آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید داروی گیاهی ضد عفونی کننده آبزیان با نام آویشیت در ایران

تولید داروی گیاهی ضد عفونی کننده آبزیان با نام آویشیت در ایران

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت آبزی پروری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید نخستین داروی گیاهی دامپزشکی آبزیان با نام تجاری آویشیت خبر داد که جایگزین داروی سرطان زا، جهش زای ژنتیکی (تراتوژن) و آلاینده زیست محیطی مالاشیت شده است. مصطفی شریف روحانی درباره دستاورد تازه این کانون اظهار کرد: مدت زیادی بود ماده مالاشیت به عنوان داروی ضد عفونی کننده آبزیان پرورشی در جهان مورد استفاده قرار می‌گرفت تا این که پس از تحقیقات وسیع ثابت شد که این ماده سرطان‌زا و برای سلامت انسان و محیط زیست مضر است، این موضوع توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید و مصرف آن ممنوع شد. وی درباره داروی مالاشیت در ایران تصریح کرد: سازمان دامپزشکی کشور هم در ایران پس از بررسی‌های خود استفاده از این دارو را ممنوع اعلام و کار تحقیقاتی برای جایگزینی این دارو در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور آغاز شد.

متاسفانه داروهای مختلفی هم که در اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان جایگزین مالاشیت معرفی شده‌اند، تماما ماهیت شیمیایی دارند. شریف روحانی ادامه داد: تحقیقات برای جایگزینی مالاشیت از سال ۱۳۸۲ در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و با همکاری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران آغاز شد و بعد از هشت سال تلاش و تایید اختراع در سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی کشور با پیگیری کانون هماهنگی دانش و صنعت آبزی پروری و انعقاد تفاهم نامه تجاری سازی دانش فنی کاربرد اسانس آویشن شیرازی به عنوان داروی ضد عفونی کننده آبزیان پرورشی، بین موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و یک شرکت دانش بنیان داروسازی در دومین فن بازار ملی کشور، اولین داروی گیاهی دامپزشکی آبزیان با نام تجاری آویشیت که مترادف نام ماده شیمیایی و سرطان زای مالاشیت است، به تأیید سازمان دامپزشکی کشور رسید و موافقت اولیه تولید را دریافت کرد.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت آبزی پروری معاونت علمی همچنین اظهار امیدواری کرد بهره برداری از خط تولید این داروی گیاهی و بومی در شرکت داروسازی باریج اسانس در هفته پژوهش امسال انجام می‌شود و شایسته است سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی کشور و اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی آبزی پروری در کشور زمینه ترویج و معرفی این محصول سبز را در داخل کشور فراهم کنند. وی همچنین از سازمان دامپزشکی کشور تقاضا کرد: به منظور حمایت از تولید سالم داخلی و ارتقای ضریب امنیت و سلامتی جامعه از یارانه کود و سم برای کاهش قیمت عرضه این محصول تا ترویج کامل به این فراورده اختصاص دهند. شریف روحانی درباره صادرات و عرضه این محصول به صورت بین المللی توضیح داد: در حال حاضر تلاش می‌شود محصول دانش بنیان آویشیت در مقاله‌ها و مجامع بین‌المللی به جهان، معرفی و با حمایت معاونت علمی و دستگاه‌های اجرایی ذیربط بازاریابی صادراتی آن پیگیری شود.

آویشیت، داروی گیاهی ضد عفونی کننده آبزیان ساخت ایران

آویشیت، داروی گیاهی ضد عفونی کننده آبزیان ساخت ایران

آویشیت، داروی گیاهی ضد عفونی کننده آبزیان ساخت ایران

آویشیت، داروی گیاهی ضد عفونی کننده آبزیان ساخت ایران

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2658

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *