آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کارخانه طلای زر شوران تکاب به بهره برداری رسید + عکس

کارخانه طلای زر شوران تکاب به بهره برداری رسید + عکس

مجتمع طلای زر شوران تکاب بزرگترین معدن طلای خاورمیانه امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به بهره برداری رسید. در آیین بهره برداری از این طرح محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت، مهدی کرباسیان رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران، استاندار آذربایجان غربی و جمعی از نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس حضور داشتند. با بهره برداری از این طرح بزرگ که از جمله طرح‎های مهم معدنی کشور به شمار می‎رود، ظرفیت تولید طلا در ایران به بیش از دو برابر افزایش می‎یابد. اکنون در کل کشور ۲٫۵ تن طلا در بخش خصوصی و دولتی تولید می‎شود که با افتتاح کارخانه سه تنی زر شوران تکاب، ظرفیت تولید شمش طلا در کشور به بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۵٫۵ میلیون تن می‎رسد. مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری طلای زر شوران تکاب در آیین افتتاح این طرح افزود: پیش بینی شده است با بهره برداری از کارخانه طلای زر شوران در مرحله نخست سالانه سه تن طلا یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم نقره و ۵۰۰ کیلوگرم جیوه تولید شود.

حسینقلی قوانلو افزود: با اجرای طرح توسعه این معدن نیز ظرفیت تولید طلا در این کارخانه سالانه به شش تن، نقره به ۲٫۵ تن و جیوه به ۱٫۵ تن می‎رسد. وی با بیان این که ساخت چنین واحدی که به لحاظ طراحی و اجرا و نیز روش استحصال طلا کاملا ایرانی و معرف توانمندی متخصصان کشور است، ادامه داد: این کارخانه در نوع خود نخستین کارخانه بومی بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد تولید طلای کشور به شمار می‎رود و فرآوری طلا در آن با روش شیمیایی انجام می‎گیرد که توسط یک شرکت ایرانی ابداع شده و به ثبت رسیده است. مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری طلای زر شوران تکاب اضافه کرد: این مجتمع شامل معدن، خط تولید فرآوری مواد معدنی طلا، نقره و جیوه و تاسیسات پشتیبانی شامل آب، برق، سوخت مورد نیاز و ماشین آلات، نیروی انسانی متخصص و دیگر بخش‎های جانبی است که در کل مجموعه بزرگی را تشکیل می‎دهد که قادر است در آینده نه چندان دور چهره این منطقه را دگرگون کند.

وی میزان سرمایه گذاری ریالی صورت گرفته برای این کارخانه را ۸۳۴ میلیارد ریال و میزان سرمایه گذاری ارزی آن را ۱۵٫۲ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: برای طرح توسعه دوم نیز تاکنون ۳٫۲ میلیون یورو به صورت ارزی برای خرید ماشین آلات هزینه شده است. وی اضافه کرد: پیش بینی می‎شود در طرح توسعه این کارخانه یک میلیون یورو سرمایه گذاری و ۹۰۰ میلیارد ریال هزینه صورت گیرد. قوانلو افزود: با بهره برداری از این معدن طلا برای ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای بیش از یک هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می‎شود. وی با بیان این که ذخایر کشف شده فعلی برای تولید شش تن طلا تا ۱۹سال قابل تامین است، ادامه داد: اکنون اکتشافات تکمیلی انجام می‎شود و مناقصه حفاری‎های تکمیلی برای انتخاب پیمانکار صورت گرفته است که به زودی عملیات حفاری اکتشافی ۱۰ هزار متر اجرایی می‎شود. معدن طلای زر شوران در ۳۵ کیلومتری شهر تکاب در آذربایجان غربی در ۱۵ کیلومتری مجموعه جهانی باستانی تخت سلیمان قرار دارد. ذخایر کانسنگ طلای معدن زر شوران تکاب، ۲۰ میلیون تن با میانگین عیار ۵٫۵ گرم در هر تن برآورد می‎شود که یکی از ارزشمندترین معادن شناخته شده کشور به شمار می‎رود.

کارخانه طلای زر شوران تکاب

کارخانه طلای زر شوران تکاب

کارخانه طلای زر شوران تکاب

کارخانه طلای زر شوران تکاب

کارخانه طلای زر شوران تکاب

کارخانه طلای زر شوران تکاب

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2775

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *