آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - جدیدترین دستاوردهای صنایع هوایی ایران در نمایشگاه کیش رونمایی شد

جدیدترین دستاوردهای صنایع هوایی ایران در نمایشگاه کیش رونمایی شد

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دستیابی محققان ایران به فناوری سفارشی سازی پهپادهای تجاری خبر داد. دکتر منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، در افتتاحیه هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی ایران که با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جزیره کیش برگزار شد، با بیان این که صنایع هوایی ایران در حین مظلومیت، توانمند است، اظهار کرد: برای متحول کردن اقتصاد کشور از طریق صنعت هوایی باید سه وزارت خانه دفاع، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، باید دست در دست هم دهند و به این مقوله بپردازند. وی افزود: در این دوره از برپایی نمایشگاه، به دنبال ایجاد تحولات در بخش صادرات و به دنبال ارائه دستاوردهای ایران در عرصه بین المللی هستیم. منطقی با بیان این که شرکت‎های دانش بنیان هوایی و هوانوردی می‎توانند زیر ساخت‎های اقتصادی کشور را محکم‎تر کنند و به آن رونق بخشند، ابراز کرد: این شرکت‎ها با ورود به این عرصه دانش و خلاقیت‎ها را به محصول تبدیل می‌کنند.

خودکفایی در ساخت پهپادها

وی به اهداف پیش بینی شده در سند جامع هوایی و هوانوردی اشاره کرد و افزود: هم اکنون ما در زمینه تولید و ساخت پهپادها به خودکفایی رسیده‌ایم و اگر کشورهای دیگر نیازمند تولید و طراحی از پهپادها باشند، متخصصان ایرانی می‌توانند ظرف مدت دو سال نیاز آنان را برآورده کنند. به گفته رئیس سازمان صنایع هوایی، در حال حاضر هوانوردی عمومی در کشور ما به عنوان یک صنعت بومی شناخته می‌شود و یک مزیت نسبی برای کشورمان محسوب می‌شود. دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی به ساخت و طراحی بالگردهای ۲ تا ۶ نفره در کشور اشاره کرد و گفت: اکنون به توانمندی ساخت این بالگردها دست یافته‌ایم و ساخت و طراحی بالگردهای ۸ نفره در دستور کار قرار دارد.

فعالیت ۵۳۰ شرکت در حوزه هوا

منطقی در ادامه عنوان کرد: ۵۳۰ شرکت فعال در حوزه هوایی و هوانوردی در حال فعالیت هستند که از این تعداد، ۲۷ شرکت موفق به دریافت مجوز دانش بنیان شده‌اند. بر همین اساس با همکاری های ایجاد شده میان دولت و بخش خصوصی، رقم صادرات کشور در این حوزه سالانه ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

ساخت توربین‌های ۱۰ تا ۱۵ مگاواتی

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی با اشاره طراحی و ساخت توربین‌های ۱۰ تا ۱۵ مگاواتی در داخل کشور افزود: آغاز این کار به صورت رسمی از دی ماه امسال صورت خواهد گرفت. همچنین ۷۵ شرکت در زمینه اویونیک فعال هستند که این امر موجب بی نیازی کشور از واردات بخشی از تجهیزات خاص این حوزه به داخل کشور می‌شود. منطقی به چهار زیرساخت تعریف شده برای دستیابی به اهداف سند ملی جامع هوافضای کشور اشاره و ابراز کرد: به همین منظور شبکه خاص هوایی و هوانوردی در ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، شکل می‌گیرد. رئیس سازمان صنایع هوایی همچنین گفت: شبکه ملی آزمایشگاهی هایپرمارکت، مگاپارک هوایی و شبکه اجتماعی علم، فناوری و نوآوری جامع هوایی از جمله این شبکه‌ها به شمار می‌رود. وی فلسفه شکل گیری این شبکه‌ها را انجام آزمایش قطعات تولیدشده توسط شرکت‌های دانش بنیان، دسترسی راحت به قطعات مورد نیاز حوزه هوایی و به اشتراک گذاردن تجربیات در این زمینه عنوان کرد و ادامه داد: تسهیل فضای کسب و کار و فراهم کردن بستر لازم برای حضور حداکثری بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان از مهم‌ترین اهداف شکل گیری شبکه‌های یادشده است.

اورهال کردن ۱۵۰۰ بالگرد در داخل

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی همچنین از ۱۵۰۰ بالگرد، اورهال (overhall) شده با انجام آزمایش پرواز ایمن در داخل کشور خبر داد. منطقی در پایان به سیاست‎های تعریف شده در مرکز طرح‌های کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این سیاست‌ها، چند محصول محوری در قالب پروژه کلان تولید و عرضه می‌شود، بنابراین بیشترین تمرکز ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، بر روی شرکت‎های دانش بنیان است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2800

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *