آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو ذرات مغناطیسی با استفاده از روغن خرما در کشور

تولید نانو ذرات مغناطیسی با استفاده از روغن خرما در کشور

محققان شیمی کشورمان موفق به تولید نانو ذراتی با ساختارهای جدید و خواص مغناطیسی ویژه شدند؛ روش پیشنهادی آنها ساده و کم هزینه است و به دلیل استفاده از روغن خرما، جزو روش‎های شیمی سبز محسوب می‎شود. سمیرا ماندی زاده دانشجوی دکترای نانو شیمی در دانشگاه کاشان و محقق طرح با بیان این که اخیراً تلاش‌های زیادی جهت ترویج استفاده از روش‌های شیمی سبز و مواد دوستدار محیط زیست در تهیه‌ی نانو مواد، انجام شده است، اظهار کرد: این تلاش‌ها شامل گسترش استفاده از عصاره‌ی گیاهان یا میوه‌ها به عنوان پایدارکننده و عوامل پوشاننده، جهت کنترل رشد بلورها بوده است. با استفاده از این روش‌ها، واکنش‌های شیمیایی بسیار سریع انجام شده و بازده بسیار بالایی دارد.

همچنین هزینه‌ی مصرفی جهت تهیه‌ی نانو مواد نیز بسیار پایین خواهد بود. به گفته‌ی ماندی زاده در این پژوهش نانو ذرات باریم هگزافریت توسط روش سل – ژل خود احتراقی ساخته شده است. بازده بالا، افزایش سرعت واکنش و کاهش هزینه‌ی مصرفی از مزیت‌های این روش به حساب می‌آید. جهت ساخت این نانو ذرات از احیاءکننده‌های طبیعی نظیر روغن خرما استفاده شده است. وی افزود: نانو ذرات تولید شده در کنار خاصیت اشباع مغناطیسی بالا، از پایداری شیمیایی عالی و مقاومت به خوردگی بسیار خوبی برخوردارند. لازم به ذکر است که سنتز نانوساختارها به کمک روش‌های شیمیایی سبب حضور برخی گونه‌های سمی بر سطح نانو ذرات می‌شود. در چنین مواردی استفاده از عصاره‌ی گیاهان بسیار مؤثر و مفید است. عصاره‌ی گیاهان در فرایند تولید نقش مواد کاهنده را خواهند داشت و همچنین عامل ایجاد نانو ساختارهای زیست سازگارتری می‌شوند.

ماندی زاده در تأیید این مطلب افزود: مطالعات ما نشان می‌دهد که قدرت کاهندگی مواد طبیعی با مواد تجاری برابری می‌کند. از طرفی ساخت نانو مواد با استفاده از واکنش‌گرهای طبیعی سبب تولید نانو ساختارهای جدید و بسیار متنوع می‌شود. نانو ذرات باریم هگزافریت با ساختارهایی نظیر ستاره‌ای شکل، میله‌ای و بشقاب مانند برای نخستین بار در این پژوهش تولید شدند. وی معتقد است به دلیل راحت بودن روش سنتز و راندمان بالای واکنش، این طرح قابلیت تجاری شدن را نیز دارد. محقق طرح تصریح کرد: در روند این مطالعات، پس از سنتز نانو مواد، تأثیر پارامترهای مؤثر بر فرایندی نظیر میزان روغن مورد استفاده و درجه حرارت فرایند بر تشکیل فاز بلوری و خواص مغناطیسی نانو ساختارهای باریم هگزافریت بررسی شده است. همچنین جهت مشخصه‌یابی نانو ذرات نیز از آزمون‌های XRD، SEM و FTIR استفاده شده است. محققان این طرح در ادامه‌ی پژوهش خود به دنبال بهبود خاصیت مغناطیسی این نانو مواد هستند. نتایج این کار تحقیقاتی که حاصل همکاری سمیرا ماندی زاده، پروفسور مسعود صلواتی نیاسری، عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان و دکتر مهدی بازرگانی پور عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان است، در مجله‌ی Ceramics International به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2637

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *