آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - طراحی و ساخت دستگاه بیو فید بالانس در ایران + عکس

طراحی و ساخت دستگاه بیو فید بالانس در ایران + عکس

دستگاه بیو فید بالانس به منظور یک راهکار توانبخشی برای بهبود وضعیت تعادل بیمارانی که قادر نیستند هنگام ایستادن تعادل خود را حفظ کنند در گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اختراع شد. استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در ارتباط با اختراع دستگاه بیو فید بالانس گفت: این دستگاه به منظور توانبخشی برای بهبود وضعیت تعادل بیمارنی که قادر نیستند هنگام ایستادن تعادل خود را حفظ کنند ساخته شده است. دکتر حمیدرضا کُبروی ادامه داد: یکی از روش‎های توانبخشی حرکتی غیر ­تهاجمی، راهکار بیو فیدبک (Bio feedback) است که در این دستگاه استفاده شده است، این دستگاه برای بیمارانی که مبتلا به فلج مغزی، پارکینسون، ام­ اس و حتی سالمندان قابل استفاده است.

وی در ارتباط با هزینه‏‎های ساخت این دستگاه بیان داشت: طراحی و ساخت دستگاه بیو فید بالانس نزدیک به یک سال به طول انجامید که از ویژگی‎های مثبت این دستگاه هزینه تولیدی بسیار پایین آن است، این دستگاه تنها با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان قابل ساخت و تولید می‎باشد. استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در ارتباط با اهمیت این دستگاه عنوان کرد: خاصیت انعطاف پذیر عصبی که از ویژگی‎های خاص سیستم اعصاب مرکزی است موجب می­‎شود آرام آرام شبکه­‎های عصبی جدیدی در سیستم اعصاب مرکزی فعال شوند و بتوانند جایگزین شبکه­‎های عصبی آسیب دیده شوند، در سیستم طراحی شده (بیو فید بالانس)، از یک راهکار بیو فیدبک به منظور بهبود کیفیت حفظ تعادل هنگام ایستادن استفاده شده است.

کُبروی در توضیح نحوه عملکرد این دستگاه اضافه کرد: یکی از روش‎های توانبخشی حرکتی غیر­ تهاجمی، راهکار بیو فیدبک است (Bio feedback) که در این راهکار در هر لحظه از زمان پیام‎هایی به صورت دیداری یا شنیداری، به بیمار ارائه می­‎شود تا وی را از میزان موفقیت خود در انجام آن عملکرد خاص آگاه سازد و فرد را تشویق نماید تا برای انجام بهتر عملکرد حرکتی تلاش بیشتری نماید. وی ادامه داد: در این دستگاه، یک سنسور روی بالا تنه فرد قرار می­‎گیرد و پردازنده سیستم با پردازش لحظه به لحظه وضعیت تعادلی وی، پیام‎های دیداری و شنیداری مناسب را به فرد ارائه می­‎دهد تا وی را از وضعیت تعادلی خود آگاه سازد و پیام‎های دیداری و شنیداری لازم را به فرد ارائه دهد.

استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ضمن بیان این که تا کنون این دستگاه بر روی تعدادی از بیماران مورد ارزیابی قرار گرفته تصریح کرد: کارایی این دستگاه روی تعدادی از بیماران دچار نوعی فلج مغزی، آتاکسی، مورد ارزیابی قرار گرفته و نشان داده است که کیفیت ایستادن ایشان طی سه جلسه تمرین با این دستگاه، به طور قابل ملاحظه­ ای بهبود یافته و طی توافق‎های به عمل آمده قرار است این دستگاه در مرکز تندرستی پژوهشگاه تربیت بدنی، به منظور بهبود حفظ تعادل در افراد سالمند مورد استفاده قرار گیرد. کُبروی در ارتباط با تولید انبوه این دستگاه اضافه کرد: معمولا در حوزه مهندسی پزشکی جهت تولید انبوه یک دستگاه ابتدا باید بر روی چند نمونه مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه ارزیابی‎های آن مثبت و کارآمد بود می‎توان آن دستگاه را به تولید انبوه رساند در نتیجه ما نیز برای تولید انبوه این دستگاه باید مراحل ارزیابی دستگاه را به طور کامل طی کنیم.

وی در پایان از مجموعه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: ما در حال حاضر در دانشگاه آزاد از نظر تجهیزات پزشکی در سطح استانداردها و امکانات بین الملل قرار داریم که این باعث توانایی بالای این دانشگاه در حوزه مهندسی پزشکی و همچنین کارآفرینی برای دانشجویان می‌شود. تیم تحقیقاتی این پروژه شامل چهار نفر بوده که دکتر حمیدرضا کبروی به عنوان مدیر پروژه و ویدا خزاعی، نورالهدی اعلمی­ و فاطمه رضوانی مجد مجریان و همکاران علمی پروژه بوده­ اند.

دستگاه بیو فید بالانس ساخت ایران، دستگاه بیوفید بالانس، دستگاه بیو فیدبک

دستگاه بیو فید بالانس ساخت ایران، دستگاه بیوفید بالانس، دستگاه بیو فیدبک

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2719

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *