آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - انجام عمل جراحی نادر تحریک الکتریکی مغز در ایران

انجام عمل جراحی نادر تحریک الکتریکی مغز در ایران

تیم جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار موفق به انجام یک عمل جراحی نادر تحریک الکتریکی مغز دو بیمار ۲۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز شدند. دکتر علی رزم کن عضو هیات علمی و فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و سرپرست این تیم جراحی گفت: این عمل جراحی که به تازگی انجام شده از پیشرفته ترین عمل‎های جراحی در علوم پزشکی به ویژه رشته مغز و اعصاب محسوب می‎شود. وی افزود: با توجه به حساسیت و ظرافت این عمل جراحی، مراکز محدودی در منطقه قادر به انجام آن هستند و برای نخستین بار در شیراز برای دو بیمار ۲۲ ساله مبتلا به اختلال حرکتی دیس تونی در بیمارستان نمازی شیراز با موفقیت صورت گرفت. رزم کن با اشاره به انجام عمل‎های مشابه در دو بیمار مبتلا به پارکینسون و ترمور (لرزش) پیش از این عمل جراحی افزود: با موفقیت این دو جراحی دور دوم این اعمال با جراحی یک خانم ۲۲ ساله که برای حرکت برخی اندام‎ها دچار مشکل بود و به تنهایی قادر به راه رفتن نیز نبوده است آغاز شد.

دکتر علی رزم کن، فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب

دکتر علی رزم کن، فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب

این پزشک فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب تصریح کرد: دیگر جراحی صورت گرفته نیز مربوط به یک بیمار دارای اختلال شدید حرکتی بود که مانند این بیمار ۲۲ساله، به صورت ژنتیکی از این اختلال رنج می‎برد و تاکنون نیز هیچ داروی موثری در این زمینه شناسایی و تولید نشده است. سرپرست این تیم جراحی از رفع بیش از ۷۰ درصد اختلالات این دو بیمار در اثر عمل جراحی خبر داده و نسبت به بازگشت آنان به زندگی عادی در آینده، ابراز امیدواری کرد. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با بیان این که عمل جراحی تحریک الکترونیکی مغز این بیمار ۲۲ ساله، ۱۰ ساعت به طول انجامیده است، از همکاری، نظارت و حمایت گروه جراحی مغز و اعصاب بیمارستان نمازی به مدیریت پروفسور موسی تقی پور، مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه به ریاست دکتر مجیدرضا فرخی و گروه نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این عمل جراحی قدردانی کرد.

وی گفت: دکتر پیمان پترام فر به عنوان متخصص نورولوژی و دکتر سینا صالحی به عنوان متخصص علوم اعصاب و الکتروفیزیولوژی به عنوان اعضای اصلی تیم در طول این عمل جراحی حضور داشته ضمن این که دکتر آرش مانی به عنوان متخصص اعصاب و روان، دکتر رضا جویبار، دکتر حسین اقبال و دکتر فرید زند به عنوان تیم بیهوشی از اعضای این تیم جراحی بوده اند. دکتر رزم کن، از امکان اعمال جراحی بیماران مبتلا به پارکینسون، اختلال حرکتی لرزش، دیس تونی، اختلال وسواس جبری، افسردگی‎های شدید و برخی انواع تشنج مقاوم به درمان دارویی، به کمک این شیوه جراحی خبر داد.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=2954

نظری نیست.

  1. mesle shologhi ya jahayi ke be dalile bimari esterese fard ziyad mishavad va larzesh ham chand barabar vojood darad?ba salam va khaste nabashid.aya emkane darmane teremore motavasset ke dar bazi mavaghe

  2. afrade ziyadi ham hastand ke az teremore khafif ya motavaset ranj mibarand.baraye anha che kar bayad kard?daroo ham javab nemidahad?eyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy khoda

    • با سلام و احترام

      حضور شما را در ایران توانا | پایگاه خبری دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم. این سایت صرفا جنبه‎ی انتشار اخبار را دارد. بنابراین شما می‎توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل دکتر علی رزم کن razmkona@sums.ac.ir و بیمارستان نمازی شیراز ۳۶۱۲۵۶۶۰ – ۰۷۱ ارتباط برقرار نمائید.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *