آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران به بهره برداری رسید

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران به بهره برداری رسید

نخستین کارخانه تولید باتری های لیتیومی ایران با تلاش و پشتکار جهادی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به بهره برداری رسید. به مناسبت عید سعید غدیر خم با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی در کشور افتتاح و به بهره برداری رسید. سردار دهقان در آیین افتتاح این کارخانه طی سخنانی در جمع خبرنگاران با تبریک خجسته ایام عید سعید غدیر خم، تأمین و توسعه منابع انرژی‎های نو را از اهداف راهبردی وزارت دفاع در تأمین نیازهای متنوع نیروهای مسلح در این زمینه ذکر کرد و افزود: با این راهبرد بحمدالله امروز شاهد افتتاح و بهره برداری از نخستین کارخانه تولید نسل جدیدی از ذخیره سازهای انرژی موسوم به باتری‎های لیتیومی به دست متخصصان و صنعتگران اقتدار آفرین سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع هستیم. وزیر دفاع گفت: این کارخانه با زیربنای ۱۷ هزار و ۶۰۰ متر مربع و ظرفیت تولید سالانه ۲/۵ میلیون آمپر ساعت انواع باتری‎های تخت و استوانه ای قابل شارژ برای مصارف نظامی و غیر نظامی قادر خواهد بود نیاز کشور به خصوص نیروهای مسلح در این بخش را تأمین کند.

دهقان افزود: باتری لیتیومی در صنایع نظامی نظیر تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی مثل بی سیم همچنین در صنایع غیر نظامی مثل انواع باتری تلفن‎های همراه، انواع رایانه‎ها، دوچرخه، موتور سیکلت و خودروهای الکتریکی، سامانه‎های تولید الکتریسیته تجدید پذیر نظیر ذخیره ساز انرژی خورشیدی و بادی، پاور بانک‎ها، UPS و تأمین انرژی سیستم‎های مخابراتی و شبکه‏‎های تلفن همراه کاربرد دارد. وزیر دفاع با بیان این که باتری‎های لیتیومی نسل جدیدی از ذخیره سازهای انرژی هستند گفت: این باتری‎ها به دلیل ویژگی‎های منحصر به فرد همچون چگالی انرژی و سطح ولتاژ بالا، به تدریج جایگزین انواع باتری‎های دیگر شده است و آینده ذخیره سازهای انرژی متعلق به این باتری‎ها خواهد بود.

دهقان افزود: این کارخانه علاوه بر اشتغال زایی مناسب، از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری می‎کند و با صراحت می‎توان گفت که این اقدام با ارزش از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی به شمار می‎رود. وزیر دفاع تصریح کرد: مدیریت و کار جهادی برای روزآمد سازی تجهیزات نیروهای مسلح منجر به راه اندازی این کارخانه گردید و این روند به حول و قوه الهی در وزارت دفاع و صنایع وابسته با جدیت تداوم خواهد داشت. دهقان، با تشکر و قدردانی از مدیران، متخصصان و صنعت گران خدوم و خستگی ناپذیر سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع گفت: این گونه اقدامات که تأثیرات بسیار مثبتی در تقویت بنیه دفاعی و اقتصاد کشور دارد بی تردید رضایت و خرسندی رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران و نیروهای مسلح را در پی خواهد داشت و زمینه را برای بهره برداری از فناوری‎های نو که در لبه دانش می‎باشند بیش از پیش فراهم می‎کند.

گفتنی است نیاز روز افزون کشور به ذخیره سازهای انرژی پاک، سازمان توسعه منابع انرژی را بر آن داشت با نگاهی هوشمندانه به فناوری‎های مربوط و نیازهای واقعی کشور مطالعات گسترده ای را در این زمینه انجام و پروژه صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‎های لیتیومی را طرح ریزی و اجرا نماید. صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‎های لیتیومی سازمان توسعه منابع انرژی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، اولین و تنها تولیدکننده باتری‎های لیتیوم یون در کشور بوده که در حال حاضر علاوه بر تأمین بخش عمده ای از نیازهای فعلی کشور، در افق ۱۴۰۴ می‎تواند جزء شاخص ترین تأمین کنندگان این محصول پرکاربرد در منطقه باشد.

باتری‎های پایه لیتیومی با چگالی انرژی ۳ تا ۵ برابر باتری‎های سرب اسیدی، امروزه یکی از پرکاربردترین باتری‎های مورد نیاز تجهیزات الکترونیکی در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا محسوب می‎شود. ماشین آلات و ابزارهای تولید این نوع باتری‎ها از فناوری‎های نوین بهره برده است، که با تلاش متخصصان ایرانی محصولی با کیفیت با بهره گیری از تجهیزات اتوماتیک را فراهم می‎آورد. محصولات پایه این صنعت شامل ۱۶ نوع سلول استوانه‎ای و مسطح بوده که علاوه بر آن قابلیت طراحی و تولید انواع پک باتری لیتیومی در آن دیده شده است. صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‎های لیتیوم از ۱۱ واحد تولیدی و یک آزمایشگاه مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات بررسی کیفی و تست باتری‎ها و مواد اولیه برخوردار می‎باشد.

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

نخستین کارخانه تولید باتری‎های لیتیومی ایران

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2548

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *