آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید سلول خورشیدی بر روی شیشه به روش لایه نشانی در کشور

تولید سلول خورشیدی بر روی شیشه به روش لایه نشانی در کشور

محققان مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد موفق به تولید سلول خورشیدی بر روی شیشه به روش لایه نشانی، با کمک فناوری پلاسما شدند. محقق مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما با بیان این که امروزه سلول‎های خورشیدی از پرکاربردترین قطعات حالت جامد هستند، گفت: تولید انرژی الکتریکی از زغال سنگ و گاز و نفت مقادیر زیادی آلودگی منتشر می‎کند. سیامک محمدی ادامه داد: از سوی دیگر، محدودیت این منابع برای تولید انرژی از اساسی ترین چالش‎هاست و کمبود منابع آب در کشور و پایین آمدن سطح آب در سدهای نیروگاهی کشور نیز یکی دیگر از چالش‎های مهم در زمینه تولید انرژی در نیروگاه‎های آبی محسوب می‎شود.

وی با یادآوری این که انرژی خورشیدی، منبعی بدون آلودگی، ارزان و تجدید پذیر است، خاطرنشان کرد: در همین راستا، طبق ایده اولیه دکتر محمود قرآن نویس رییس مرکز تحقیقات فیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تحقیقات در زمینه سلول‎های خورشیدی از سال ۱۳۸۸ با همکاری مشترکی بین محققان آلمانی و استرالیایی از طریق باریکه الکترونی بر روی سیلیکانی انجام شد و اولین سلول خورشیدی سیلیکانی به تولید رسید.

محمدی افزود: در ادامه این هدف گذاری با توجه به گران بودن سیلیکان تحقیقات در زمینه ساخت سلول خورشیدی بر روی شیشه به روش لایه نشانی از سال ۱۳۹۲ شروع شد. وی تصریح کرد: پس از طراحی و ساخت تجهیزات پیشرفته تولید سلول خورشیدی در داخل و با استفاده از امکانات کارگاهی، مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما اولین سلول خورشیدی بر روی شیشه در مقیاس آزمایشگاهی در اوایل تابستان ۱۳۹۳ ساخته شد. محمدی اعلام کرد: در طی این مدت تحقیقات و آزمایشات پیشرفته بسیار زیادی در راستای بهینه سازی به دست آمده است و در آینده ای نزدیک وارد فاز تولید اولین سلول خورشیدی صنعتی بر روی شیشه خواهیم شد.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2454

یک نظر

  1. ممنوم از اخبارتون خیلییییی خوب بود

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *