آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت پهپاد عمود پرواز بدون دم در ایران + عکس

ساخت پهپاد عمود پرواز بدون دم در ایران + عکس

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت هواپیمای بدون دم و بدون سرنشین موسوم به بال پرنده و پرنده‎های عمود پرواز مولتی روتور شد. رضا صادقی آزاد در رابطه با دستاورد خود گفت: بال پرنده یک هواپیمای بدون سرنشین است که دم ندارد و در طراحی آن، بدنه و بال یکی شده است. وی افزود: حذف دم از هواپیماها، مصرف سوخت آنها را بسیار کاهش می‎دهد و موجب افزایش برد و مداومت پروازی هواپیما می‎شود و با توجه به همین ویژگی‎ها، طراحی این نوع هواپیماها در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. صادقی آزاد یادآور شد: هواپیمای آمریکایی بدون سرنشین آر کیو ۱۷۰ که حدود دو سال قبل در ایران گرفتار شد از نوع هواپیماهای بدون دم است و هم اکنون شرکت‎های بزرگی مانند بوئینگ و ایرباس هم در نظر دارند که هواپیماهای مسافربری خود را برای سال‎های آینده در نوع بدون دم طراحی و تولید کنند.

پهپاد عمود پرواز بدون دم

پهپاد عمود پرواز بدون دم

وی درباره جزئیات طراحی و ساخت بال پرنده گفت: پروژه ساخت بال پرنده را از تابستان ۹۱ آغاز کردم و اداره کل انجمن‎های علمی دانشگاه امیرکبیر نیز حمایت مالی آن را به مبلغ ۲۵ میلیون ریال برعهده گرفت. صادقی آزاد افزود: اجرای تمامی مراحل از طراحی تا ساخت و آزمایش بال پرنده حدود ۹ ماه طول کشید و در این مدت به دلیل محدودیت‎های مالی ناچار شدم طرح را در ورژن پایین تری اجرا کنم. وی که درصدد ارتقای بال پرنده است گفت: در حال حاضر بر روی ارتقای بال پرنده کار می‎کنم و تصمیم دارم در ساخت آن از کامپوزیت و برای پرواز آن از خلبان همراه استفاده کنم. این پژوهشگر ایرانی توضیح داد: خلبان همراه، یک وسیله هوشمند است که بر روی هواپیما نصب می‎شود تا پرواز را به صورت بسیار دقیق کنترل کند.

بال پرنده پیش از این جایزه نوآوری را در جشنواره ملی حرکت کسب کرده و اخیرا نیز عنوان ایده برتر کشوری را به دست آورده است. صادقی آزاد که از یک سال و نیم قبل بر روی پروژه مولتی روتورها متمرکز شده است درباره این طرح تحقیقاتی نیز گفت: مولتی روتورها، یک سری پرنده هستند که به صورت عمود پرواز حرکت می‎کنند و چهار، شش یا هشت موتور دارند. وی افزود: این پرنده‎ها از قابلیت پرواز فوق العاده پایدار برخوردارند حتی ثابت ماندن در یک نقطه خاص و انجام ماموریت‎های محوله را اجرا می‎کنند.

در حالی که هواپیماها این قابلیت را ندارند. این دانشجوی جوان بیان داشت: از جمله کاربردهای این مولتی روتورها می‎توان به نقشه برداری هوایی، فیلم برداری هوایی، فعالیت‎های مرزبانی و گشت زنی، حفاظت محیط زیست، مهار حریق و حتی شناسایی درختان آفت زده در عرصه‎های طبیعی و یا مزارع کشاورزی اشاره کرد، وی با بیان این که تاکنون مولتی روتورهایی با کاربری‎های متفاوت را طراحی و ساخته است، گفت: اکنون در حال بهینه سازی و کار بر روی طراحی و ساخت خلبان خودکار مولتی روتورها هستم و خوشبختانه به پیشرفت‎های خوبی در این زمینه رسیده ام.

پهپاد عمود پرواز بدون دم

پهپاد عمود پرواز بدون دم

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2487

یک نظر

  1. اون دو تا چیز برآمده نوک هر دو تا بال چیه پس ؟
    اگه واقعا Tailless هست نباید اونطوری طراحیش می کرده پس نمی تونی بگی SFC بخاطر Configuration ای که داره کم میشه. همون دم عمودی رو گذاشتی نوک هر دو تا بال، بعدا نگی winglet و … هستا حاجی !!!

    متن خبر هم ایراداتی داره.

    با اینکه خبر قدیمیه ولی جالب بود.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *