آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه لوله مغزی سیار با توان کششی ۸۰ هزار پوند در ایران

ساخت دستگاه لوله مغزی سیار با توان کششی ۸۰ هزار پوند در ایران

متخصصان شرکت ملی حفاری ایران موفق به ساخت دستگاه لوله مغزی سیار با توان کششی ۸۰ هزار پوند شدند. حمیدرضا خوشایند معاون مدیرعامل در امور فنی و مهندسی شرکت ملی حفاری ایران با اعلام این خبر گفت: این دستگاه موسوم به دستگاه لوله مغزی سیار ۱۳۱ دارای توان کششی ۸۰ هزار پوند، تزریق ۴۰ هزار پوند و با قدرت ۴۲۰ اسب بخار است. وی افزود: سیستم کنترلی این دستگاه به‌ صورت هیدرولیک بوده و می‌تواند تا اعماق پنج هزار متری خدمات مورد نیاز چاه‌های تعمیراتی را تامین کند. خوشایند از نکات بارز این دستگاه را دستیابی به دانش فنی ساخت این گونه ماشین آلات پیچیده مورد نیاز صنعت نفت کشور عنوان‌ کرد و گفت: هزینه بسیار کم دستگاه لوله مغزی ارتجاعی نسبت به بکارگیری دکل حفاری باعث شد تا سرمایه‌گذاری در زمینه طراحی، ساخت این دستگاه را به شکل کنونی توجیه پذیر کند.

معاون مدیرعامل در امور فنی مهندسی شرکت ملی حفاری ایران هزینه خرید یک دستگاه لوله مغزی مطابق با نمونه ساخته شده را در خارج از کشور ۳٫۵ میلیون یورو اعلام و بیان‌ کرد: این دستگاه طی مدت دو سال توسط متخصصان و کارشناسان ملی حفاری با استفاده از توان سازندگان و تولیدکنندگان داخلی ساخته و آماده به‌ کارگیری در میدان‌های نفتی شده است که با بکارگیری این دستگاه امکان توسعه عملیات و ارائه خدمات به ۵۰ حلقه چاه دیگر فراهم می‌شود. وی ساختار دستگاه لوله مغزی سیار را شامل بخش نیرو، اتاقک کنترل و انژکتور هد عنوان‌ و تصریح کرد: در بخش نیرو، برق مورد نیاز تلمبه‌های هیدرولیکی، کمپرسورهای هوا و سایر تجهیزات، تامین و در بخش اتاقک کنترل تمام ابزار کنترل کننده و نشانگرها به‌ صورت هیدرولیکی انجام می‌شود. خوشایند ادامه‌ داد: انژکتور هد وسیله‌ای است که نیروی لازم را برای بالاکشیدن و ورود لوله مغزی در چاه به‌ وسیله سیستم هیدرولیکی بین یک تا ۵۰ متر در دقیقه کنترل می‌کند.

معاون مدیرعامل در امور فنی مهندسی شرکت ملی حفاری ایران به مزیت‌های تکنیک لوله مغزی اشاره کرد و یادآورشد: گردش مواد حفاری به‌ طور مستمر، عدم نیاز به جاده‌های ویژه، عملیات آسان و سریع، امکان انجام چند عملیات همزمان، عدم نیاز به محلی وسیع، سرعت بالا در نصب و جمع‌آوری تجهیزات و ورود به چاه‌ها با قطر کم است. وی کاربردهای لوله مغزی سیار را جابه‌جایی سیالات درون چاه، تزریق اسید و انگیزش چاه، تمیز کردن چاه، حفاری با موتور درون‌چاهی، انجام سیمانکاری اصلاحی و نصب مجرابند، احیای چاه به‌ وسیله تزریق نیتروژن، فرازآوری با گاز، قابلیت امتزاج و انجام عملیات نمودارگیری و مشبک کاری در چاه‌های جهت‌دار و افقی برشمرد و خاطرنشان کرد: این تکنیک روشی سریع، مطمئن، انعطاف‌پذیر با قابلیت‌های بالا و کم‌هزینه برای چاه‌های تولیدی و جایگزینی مناسب برای دستگاه‌های حفاری تعمیراتی به‌ شمار می‌رود. خوشایند تصریح‌ کرد: محدوده عملیاتی اداره لوله مغزی سیار شرکت در دریا و خشکی و در حوزه عملیاتی شرکت‌های مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت مرکزی، مدیریت اکتشاف، نفت و گاز اروندان، فلات قاره، متن و پارس جنوبی است.

دستگاه لوله مغزی سیار با توان کششی 80 هزار پوند

دستگاه لوله مغزی سیار

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2783

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *