آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - محققان کشورمان موفق به تولید ژل ضد آتش و حرارت شدند

محققان کشورمان موفق به تولید ژل ضد آتش و حرارت شدند

محققان کشورمان به کمک فناوری نانو موفق به تولید ژل ضد حریق و آتش شدند که این دستاورد ارزشمند مورد تایید ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری قرار گرفته است. ابراهیم الله داد در رابطه با این ژل به ایران توانا گفت: ژل فوق به واسطه ایجاد یک لایه مقاوم به انتقال حرارت و جاذب حرارت بر روی سطوح به عنوان یک محافظ و عایق موقت و مقطعی قوی جهت جلوگیری از خطرات و آسیب‎های حاصل از حرارت و یا شعله مستقیم عمل می‎نماید. بدین صورت که لایه سطحی ژل ضد آتش و حرارت آریا، حرارت را از شعله گرفته و به دلیل ظرفیت بالای حرارتی مقدار بیشتر حرارت را در خود نگه می‎دارد و پس از اشباع شدن، حرارت اضافه‎تر را به لایه زیرین خود انتقال می‎دهد. لازم به ذکر است که لایه‎های نامبرده به ضخامت چند مولکول کنار هم چیده شده اند و این چرخه تا انتهای ضخامت لایه ژل موجود بر روی سطح اتفاق می‎افتد، باقی مانده ژل را پس از اتمام کار می‎توان جمع آوری کرد و در ظرف مخصوص نگه داری کرد و برای استفاده مجدد بکار برد و یا به تنهایی با آب شست و شو داد و یا با یک پارچه پاک سطح مورد نظر را از ژل پاک کرد و در مواردی که امکان پاک کردن و جمع آوری اضافه ژل مقدور نباشد ژل فوق پس از گذشت ۲۴ ساعت و در معرض هوا قرار گرفتن به صورت یک لایه فوق نازک (۲ تا ۳ میکرون) و به صورت نامرئی بر روی سطح باقی خواهد ماند. این ژل در کلیه مکان‎هایی که شعله و یا حرارت ناشی از آن برای انسان و یا وسائل پیرامون آن خطر ساز باشد کاربرد دارد که در زیر به بخشی از آنها اشاره خواهد شد.

حفاظت فردی در عملیات امداد و اطفاء حریق

نفرات امداد رسان یا ماموران آتشنشانی با به همراه داشتن مقداری از این ژل در کیف وسایل انفرادی خود، می‎توانند در عملیات‎هایی که حجم شعله زیاد بوده و برای امداد یا نجات نیاز باشد که امداد رسان به درون محوطه آتش سوزی و شعله وارد شود، قبل از پوشیدن لباس از این ژل بر روی قسمت‎هایی از بدن خود که در برابر شعله و حرارت قرار خواهد داشت و به واسطه افزایش دما زمان امداد رسانی و عملیات را برای فرد پائین می‎آورد، آغشته می‎نماید و سپس لباس خود را بر روی آن می‎پوشد. لازم به ذکر است که ژل فوق با آب به راحتی شسته می‎شود و هیچگونه عوارضی برای پوست انسان بر جای نمی‎گذارد.

ژل ضد آتش و حرارت آریا، ژل ضد آتش و حرارت ساخت ایران

ژل ضد آتش و حرارت آریا، ژل ضد آتش و حرارت ساخت ایران

محافظ انفرادی برای فیلم سازی، صحنه‎های ویژه و بدلکاری

در بسیاری از صحنه‎های ویژه فیلم‎های سینمایی نیز از همین ژل برای افراد بدلکار در جلوی دوربین استفاده می‎شود. در بسیاری از سکانس‎های فیلم هنرپیشه و یا بدلکار باید در معرض شعله مستقیم آتش قرار بگیرد که در این موارد از ژل فوق به عنوان محافظ استفاده می‎گردد.

محافظت در عملیات لحیم کاری در مدارات الکترونیک و فوق ریز (SMD)

در این روش تکنسین‎ها از هوای داغ برای لحیم کاری و تعمیرات مدارهای دستگاه‎های آزمایشگاهی، لپ تاپ‎ها، گوشی تلفن همراه، مدارات مجتمع مخابراتی و آزمایشگاهی استفاده می‎نمایند که در این حین به دلیل فشار زیاد هوا و گسترده شدن هوای داغ در حین تعمییرات بر روی مدار چاپی، دیگر قطعات بسیار ریز یا حتی قطعات درشتی که به دمای بالا حساس می‎باشند یا از محل خود جدا و رها می‎گردند و یا از دمای بالا که در مجاورت آنها بر روی قطعه معیوب اعمال می‎شود، دچار نقص میشوند که با استفاده از این ژل و قرار دادن آن بر روی قطعات اطراف قطعه خراب مورد نظر برای تعمییر می‎توان از آسیب‎های ناخواسته که در حین تعمیرات به وجود می‎آید جلوگیری نمود. لازم به ذکر است که اضافه ژل فوق را پس از استفاده می‎توان جمع آوری نمود و در ظرف نگهداری کرد و در مواقعی که امکان جمع آوری آن نباشد ژل فوق را به حال خود رها نموده و پس از گذشت ۲۴ ساعت زمان به صورت یک لایه نامرئی و فوق نازک (۲ تا ۳ میکرون) بر روی سطح باقی مانده و دارای هیچگونه خواص انتقال الکتریکی یا رسانایی نخواهد بود.

خاموش کردن حریق‎های گسترده

همانگونه که می‎دانید مثلث آتش از ۳ ضلع دما، ماده سوختنی و اکسیژن تشکیل شده است. از این ژل با غلظت کم می‎توان در عملیات اطفاء حریق استفاده نمود که مکانیزم عمل آن بدبن صورت می‎باشد که به واسطه خاصیت گرما جذبی آن و حالت فیزیکی ژل بودن ابتدا دمای ماده سوختنی را به سرعت و به مقدار چشمگیری از نقطه اشتعال پائین آورده و سرد می‎نماید و از سوی دیگر با پوشش دهی و چسبیدن به سطح ماده سوختنی از رسیدن اکسیژن به ماده سوختنی به طور ۱۰۰% جلوگیری می‎نماید. در آزمایشات انجام شده بر روی شعله‎های دارای ریشه و در مواد سوختنی که امکان برگشت شعله وجود دارد، حریق‎های اطفاء شده بسیار بسیار کمتر دچار برگشت شده اند.

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2649

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *