آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - دستگاه آشکارساز مواد مخدر در کشور طراحی و ساخته شد

دستگاه آشکارساز مواد مخدر در کشور طراحی و ساخته شد

شرکت تحقیقاتی و دانش بنیان ردیاب شیمی با کمک متخصصان داخلی موفق به طراحی و ساخت آشکارساز مواد مخدر و داروها با قابلیت تعیین نوع آن شد. مدیرعامل این شرکت با اشاره به بومی بودن این دستگاه افزود: در داخل کشور اکنون محصول مشابهی وجود ندارد اما نسبت به محصولات مشابه خارجی باید گفت که با توجه به توزیع تنوع مواد مخدر و روان گردان سنتی و صنعتی که در کشور ما وجود دارد، این دستگاه قادر به شناسایی تمام آنها بوده و تعداد بیشتری مواد را نسبت به دستگاه مشابه خود در خارج از کشور شناسایی می‎کند. احمد حاج آقا معمار بیان کرد: محصول تولیدی کشور نسبت به مشابه خارجی آن برتر است زیرا در دستگاه خارجی از منبع رادیو اکتیو استفاده شده، که به طور کلی باید تحت نظر آژانس باشد حال چه در زمینه نقل و انتقال، چه پسماند، چه نگهداری و حتی شخصی که از آن استفاده می‎کند، اما دستگاه‎های فوق با منابع یونیزاسیون کرونا طراحی و ساخته شده است، بر همین اساس شدت سیگنال دستگاه حداقل ۱۰ برابر دستگاه خارجی شده است.

وی گفت: حساسیت بالا (در حد نانو گرم)، سرعت تشخیص بسیار بالا (حدود ۸ ثانیه)، عدم نیاز به مواد مصرفی، قابلیت افزایش مواد مورد شناسایی و بومی بودن از مهم‎ترین ویژگی‎های این دستگاه است. معمار اظهار کرد: میزان تولید این دستگاه‎ها بستگی به میزان تقاضا دارد اما ظرفیت ما چیزی حدود حداقل ۱۰۰ عدد در سال است، کسانی که روی این پروژه کار می‎کنند همگی متخصص هستند، اما در قسمت تولید شرکت که نیاز به دستگاه‎های دقیق دارد، برون سپاری شده است. وی افزود: با دستیابی به دانش فنی در داخل کشور، قیمت آشکارساز مواد مخدر و داروها، به یک سوم مشابه خارجی رسیده است، قیمت دستگاه‎های آشکارساز مواد مخدر، به طور کلی بالا است و هر دستگاه را شرکت چیزی حدود یک سوم قیمت خارجی آن در آورده است که خود صرفه جویی در ارز را به همراه دارد. وی با بیان این مطلب که شرکت تحقیقاتی تولیدی ردیاب شیمی با هدف ایجاد و ارائه فناوری، جهت امن و سالم‎تر نمودن جامعه فعالیت می‎کند اظهار کرد: این شرکت از سال ۱۳۸۵ در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار یافته و به عنوان یکی از چهار موسسه برتر پارک‎های علمی آسیا انتخاب شده است. حساسیت دستگاه ساخت داخل ۱۰ برابر خارجی آن است.

دستگاه آشکارساز مواد مخدر، ساخت ایران

دستگاه آشکارساز مواد مخدر، ساخت ایران

این فعال حوزه فناوری خواستار حمایت‎های بیشتری از جانب معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری شد و گفت: معاونت از لحاظ اعطای وام کمک‎هایی را ارائه کرده است. معمار یادآور شد: با توجه به این که فناوری محصولات شرکت بسیار بالا است و مشتری‎های آن به طور کلی دولتی هستند، معاونت تجاری سازی باید علاوه بر حمایت مادی از شرکت‎های دانش بنیان، اقدام به زمینه سازی بکارگیری محصولات دانس بنیان در کشور کند، تا شرکت‎های دانش بنیان روی پای خود بایستند. وی ادامه داد: با توجه به معضل توزیع روز افزون مواد مخدر و روان گردان در کشور، دستگاهی جهت شناسایی و تشخیص آنها ۱۰۰ درصد مورد نیاز است و هر شهری حداقل تعدادی از این دستگاه‎ها نیاز دارد. معمار بیان کرد: کاربران دستگاه آشکارساز مواد مخدر و داروها نیروهای انتظامی (پلیس مبارزه با مواد مخدر)، گمرک، فرودگاه‎ها، زندان‎ها، دادگاه‎ها، مراکز تشخیص هویت، پزشکی قانونی، اورژانس‎های بیمارستان‎ها (سم شناسی) هستند.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2855

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *