آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - نخستین چاپگر ایرانی بریل ساخته شد + عکس

نخستین چاپگر ایرانی بریل ساخته شد + عکس

برای نخستین بار در کشور چاپگر خط بریل توسط مهندسان شرکت دانش بنیان صنعت نما جوان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ساخته شد تا در ۲۴ مهر ماه جاری طی مراسمی در موسسه فرهنگی اهل البیت (ع) اصفهان رونمایی شود. این چاپگر که دارای برتری‌هایی نسبت به مشابه خارجی است و باعث قطع وابستگی جامعه نابینایان کشور به سازندگان اروپایی می‌شود، با همت و سفارش بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان و توسط شرکت صنعت نما جوان ابداع‌ شده است. مدیر بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: از حدود ۸ سال گذشته، بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان در اصفهان، با توجه به مطالبه جامعه نابینایان کشور، اقدام به نشر قرآن با ترجمه و بدون ترجمه کرده است که این قرآن‌ها علاوه بر داخل کشور با استقبال خوبی از جانب روشندلان سایر کشورهای جهان اسلام رو به رو شده است.

سید مرتضی نیکزاد در تشریح این دستاورد گفت: نابینایان کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عربستان، عراق، سوریه و نیز مالزی و اندونزی و هم برخی کشورهای اروپایی نظیر سوئد، کانادا، استرالیا و آلمان نیز از این قرآن‌ها استقبال کرده‌اند و انتشارات این موسسه به کشورهای ذکر شده با دریافت سفارش فرستاده شده است. وی تصریح کرد: قبل از ساخت این دستگاه کلیه قرآن‌ها و سایر کتب لازم برای نابینایان از جمله کتب درسی ایشان با دستگاه‌های چاپگر خارجی که عمدتاً ساخت کشورهای سوئد و آلمان و یا انگلیس و آمریکا بود، چاپ می‌شد. وی ادامه داد: کار چاپ با چاپگرهای خارجی وابستگی شدیدی ایجاد کرده بود و مراکز فعال در ارائه خدمات فرهنگی برای نابینایان کشور، دائماً با خرابی این دستگاه‌ها و مشکلات تعمیر و نبود قطعات یدکی رو به رو بودند و باید مدام چشم انتظار ورود قطعات تحریم شده یا سرکشی نمایندگان شرکت‌های سازنده می‌ماندند. نیکزاد خاطرنشان کرد: خوشحالیم که توانستیم بار دیگر عبارت ما می‌توانیم را اثبات کنیم و علاوه بر اثبات توانایی‌های جامعه روشندلان باعث عزت و افتخار و خودکفایی میهن اسلامی خود شویم.

کارشناس موسسه فرهنگی قرآنی روشندلان و مشاور ساخت این چاپگر که خود نابیناست نیز در این رابطه گفت: در دستگاه چاپگر خط بریل خارجی در قسمت کامپیوتری و برنامه‌ریزی داخلی حافظه وابستگی دائمی به شرکت‌های خارجی وجود داشت و این شرکت‌ها برای تعمیرات و قطعات و برنامه‌ریزی و نرم افزار دستگاه هزینه‌های گزاف دریافت می‌کردند. علی اکبر حاتمی، تصریح کرد: این وابستگی سبب خروج ارز فراوان از کشور می‌شد و همیشه سبب نیاز دائمی ما به خارجی‌ها بود و باید مدام منتظر ورود قطعات یا نمایندگان شرکت‌ها و نیز نرم افزارهای آمریکایی بودیم. وی افزود: از سال گذشته بر اساس تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته در بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان به این نتیجه رسیدیم که باید در ساخت این دستگاه به خودکفائی برسیم و با عزم و ایمان و اراده وارد میدان شدیم و با این شرکت دانش بنیان وارد مشاوره و تعامل برای ساخت دستگاه شدیم.

وی ادامه داد: شاید در ابتدا این کار قدری سخت می‌نمود و شرکت‌های دانش بنیان هم برای ورود به عرصه ساخت آن تردید داشتند ولی با ساعت‌ها کارشناسی و بررسی همه جوانب تخصصی کار در تابستان سال ۹۲ برای ساخت این چاپگر با شرکت صنعت نمای جوان وارد مذاکره جدی شدیم و قرارداد ساخت این چاپگر فی مابین بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان و این شرکت منعقد شد. حاتمی یادآور شد: این شرکت پرتلاش و دانش بنیان با همکاری خوبی در کنار راهنمایی‌های کارشناسان بنیاد با بیش از ۱۰ هزار نفر ساعت کار شبانه‌روزی موفق به ساخت نمونه اولیه دستگاه شد که پس از رفع نواقص، اکنون مراحل تست را هم با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده رونمایی و تولید انبوه است.

چاپگر خط بریل ایرانی + عکس

چاپگر خط بریل ایرانی + عکس

مدیر موسسه فرهنگی قرآنی روشندلان نیز در ادامه ابراز کرد: ساخت این چاپگر نخستین و یا آخرین نخواهد بود و امیدواریم بتوانیم در ساخت انواع دستگاه‌های مدرن برای ایجاد رفاه و قطع وابستگی نابینایان کشور به خارج کوشا باشیم و در مدت کوتاهی تولید انبوه این چاپگر، نیاز کلیه واحدهای بهزیستی و توان‌بخشی، مدارس و دانشگاه‌های نابینایان، مراکز علمی و فرهنگی، آموزش‌ و پرورش استثنایی کشور و انجمن‌های روشندلان کشور را تأمین کرده و حتی به صادرات برسد. نیکزاد با اشاره به وجود جامعه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفری نابینایان کشور، اضافه کرد: تحقیقات و تحصیلات این قشر و نیز تأمین کتاب‌ها و مجله‌ها و روزنامه‌ها برای روشندلان و نیز چاپ کتب درسی و ادبی و مذهبی که نیاز روحی و معنوی این عزیزان است، قطعاً وجود این چاپگر را برجسته می‌کند و از این‌ پس این امکان در کشور وجود دارد که کیفیت و تعداد انتشارات ویژه نابینایان افزایش‌یافته و دیگر شاهد کمبودی در این بخش نباشیم.

وی تأکید کرد: بی‌شک موسسه فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان نیز با وجود این دستگاه ارزشمند بومی و وطنی دامنه انتشارات خود را به انواع کتب و ادعیه مذهبی و سایر کتاب‌ها و انتشارات ارزشمند و فاخر برای جامعه روشندلان افزایش خواهد داد. وی متذکر شد: از این‌ پس کلیه مراکز مرتبط با قشر نابینایان در کشور و سایر کشورهای اسلامی و همسایه و … قادر خواهند بود برای رفع نیاز خود این دستگاه را با قیمتی نازل‌تر و کارآیی بالاتر برای ساخت به بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان یا شرکت دانش بنیان صنعت نمای جوان سفارش دهند و بر اساس نیاز خود دستگاه مناسب دریافت کنند.

ویژگی‎های منحصر به فرد چاپگر خط بریل ایرانی

از مزیت‌های این چاپگر بومی خط بریل کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌های چاپ خط بریل، قطعات و نیز ارزان‌تر بودن خود دستگاه است، همچنین از نظر کیفیت چاپ این چاپگر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی برتری دارد. سرعت چاپ ۳۰۰ برگ خط بریل در ساعت، قابلیت چاپ همزمان پشت و روی کاغذ و داشتن نرم افزار زبان‌های بریل فارسی و لاتین و عربی نیز از دیگر قابلیت‌های این دستگاه ابداعی است. این دستگاه سیستم عیب‌یابی داشته و قادر به چاپ افقی یا عمودی و نیز چاپ برای انواع کاغذ A4, A3 با وزن‌های ۸۰ و ۱۲۰ گرم است و سیستم کاهش صدا و ارتعاش در آن فعال‌شده و قابلیت استفاده از پورت USP و حافظه دارد.

چاپ قرآن با خط بریل و ترجمه انگلیسی

از دیگر ابداعات بنیاد فرهنگی ــ قرآنی روشندلان اصفهان چاپ و نشر قرآن با ترجمه انگلیسی است که برای دسترسی عموم روشندلان در داخل و خارج از کشور آماده‌سازی شده است. کتاب‌ها و ادعیه این مؤسسه از دیگر کشورهای اسلامی و در هر کشوری که مسلمانان در آن حضور دارند درخواست داشته است و تاکنون کتاب‌های منتشر شده توسط این مؤسسه به ۱۰ کشور ارسال شده است. این مؤسسه برنامه‌های متنوعی را برای روشندلان دارد و در نظر دارد تا وسایل آسایش معنوی این عزیزان را برای سهولت دسترسی آنها فراهم کند و در همین راستا توانسته قرآن را با ترجمه فارسی ترجمه آیت الله العظمی مکارم شیرازی و مفاتیح الجنان را در ۳۶ جلد و تعدادی دیگر از ادعیه را به خط بریل به چاپ برساند. قرآن‌های چاپ شده توسط این مؤسسه از دیگر قرآن‌های چاپ شده، متمایز است به طوری که طبق خط عثمان طه است و این برای حافظان و قاریان کم‌بینا و نابینا آسایش بهتری را فراهم کرده؛ زیرا وقتی به کلاس‌های آموزشی برای حفظ و قرائت مراجعه می‌کردند مشکلاتی داشتند که با چاپ قرآن با خط عثمان طه و هماهنگ با قرآن‌هایی که افراد بینا از آن استفاده می‌کنند این مشکل نیز برطرف شده است.

فارس

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2516

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *