ‌های بیولوژیک ترکیبی از انواع پلیمرهای بیولوژیکی هستند که با تغییر در ویژگی‌ها و فرمولاسیون آن‌ها قابلیت استفاده در مصارف مربوط به حفاظت و تثبیت خاک را دارند. کیانی راد خاطرنشان کرد: این طرح طی سه سال در مقیاس هکتار و در منطقه آران و بیدگل کاشان به منظور تثبیت تپه‌های ماسه‌ای منطقه به اجرا درآمد. محقق طرح تصریح کرد: با توجه به نتایج اخیر اجرای طرح، یکی از محصولات به دست‌ آمده، قابلیت تثبیت بر روی تپه‌های شنی و استقرار پوشش گیاهی را داراست.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2457

۳ نظر

  1. سلام
    خسته نباشین
    تشکر از مطالب مفیدتون
    میشه لطف کنین چند منبعمعرفی کنین در مورد ریزگردها . کتاب باشه
    ممنون

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *